Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 16.10.2014
noguldījumi | nodokļi

Krājēja ieguvumi

Krājēja ieguvumi

Tie, kas veic uzkrājumus, var iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus, taču statistika liecina, ka šo iespēju izmanto mazāk nekā puse no tiem, kam atvieglojumi pienākas. Daļa par nodokļa atvieglojumiem vienkārši nezina, citi nenovērtē to kā iespēju saņemt papildu līdzekļus.

Pēc VID datiem, Latvijas iedzīvotāji nodokļu atgūšanu no uzkrājumiem izmanto nepilnīgi. Piemēram, 2011. gadā vairāk nekā 148 435 personas bija veidojušas uzkrājumus ar dzīvības apdrošināšanu un veikuši iemaksas privātajos pensiju fondos un tikai 64 708 tās bija deklarējušas, izmantojot iespēju saņemt valsts piedāvātos IIN atvieglojumus.

Kam un kādos gadījumos pienākas IIN atvieglojumi?

Saņemt IIN atvieglojumus par summu, kas nepārsniedz 10% no cilvēka gada bruto ienākumiem, var par katru no šiem uzkrājumiem:

 • Iemaksām uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, ja līgums noslēgts vismaz uz pieciem gadiem.
 • Iemaksām pensiju trešajā līmenī jeb privātajā pensijā.

Deklarēt iemaksas – finansiāli izdevīgi

Daži no noguldītājiem uzskata, ka IIN atvieglojumi ir pārāk nenozīmīgi vai to iegūšana ir pārāk sarežģīta, lai pūlētos. Taču – vai tā tiešām ir? VID ir parūpējies, lai pieteikties nodokļu atvieglojumiem būtu pēc iespējas vienkāršāk. Tagad to ir iespējams izdarīt arī elektroniski. Savukārt, ja īstermiņā ietaupītā summa nešķiet liela, tad, aplūkojot ilgāku laika periodu, tā jau ir gana nozīmīga – piemēram, 10 gadu laikā tie var būt vairāki simti vai pat vairāki tūkstoši eiro atkarībā no tā, cik naudas iemaksām tiek novirzīts katru mēnesi.

Deklarējot uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā un privātajos pensiju fondos veiktās iemaksas, iedzīvotājam, kurš uzkrājumiem novirza, piemēram, 40 eiro mēnesī, 30 gadu laikā iespējams uzkrāt 18979  eiro lielu kapitālu un papildus tam IIN veidā atgūt 3456 eiro.

Nodokļu atvieglojumus iespējams saņemt divējādi:

Iesniegt gada ienākumu deklarāciju VID

Iesniegt gada ienākumu deklarāciju var VID nodaļā pēc dzīvesvietas vai elektroniski – izmantojot VID elektroniskās deklarēšanās sistēmu (EDS) un, iesniedzot deklarāciju, izmantojot savas internetbankas autorizācijas līdzekli (kodu karti, kodu kalkulatoru utt.) vai ar elektronisko parakstu.

Vienoties ar savas darbavietas grāmatvedību

Ar darbavietas grāmatvedību var vienoties, lai reizē ar algas pārskaitījumu uzkrājumam izvēlētā summa tiktu automātiski ieskaitīta darbinieka uzkrājumā ar dzīvības apdrošināšanu. šajā gadījumā IIN atvieglojumi tiks piemēroti iemaksas veikšanas brīdī un noguldītājam nebūs jādodas uz VID.

Papildu izziņas nav nepieciešamas, jo visa informācija par jūsu veiktajām iemaksām gan uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, gan pensiju trešajā līmenī par iepriekšējo kalendāro gadu tiek elektroniski nosūtīta VID līdz nākamā gada 1. februārim.

Svarīgi!

Lai saņemtu IIN atmaksu par iepriekšējā gadā veiktajām iemaksām, var brīvprātīgi deklarēt savus ienākumus triju nākamo gadu laikā.

Ja krājējs pieder pie kādas no iedzīvotāju grupām, kam obligāti jāiesniedz ienākumu deklarācija līdz katra gada 1. aprīlim (piemēram, saimnieciskās darbības veicējiem), informācija par veiktajām iemaksām uzkrājošajā apdrošināšanā jānorāda savā ienākumu deklarācijā.

Baltijas valstu iedzīvotāju uzkrājumu veidošanas paradumu aptauja, ko veikusi SEB banka sadarbībā ar aģentūru „Mindshare”, liecina, ka pērn tikai 43% no tiem, kas veido uzkrājumus pensiju fondā vai dzīvības apdrošināšanas kompānijā, izmantojuši valsts piedāvātus nodokļu atvieglojumus, kas papildus uzkrātajam kapitālam nodrošina daļas IIN atgūšanu.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Life and Pension Baltic SE eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.