Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 09.10.2017
bērnu drošība | uzkrājumi

Ko nozīmē būt labam vecākam?

Ko nozīmē būt labam vecākam?

Vai atceraties, kāda bija jūsu bērnība un audzināšanas metodes? Droši vien piekritīsiet, ka viedoklis par to, kas ir laba un slikta audzināšana, gadu desmitiem ejot, ir ievērojami mainījies. Tomēr klišejiskais apgalvojums par to, ka labākās lietas dzīvē tāpat nevar nopirkt, joprojām ir patiess.

Nav iespējams noliegt, ka bērna audzināšanā bez finanšu līdzekļiem neiztikt, jo nauda nepieciešama it visam – sākot ar pamperiem un beidzot ar izglītību. Kā parūpēties gan par bērna audzināšanu, gan finansiālo stāvokli?

Gribēju kā labāk, sanāca kā vienmēr – tipiskākās kļūdas

Lai gan saviem bērniem vienmēr vēlam to labāko, vēlmes no realitātes mēdz atšķirties. Lūk, trīs ļoti tipiskas kļūdas, kuras daudzi vecāki pieļauj, cenšoties bērnam sniegt tikai labāko.

“Tev noteikti sanāks” – nepiepildāmās ekspektācijas

Ir cilvēki, kuriem, lai cik ļoti viņi to vēlētos, nav lemts kļūt par pasaules klases futbolistu vai inženieri-Nobela miera prēmijas laureātu. Ja arī Jūs redzat, ka bērnam kaut kas līdz galam tomēr nesanāk un nepadodas, noteikti turpiniet viņu atbalstīt, taču neceliet sapņu pilis, kuras agrāk vai vēlāk tāpat sabruks – nepiepildītas ekspektācijas var radīt mazvērtības kompleksu, un tas var atspēlēties arī pēcāk, saprotot, ka tur, ārā (jeb pieaugušo pasaulē), diplomus un medaļas par piedalīšanos vien dod ļoti, ļoti reti.

“Laiks celties un ēst brokastis!” – patstāvība otrajā plānā

Ir tikai loģiski, ka bērnudārza vecuma bērniem palīdzat iztīrīt zobus un saģērbties, kā arī pamodināt un sagatavojat brokastis. Taču, ja atvase jau kādu laiku sēž skolas solā, bet par modinātājpulksteni un brokastu gatavošanu viņa vienīgās asociācijas ir vecāki, kaut kas nav gluži pareizi, jo netiek veicināta bērna patstāvība, kas būs nepieciešama, uzsākot dzīvi ārpus vecāku mājām.

“Tikai prātīgi!” – pārlieku liela piesardzība

Lai kā Jūs to negribētu, tomēr pasargāt savu atvasi no visiem sasitumiem, asarām un salauztas sirds neizdosies. Un nemaz nevajag, jo, tikai kļūdoties un mācoties no savām kļūdām, bērns iegūs nenovērtējamu pieredzi. Cenšoties bērnu uzaudzināt “siltumnīcas apstākļos”, nākotnē tas var negatīvi ietekmēt viņa pašapziņu. Taču, ja Jūsu bērns nodarbojas ar kādu ekstrēmāku vai salīdzinoši traumatiskāku sporta veidu, par drošību noteikti jāpadomā, iegādājoties piemērotu aizsargaprīkojumu, savukārt ja atvase ikdienā pārvietojas ar velosipēdu, neaizmirstiet par ķiveres nepieciešamību. Ja gadījumā bērns satraumējas, pret izdevumiem, ko traumas mēdz sagādāt, palīdz pasargāt piemērota apdrošināšanas polise.

Trīs soļi ceļā uz lieliskā vecāka titulu

Kritizēt un uz kļūdām norādīt ir pavisam vienkārši, tāpēc šoreiz dosim arī trīs visnotaļ universālus padomus, kas lieti noderēs atvases sagatavošanai lielajai dzīvei.

Esiet piemērs

Ja mācāt bērnam, ka veselīgs uzturs un sportiskas aktivitātes ir laimīgas dzīves pamats, bet brīvo laiku pavadāt uz dīvāna ar alus pudeli un čipsu paku, ļoti iespējams, ka rezultāts nebūs tāds, kādu to esat iecerējis. Ja vēlaties bērnam dot piemēru, rādiet, nevis runājiet par to.

