Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 27.12.2019
pirkumi internetā | brexit

Kā Brexit izmainīs iepirkšanos internetveikalos

Kā Brexit izmainīs iepirkšanos internetveikalos

Lielbritānijas internetveikali līdz šim ir ļoti populāri Latvijas iedzīvotāju vidū, taču gaidāmais Brexit šos e-veikalus atstās ārpus Eiropas Savienības vienotā tirgus, kas pircējiem nozīmēs jaunus spēles noteikumus, kā arī mudinās izmantot preču cenu salīdzināšanas portālus un alternatīvas piegādes iespējas.

Latvijā daudzi iedzīvotāji ir iecienījuši iepirkšanos ārpus Eiropas Savienības jeb trešo valstu internetveikalos, piemēram, Ķīnā vai ASV.  Sagaidāms, ka šo valstu sarakstam pavisam drīz pievienosies arī Lielbritānija. Pirmo reizi vēsturē Eiropas Savienība (ES) un vienotais ES tirgus sašaurināsies, atstājot Lielbritāniju ārpusē.  Pircējiem tas nozīmēs stingrāku muitas kontroli, papildu nodokļus un ilgāku sūtījumu saņemšanas laiku. Šobrīd ir paredzēts, ka brīva preču un pakalpojumu tirdzniecība ar Lielbritāniju turpināsies līdz 2020. gada beigām.

Pirkt Eiropas Savienībā vai ārpus tās – kas ir izdevīgāk

Eiropā ir daudzi dažādu preču internetveikali, kas piedāvā ievērojami plašāku preču klāstu par izdevīgām cenām un ar samērīgāku piegādes laiku nekā e-veikali, kas atrodas ārpus ES.

Iepirkšanās Eiropas Savienības internetveikalos garantē, ka pasūtījumu piegāde tiks nodrošināta atbilstoši ES likumiem, tātad tāpat, kā veicot pirkumu Latvijā. Pirkumu piegāde gan Latvijas, gan citu Eiropas Savienības valstu e-veikalos saskaņā ar ES prasībām jāveic 30 dienu laikā kopš pasūtījuma pieņemšanas brīža, un pircējam ir tiesības 14 dienu laikā nosūtīt preci atpakaļ un saņemt par to samaksāto naudu. Preci var nosūtīt atpakaļ, ja atsakāties no tās vai tai nepieciešams garantijas remonts. Maksa par sūtījumu jāsedz klientam pašam. Pārdevējam ir tiesības aizturēt naudas atmaksu līdz brīdim, kad tas ir saņēmis preci vai apliecinājumu par tās nosūtīšanu atpakaļ.

Populārās iepirkšanās vietnes Ebay, AliExpress, Etsy nav klasiski internetveikali, tās ir tirdzniecības platformas, kas apvieno daudzus tirgotājus vienotā tirgus vietā, un katra pārdevēja tirdzniecības noteikumi, piegādes, preču atpakaļ nosūtīšanas iespējas var atšķirties. Tādas platformas kā AliExpress neatrodas Eiropas Savienībā, tāpēc to tirdzniecības noteikumi ir atšķirīgi, lai gan daļa piegāžu tiek veikta no noliktavām Eiropā.

Lai iepirkšanās būtu veiksmīga un nebūtu jāviļas, iepērkoties tiešsaistes režīmā, der iepazīties ar dažiem padomiem.

 • Šajās populārajās tirdzniecības platformās ir dažādi pārdevēji un līdz ar to pastāv arī atšķirīgi noteikumi. Pirms pirkuma apmaksas rūpīgi izlasiet atsauksmes par pārdevēju un preču aprakstu, pārbaudiet norādītos izmērus, lai nebūtu jāviļas, saņemot  Jums nederīgu preci.
 • Lielbritānijas Ebay vai Amazon platformās pārdevēji var izsūtīt preci no Ķīnas, tāpēc jārēķinās gan ar  ilgāku piegādes laiku, gan ar papildu nodokļiem. Nepaļaujieties uz faktu, ka atrodaties konkrētās valsts lapā, – tas var būt maldīgi!
 • Rodoties problēmām, vispirms sazinieties ar pārdevēju un, ja nevarat vienoties par situācijas risinājumu, vērsieties pie platformas klientu atbalsta dienesta, kas palīdzēs noskaidrot, kā rīkoties.
 • Neuzķerieties uz populāru zīmolu viltojumiem! Apzināti iegādātas viltotas preces var tikt aizturētas muitas pārbaudē. Vairāk par viltotu preču tirdzniecību internetveikalos uzziniet VID infografikā.

