Maijs daudziem no mums aizrit maratona zīmē. Uz starta līnijas stāsies arī daudzi mūsu SEB kolēģi, lai mērotu spēkus dažādās distancēs. Lai sniegtu papildu iedvesmu un motivāciju ikdienā iekļaut vairāk sportisko aktivitāšu un sasniegt mērķus, aicinām iepazīties ar mūsu aktīvo kolēģu pieredzes stāstiem par skriešanu un dalību maratonā.
Linda Šablinska ir SEB bankas piedāvājuma attīstības vadītāja, kā arī finanšu pratības mentore. Viņa ikdienā strādā ar jauniešu segmentu, lai nodrošinātu viņiem vērtīgu un konkurētspējīgu piedāvājumu. Kā finanšu pratības mentore Linda dalās ar zināšanām par gudru naudas pārvaldīšanu, lai palīdzētu jauniešiem darboties ar finansēm atbildīgāk un prasmīgāk. Sports ieņem svarīga lomu Lindas ikdienā. Marta beigās viņa noskrēja savu pirmo pilno maratona distanci Francijā. Tāpēc vaicājām Lindai, kā viņa pievērsās skriešanai un ikdienā atrod laiku fiziskajām aktivitātēm.
Šis mēnesis rit maratona zīmē. Tajā piedalās arī daudz SEB kolēģu. Kādu distanci skriesi šogad?
Ir patiess prieks, ka tik daudz kolēģu piedalīsies maratonā un esam viena no viskuplāk pārstāvētajām komandām. Es šogad skriešu pusmaratona distanci un centīšos uzlabot savu pagājuša gada sniegumu.
Kāds bija iemesls vai impulss, kas Tevi motivēja uzvilkt sporta apavus un doties skriet?
Aktīvi nodarboties ar skriešanu es sāku pirms aptuveni 10 gadiem. Tieši kolēģi bija mani galvenie motivatori, apspriežot dalības pieteikumus maratonā. Man likās izaicinoši izvēlēties 5 km distanci, jo nekad tik daudz nebiju skrējusi. Man bija grūtības pieveikt pat 2 km. Nospriedu noskriet maratonā 5 km distanci un sāku trenēties ar nelieliem skrējieniem. Gāju un skrēju pa 10 – 15 minūtēm, līdz šķērsoju 5 km finiša līniju sacensībās.
Es jutos kā varone un ļoti lepojos ar sevi. Pēc tam turpināju skriet, piedaloties labdarības akcijā, kurā katrs mans noskrietais kilometrs tika dubultots un ziedots. Tā es turpināju skriet, līdz noskrēju pirmos 10 km. Es apņēmos skriet tik daudz, līdz 10 km skrējiens būs tikpat viegls kā 5 km. Tagad jau pusmaratona distance ir mans komforta zonas skrējiens.

Vai atceries savu pirmo skrējienu? Kādas bija sajūtas?
Pirmā asociācija ar skriešanu ir no skolas laika, kad divas reizes gadā bija jākārto sporta normatīvi un jāskrien 2 km distanci, kas bija 6 stadiona apļi. Man ļoti nepatika skriet, jo bija ļoti grūti. Tagad es saprotu, ka vienkārši nepratu pareizi skriet, jo visu savu spēku un enerģiju atdevu jau pirmajos metros un atlikusī distance bija jāpieveic bez elpas un ar durošu sajūtu sānos. Tagad es saprotu, ka ir jāatrod savs komforta temps, lai skriešana iepatiktos.
Kā sportiskās aktivitātes ietekmē Tavu pašsajūtu vai enerģijas līmeni ikdienā?
Skriešana un būšana kustībā pozitīvi ietekmē manu pašsajūtu un enerģijas līmeni ikdienā. Tā ne tikai palīdz saglabāt fizisko formu un uzlabo izturību, bet arī sniedz brīvības sajūtu, kas ļauj atbrīvoties no ikdienas stresa un sakārtot prātu. Tā ir iespēja pilnībā koncentrēties uz savu ķermeni, domām un ritmu, atstājot aiz sevis visu ārējos apstākļus. Šī sajūta sniedz skaidrību, uzlabo garastāvokli un palīdz atjaunot enerģiju, lai turpinātu ar pilnu jaudu un pozitīvu attieksmi darboties ikdienā.
Vai Tu izvirzi arī kādu mērķi, ko vēlies sasniegt ar sportiskajām aktivitātēm? Piemēram, noskriet konkrētu distanci, piedalīties sacensībās.
Mans šī gada mērķis bija noskriet pilno maratonu un to man izdevās īstenot vēl pavisam nesen, marta beigās Francijā. Tas bija ļoti skaists skrējiens un es izbaudīju katru kilometru, tostarp arī sagatavošanās procesu. Joprojām grūti noticēt, ka esmu noskrējusi savu pirmo maratonu, sevišķi atceroties to atskaites punktu, kurā es sāku. Šis sasniegums man ir devis lielu motivāciju turpināt skriešanas treniņus un izvirzīt jaunus mērķus nākotnei.

Ko Tu ieteiktu kādam, kurš vēl tikai domā sākt pievērsties fiziskajām aktivitātēm?
Mans galvenais ieteikums ir sākt pamazām un būt pacietīgam. Sākumā var būt grūti, bet ar laiku varēs sajust, kā uzlabojas fiziskā forma un pašsajūta. Iesaku izvirzīt reālistiskus mērķus, sekot līdzi savam progresam un novērtēt savas mazās uzvaras.
Kā Tu apvieno veselīgu dzīvesveidu ar darbu un citām aktivitātēm ikdienā?
Es uzskatu, ka svarīgākās sastāvdaļas ir disciplīna, stratēģija un neatlaidība – gan sportā, gan finansēs. Man personīgi agrs rīts ir laiks sev, tāpēc savus treniņus veicu pirms darba, lai nodrošinātu, ka fiziskā aktivitāte kļūst par dienas sākuma rutīnu. Savukārt svētdienās es kopā ar vīru dodos garākos skrējienos, jo patiesi izbaudu skriešanu svaigā gaisā, neatkarīgi no sezonas. Tāpat arī laiks atpūtai un atjaunošanai ir ļoti svarīgs, lai saglabātu līdzsvaru ikdienā.
Kuras no SEB piedāvātajām labbūtības aktivitātēm Tev nozīmē visvairāk?
Es ļoti novērtēju, ka SEB rūpējas gan par darbinieku emocionālo, gan fizisko labsajūtu. Labprāt piedalos dažādās SEB atbalstītās sportiskās aktivitātēs, tostarp Stirnu bukā un Rimi Rīgas maratonā, jo sacensības ne tikai ļauj pārbaudīt savu izturību, bet arī motivē pastāvīgi virzīties uz priekšu.