Izturieties ar cieņu

Pēkšņi esat izdomājis, ka bērnu iecienītākās televīzijas pārraides vietā šoreiz skatīsieties Jūsu iemīļotākās filmas jaunāko daļu, un atvases pabrīdināt par to vien pāris minūtes iepriekš? Tā darīt noteikti nevajadzētu – bērnam Jums blakus ir jājūtas līdzvērtīgi, nevis kā būtnei, kuras dzīve pilnībā pakārtota pieaugušo pasaulei un tās noteikumiem.

Parūpējieties par nākotni

Vecāku misija ir sagatavot bērnu lielajai dzīvei, pakāpeniski palielinot viņa atbildības nastu un līdz ar to – arī brīvību, taču patstāvīgas dzīves uzsākšana nav iedomājama bez finanšu līdzekļiem. Šajā aspektā opcijas ir dažādas – arvien vairāk vecāku sāk veidot uzkrājumu bērna nākotnei, kurā tiek krāta nauda atvases studiju uzsākšanai vai citam būtiskam mērķim; kāds cits savukārt bērna vajadzībām novirza līdzekļus no savas algas. Tomēr ir vēl viens aspekts, par ko noteikti vajadzētu padomāt.

Kā vēl parūpēties par bērnu drošību un nākotni?

Rezumējot visu iepriekšminēto, var secināt, ka ir svarīgi atrast līdzsvaru starp bērna patstāvību un drošību, tādēļ jau kopš bērnības iemāciet savai atvasei pašai parūpēties par sevi, taču neaizmirstiet pamācīt un palīdzēt brīžos, kad tas nepieciešams – vienā teikumā šī ir atbilde uz virsrakstā uzdoto jautājumu.

Taču, lai kā mums to negribētos atzīt, dzīve ir visai neprognozējama, un vienas nelaimes rezultātā iespējams iekulties gan nepatīkamās sajūtās, gan lielos izdevumos. Tādēļ nevajag aizmirst arī par bērna aizsardzību – ja bērns iegūst traumu vai saslimst, apdrošināšana ne tikai sedz ārstniecības izdevumus, bet arī kompensē atvases veseļošanās laikā negūtos ienākumus, ja Jums ir nepieciešams pavadīt laiku kopā ar bērnu atveseļošanās periodā. Tādējādi varēsiet būt blakus un sniegt atbalstu, neuztraucoties par slimnīcas rēķinu, medikamentu iegādi un savas algas apjomu. Padomāt ir vērts ne tikai par bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanu, bet arī Jūsu dzīvības apdrošināšanu – tas ir kā garants, ka pat vislielākās nelaimes gadījumā atvase nepaliek bez nekā.

Lai gan apdrošināšanas būtība ir nodrošināt finansiālu palīdzību gadījumos, kad radušies pēkšņi izdevumi vai zudušas darbspējas, tai ir vēl kāda priekšrocība – drošības sajūta un sirdsmiers. Apziņa, ka Jums un Jūsu ģimenei ir drošības spilvens, kas pasargās nelaimes gadījumā, atvieglo arī ikdienu. Vai vēlaties noskaidrot, kurš no Personīgās apdrošināšanas veidiem ir piemērotākais Jūsu ģimenei?\

Rolands Paeglis

Papildu pārliecība Jūsu ikdienai

Personīgā apdrošināšana var kļūt par būtisku finansiālu atbalstu negaidītās dzīves situācijās Jums un Jūsu ģimenei.


 • Apdrošināšana - 14.09.2018

  Aprēķināt apdrošināšanas izmaksas var arī datorā

  Aprēķināt apdrošināšanas izmaksas var arī datorā

  Cilvēkus, kas nekad nav izmantojuši apdrošināšanas pakalpojumus, esam dzirdējuši sakām, ka ar viņiem līdz šim nekas nelāgs nav atgadījies un arī turpmāk viss būs kārtībā, tomēr ne mazums ir arī tādu, kuri ir piedzīvojuši sāpīgus zaudējumus. 

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 12.01.2019

  Vai ģimenes drošība iespējama bez apdrošināšanas?

  Vai ģimenes drošība iespējama bez apdrošināšanas?

  Vērtību skala katram no mums ir atšķirīga. Kādam svarīgāks būs jaunākais sporta auto, citam – nemitīgi ceļojumi un ballītes. Taču gandrīz ikviens piekritīs, ka ģimene vērtību skalā ir augstāk par mantiskām vērtībām. Kā parūpēties par savas ģimenes labklājību?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Life and Pension Baltic SE eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.