Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 10.08.2016
maksājumu karte | norēķini

Bezkontakta kartes jau drīz kļūs par ikdienu

Bezkontakta kartes jau drīz kļūs par ikdienu

Latvijā bezkontakta kartes pieejamas trīs gadus, un pagaidām saviem klientiem tās piedāvā tikai SEB banka, taču tuvāko gadu laikā situācija varētu strauji mainīties.

Reizēs, kad jāsamaksā vien pāris eiro par kafiju vai žurnālu, šķiet vesela mūžība ievietot karti lasītājā, gaidīt, kamēr tas pieprasa PIN kodu un tad to ievadīt. Un pēc tam atcerēties, ka vajadzēja nopirkt arī ūdens pudeli. Bezkontakta karte, kā jau liecina tās nosaukums, ir tikai jāpietuvina terminālim un samaksa ir veikta zibenīgi.

Viena no labākajām vietām Latvijā, kur bezkontakta kartes var novērot darbībā, ir SEB Finanšu centrā, kura ēdnīcā darbinieki var norēķināties tieši ar šīm kartēm. Rezultātā rindas virzās daudz ātrāk un to novērtē gan klienti, gan tirgotāji.

Vai tuvā nākotnē bezkontakta kartes kļūs par pašsaprotamu mūsu dzīves sastāvdaļu, vaicājām SEB bankas maksājumu karšu izdošanas pakalpojumu vadītājai Lienei Dzenītei.

Jūs esat pirmā banka Latvijā, kas sākusi piedāvāt saviem klientiem bezkontakta kartes. Kādas ir nākotnes prognozes – vai šīs kartes piedzīvos strauju izaugsmi?

SEB banka bezkontakta kartes Latvijā sāka piedāvāt jau 2013. gadā. Tomēr, lai visi tirgotāji un pakalpojuma sniedzēji varētu nodrošināt iespēju norēķināties ar bezkontakta kartēm, bija nepieciešams laiks. Šogad arī citas bankas iesaistījušas bezkontakta norēķinu sistēmas attīstībā Latvijā – līdz ar to iespējas norēķināties ar SEB bezkontakta kartēm nemitīgi aug. Turklāt starptautisko karšu organizāciju VISA un Mastercard prasības nosaka, ka no 2020. gada visām maksājumu karšu pieņemšanas ierīcēm jāpieņem bezkontakta kartes. Tāpēc jau tagad SEB banka visiem jauniem klientiem piedāvā šāda veida POS terminālus. Paralēli, saskaņā ar izstrādāto grafiku, POS termināli tiek mainīti arī esošajiem klientiem, lai noteiktajā laikā tie atbilstu visām prasībām.

Kāda ir šo karšu lietošanas aktivitāte citās Eiropas valstīs un pasaulē?

Bezkontakta maksājumi ir plaši izplatīti pasaulē: Rietumu un Austrumeiropā, ASV, Kanādā, Brazīlijā, Austrālijā, Indijā, Ķīnā un citur. No Eiropas valstīm bezkontakta norēķini ir īpaši populāri Čehijā - tur katru sekundi tiek veikts maksājums ar bezkontakta maksājumu karti. Bet, piemērām, Polijā katrs trešais pirkums tiek veikts ar bezkontakta karti.

Savukārt, runājot par Baltijas valstīm, bezkontakta karšu pieņemšana uzņem straujus apgriezienus. Bankas veic visus nepieciešamos priekšdarbus, lai sagatavotu bezkontakta karšu pieņemšanas infrastruktūru noteiktajos termiņos.

Svarīgs jautājums ir drošība – kāda ir aizsardzība kartes īpašniekam gadījumā, ja karte nonāk negodīga cilvēka rokās? Viņam pat nav jāzina pin kods, lai karti varētu izmantot.

Pirmais un svarīgākais padoms – kā jebkuru citu karti, arī bezkontakta katri jāglabā atbildīgi un nozaudēšanas vai nozagšanas gadījumā uzreiz jāinformē sava banka, lai karte tiktu nobloķēta un maksājumus nevarētu veikt.

Turklāt ar bezkontakta karti, neievadot PIN kodu, varēs norēķināties tikai par nelieliem pirkumiem – Baltijā uzstādītajiem POS termināliem limits vienai pirkuma reizei ir 25 eiro. Ja pirkuma summa ir lielāka, POS termināls prasīs ievadīt PIN kodu. Ir arī limits pašai kartei, piemēram SEB bankas kartei bezkontakta norēķinu limits ir 14 eiro. Tas nozīmē, ka pat ja, piemēram, ārzemēs POS terminālam limits ir lielāks, maksājot ar SEB bankas karti, būs jāievada PIN kods, ja summa ir lielāka par 14 eiro.