Ja pirkums ir vērtīgāks un Jūs māc šaubas, vai tas būs veiksmīgs, labāk lieki neriskējiet un izvēlieties kādu citu, iespējams, sākotnēji dārgāku piedāvājumu.

Izvērtējiet pirms pirkuma!

Īpaša uzmanība jāpievērš tam, vai un kā ārvalstīs iegādātajai precei tiks nodrošināta garantija Latvijā – šo un citus jautājumus noskaidrojiet pirms pirkuma veikšanas, izlasot lietošanas noteikumus, e-pastā nosūtot jautājumu klientu atbalsta dienestam vai izmantojot čata iespēju mājaslapā, ko mūsdienās nodrošina arvien vairāk e-veikalu. Der izvērtēt, vai ir vērts riskēt, iegādājoties ārpus ES ražotu sadzīves tehniku un citu elektroniku,  jo turpmākā atbildība par ierīces darbības ilgumu un drošumu būs Jūsu pašu rokās – retu reizi lētāka prece izrādīsies arī pietiekami kvalitatīva.

Kredītkarte – drošākiem pirkumiem internetā

Iespēja jebkurā brīdī izslēgt un ieslēgt pirkumus internetā, kredītlimits lielākiem pirkumiem, 3D secure sirdsmieram.

 

Papildu nodokļi pirkumiem ārpus Eiropas Savienības

Komerciāliem sūtījumiem ar norādīto vērtību no 22 eiro tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis, savukārt pirkumiem virs 150 eiro – gan pievienotās vērtības nodoklis, gan muitas nodoklis. Ja sūtījuma dokumentos norādītā summa ir mazāka par 22 eiro, nodokļi nav jāmaksā. Nodokļu aprēķinā tiek ņemtas vērā visas sūtījuma izmaksas: preces vērtība, piegāde, apdrošināšana un citi iespējamie saistītie maksājumi. Ja preces norādītā vērtība ir 10 eiro, savukārt piegādes izmaksas – 20 eiro, pievienotās vērtības nodoklis 21% apmērā jāmaksā no visas summas – 30 eiro.

No 2019. gada 5. jūnija fiziskas personas var elektroniski aizpildīt vienkāršoto importa muitas deklarāciju par precēm starptautiskos sūtījumos.

Kopš 19. novembra šāda iespēja ir ne tikai saņēmējiem, kuri izmanto  kurjerpastu, bet arī Latvijas Pasta pakalpojumus. Deklarācija tiek noformēta VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Uzzināt par to vairāk un noskatīties video pamācību Jūs varat VID mājaslapā. Pēc muitas deklarācijas iesniegšanas tiks aprēķināti precīzi maksājamie pievienotās vērtības un muitas nodokļi.

Palīgs piegādēm no ārvalstu e-veikaliem

Latvijā vairāki uzņēmumi piedāvā piegādes pakalpojumus no tādiem ārvalstu internetveikaliem, kuri nepiegādā preces uz Latviju vai pieprasa par to par nesamērīgi lielu maksu. Šie uzņēmumi nodrošina piegādi uz vietējo adresi, no kuras sūtījumus piegādā klientiem Latvijā.

Izvēloties atbilstošāko piegādes veidu, pievērsiet uzmanību kopējām izmaksām un piegādes termiņam. Transporta kompānijas īsteno piegādes noteiktos grafikos, ar savu transportu braucot uz Latviju, piemēram, reizi nedēļā. Papildus jāierēķina laiks sūtījuma apstrādei: vietējā piegāde, šķirošana, piegāde uz Latvijas saņemšanas punktu vai sūtījuma izņemšana, adresātam personīgi ierodoties saņemšanas punktā.

Latvijā šos pakalpojumus nodrošina vairāki uzņēmumi. Populārākie ir ebaypiegade.lv, e-sutijumi.lv un eshopwedrop.lv. Šo pakalpojumu ir iecienījuši pircēji, kuri iepērkas Ebay, Amazon, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas un Polijas internetveikalos. Šajos e-veikalos piedāvātās preces Latvijā diemžēl nav iespējams atrast, arī cenas nereti, it sevišķi dažādu svētku izpārdošanas laikā, ir ļoti draudzīgas.

Ja prece nav vajadzīga steidzami, der salīdzināt gan internetveikalu piedāvājumus, gan piegādes alternatīvas. Piegādes servisu mājaslapās var atrast gan sarakstu ar katrā valstī populārākajiem internetveikaliem, gan arī dažādus ieteikumus, kas ļaus ērtāk iepirkties.

Krāpnieki un aizdomīgi internetveikali

Pirmssvētku laikā aktivizējas arī dažādi krāpnieki un parādās aizdomīgu internetveikalu reklāmas, kas izmanto svētku laika steigu un cilvēku vēlmi ietaupīt. Ja piedāvājums Jums šķiet pārāk neticams, tad visdrīzāk tas tāds arī ir. Dažādi "nejauši" laimesti un preces ar 90% atlaidi ir krāpnieku izliktie slazdi lētticīgajiem.

Negaidīti Jūs var sasniegt arī dažādi viltvāržu sūtīti e-pasti, turklāt tie ir noformēti tā, ka līdzinās oriģinālam un mudina uz ātrāku rīcību. Vienmēr pievērsiet uzmanību tam, kur ievadāt savus datus: e-pastu, maksājumu kartes informāciju u.c. Īpaši vērīgiem jābūt ar mobilajām ierīcēm, jo tajās ir grūtāk ieraudzīt patieso lapas adresi, turklāt steigā mēs kļūstam neuzmanīgāki.

Ja vēlaties reģistrēties mazāk zināmā veikalā, tad, lai to pārbaudītu un iegūtu papildu informāciju, izmantojiet unikālu paroli. Nekādā gadījumā neizmantojiet vienu paroli gan savam e-pastam, gan citviet, it sevišķi nezināmos e-veikalos. Dažkārt krāpnieku mērķis ir iegūt e-pastu adreses un paroles, lai mēģinātu piekļūt jūsu e-pastam. Nepaļaujieties uz lapā publicētajām atsauksmēm, pat ja tās atgādina īstas Google vai Facebook atsauksmes. Tās ir viltības, kas tiek liktas lietā, lai iemantotu Jūsu uzticību un mudinātu veikt pirkumu.

Akcijas cenas Latvijas internetveikalos

Tuvojoties Ziemassvētkiem un citiem svētkiem, daudzi internetveikali Latvijā piedāvā elektronikas un citu preču izpārdošanas cenas, kuras nereti ir tikpat izdevīgas, kā iepērkoties ārvalstīs, vienlaikus aiztaupot raizes par tādām praktiskām lietām kā preces nosūtīšana atpakaļ, ilgs piegādes laiks vai garantijas remonts.

Pirms pirkuma ieteicams izmantot servisu salidzini.lv vai kurpirkt.lv, lai salīdzinātu cenas, kā arī iepazītos ar atsauksmēm par pašiem internetveikaliem. Lai cik vilinoši dažkārt ir ārvalstu veikalu piedāvājumi, rūpīgi izvērtējiet alternatīvas un kopējās izmaksas, lai nenāktos pārliecināties, ka tautā populārais teiciens “Skopais maksā divreiz” ir pamatots.

Ziemassvētku iepirkšanās drudzī izvērtējiet, vai plānotais pirkums ir patiesi vajadzīgs un vai tas kalpos ilgi, nevis iepriecinās vien dažas minūtes, kā tas gadās, piemēram, ar bērnu rotaļlietām. Iespējams, ka saprātīgāk būtu sakrāt naudu lielākam pirkumam, kas kalpos krietni ilgāk un būs vērtīgāks ilgtermiņā.

Edgars Koroņevskis,
Digitālā mārketinga eksperts, ceļotājs

 • Drošība - 11.01.2019

  Kā iepirkties AliExpress droši?

  Kā iepirkties AliExpress droši?

  Pircēji Latvijā un visā pasaulē novērtē Ķīnas internetveikala AliExpress.com plašo piedāvājumu,  un zemās cenas, aktīvi iepērkas tur ikdienā un īpaši – pirmssvētku laikā. Tomēr, lai iepirkšanās nenestu pircējam zaudējumus un viņš negūtu sliktu pieredzi, jāņem vērā vairākas nianses.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 27.06.2016

  Brexit ietekme uz finanšu tirgu

  Brexit ietekme uz finanšu tirgu

  Apvienotās Karalistes (AK) referenduma jeb Brexit rezultāts - lēmums izstāties no Eiropas Savienības (ES)  - ir politisks pasākums ar spēcīgu ietekmi uz  finanšu tirgu un valūtu, akciju un izejvielu cenām.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.