Vēl drošāku karti padara iestrādātais algoritms, kas paredz, ka laiku pa laikam POS termināls var paprasīt ievadīt PIN kodu, lai pārliecinātos, ka karti izmanto tās īpašnieks. Dažreiz PIN kods būs jāievada, neievietojot karti terminālī, bet dažreiz var būt nepieciešams tomēr karti terminālī ievietot.

Turklāt der atcerēties, ka kartes vienmēr ir drošākas par skaidru naudu – ja nauda tiek pazaudēta vai nozagta, atgūt to vairs nav iespējams.

Vai bezkontakta karte var tikt izmantota tikai īpašos terminālos?

Bezkontakta karte ir norēķinu karte ar papildus funkcionalitāti – tā var tikt izmantota bezkontakta norēķiniem un arī kā parastā karte, tāpēc ar to iespējams norēķināties par pirkumiem un pakalpojumiem arī tur, kur ir parastie POS termināli, ka arī veikt darījumus internetā un bankomātos. Protams, šādā gadījumā PIN kods būs jāievada.

Savukārt bezkontakta norēķinus var veikt tikai POS terminālos, kas nodrošina šo iespēju – atpazīt tos ir iespējams pēc speciālām uzlīmēm. Ņemot vērā, ka bezkontakta norēķinu sistēma Latvijā attīstās – šāda veida POS terminālu skaits nemitīgi aug. Piemēram, SEB banka līdz vasaras beigām būs uzstādījusi jau ap 1000 tādu POS terminālu. 

Kā jārīkojas tirgotājam, ja viņš vēlas pieņemt arī bezkontakta kartes?

Jauniem tirgotājiem POS termināļi ar bezkontakta karšu pieņemšanu tiks nodrošināti uzreiz pēc līguma noslēgšanas ar banku. Esošajiem tirgotājiem banka plānveidīgi nomainīs esošos termināļus līdz prasībās noteiktajam laikam. Ja tirgotājam, kuram šobrīd ir POS terminālis tikai ar viedkaršu pieņemšanu, būs vēlme pieņemt bezkontakta kartes, tam jāsazinās ar savu banku un jāvienojas par iekārtas nomaiņas laiku.

Tirgotājiem, kuriem ir savā īpašumā esošās karšu pieņemšanas iekārtas, sadarbībā ar savu banku jāveic šo iekārtu pielāgošana bezkontakta karšu pieņemšanai.

Iekārtās ar bezkontakta karšu pieņemšanas funkcionalitāti, tirgotājs varēs apkalpot bezkontakta kartes un viedkartes, kas izdotas jebkurā pasaules valstī.

Kādas šobrīd ir bezkontakta karšu lietošanas tendences Latvijā?

Jūnija beigās SEB bankas bezkontakta karti aktīvi izmantoja gandrīz 2700 klientu un lietotāju skaits ar katru mēnesi pieaug.

Tā kā visiem POS termināliem pēc 2020. gada jābūt ar bezkontakta norēķinu funkcionalitāti, mēs to arī nodrošināsim, jauniem klientiem jau tagad piedāvājot jaunus POS termināļus, kā arī pakāpeniski mainot ierīces esošajiem klientiem – tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Ja jūnija beigās Latvijā bija uzstādīti nedaudz vairāk nekā 255 SEB bankas POS termināļi, kas pieņem bezkontakta kartes, tad līdz jūlija beigām šis skaits pieaugs līdz 500. Savukārt rudenī darbosies jau vairāk nekā 1000 SEB bankas POS termināli, kas pieņem bezkontakta kartes.

Pēc žurnāla Kapitāls materiāliem

Kredītkarte ar aizdevumu

Gaidītiem notikumiem un negaidītiem pavērsieniem.


 • Bankas kartes - 02.08.2018

  Pirmā bankas karte – kā izvēlēties piemērotāko?

  Pirmā bankas karte – kā izvēlēties piemērotāko?

  Tāpat kā daudzas lietas, kas dzīvē notiek pirmoreiz, arī pirmā bankas karte ir notikums. Neatkarīgi no tā, kādiem mērķiem tā tiek izmantota, iedomāties komfortablu dzīvi bez kartes mūsdienās nav iespējams. Atliek tikai izvēlēties piemērotāko.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 10.02.2018

  Maksājumu karšu drošības elementi

  Maksājumu karšu drošības elementi

  Visām banku maksājumu kartēm priekšpusē ir reljefi cipari un burti, kas norāda kartes numuru, īpašnieka vārdu un uzvārdu, kā arī kartes derīguma termiņu. Taču tā ir tikai maza daļiņa no informācijas, kas maksājumu kartei nepieciešama drošiem norēķiniem.

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.