Bankas kartes -
17.06.2018
kredīts | tēriņi
Kā izvēlēties un lietot kredītkarti, lai tā kļūtu par izdevīgu finanšu pārvaldīšanas instrumentu, kas kalpos jūsu labklājībai un ērtībām? Tas ir iespējams, ja vien izvairīsieties no sešām biežākajām kredītkaršu lietošanas kļūdām.
Ja vēlaties, lai kredītkarte jums būtu piemērota un izdevīga, tā jāizvēlas atbilstoši saviem ienākumiem, dzīves stilam un iepirkšanās paradumiem. Ne visas kartes ir vienādas – katrai ir sava specifika un piedāvāto labumu klāsts. Nereti cilvēki nenovērtē vai pārvērtē arī savus ienākumus, izvēloties nepiemērotu kredītkartes līmeni.
Ja jūs ikdienā bieži veicat nelielus pirkumus, izvēlieties mūsdienīgo bezkontakta karti; ja jums biznesa vai atpūtas ceļojumos daudz laika jāpavada lidostās, jums būs īpaši izdevīgi piedāvājumi ar Mastercard Gold vai World Elite; ja vēlaties veikt kādu lielāku pirkumu, derēs Mastercard Classic; savukārt VISA Stila kartei jūs varat noformēt arī savu individuāli izvēlētu dizainu.
Visbiežāk tiek piedāvāti divi atmaksas veidi. Kredītlīnijas atmaksas grafiks paredz, ka iztērētais kredītlimits jāatmaksā pamazām, ik mēnesi samaksājot nelielu daļu no iztērētā, piemēram pieci procenti no iztērētā. Izvēloties šo atmaksas veidu, jārēķinās, ka būs jāmaksā bankai procenti par kredītlimita izmantošanu. Bezprocentu atmaksas grafiks paredz, ka katru mēnesi jāatmaksā viss, kas iztērēts iepriekšējā mēnesī, un ļauj nemaksāt procentus par kredītlimita izmantošanu. Ja vēlaties ļoti precīzi saplānot savu mēneša budžetu, tad varat izvēlēties fiksētās summas atmaksas grafiku, kas paredz, ka ik mēnesi jāatmaksā noteikta summa, par ko vienosieties, piesakoties kredītkartei.
Nebūtu ieteicams vienlaikus izmantot vairāk par divām vai trim kredītkartēm. Tas apgrūtina iespējas sekot līdzi savai finansiālajai situācijai. Vieglāk būs sekot līdzi saviem darījumiem tikai vienas bankas ietvaros. Taču, ja katrā ziņā vēlaties izmantot vismaz divas kartes, ieteikums būtu izvēlēties atšķirīgu veidu (prestiža līmeņu) un valūtu kartes. Piemēram, ja jums jau ir kāda no Mastercard kredītkartēm, otru varat izvēlēties VISA sistēmas karti. Tas sniegs papildu nodrošinājumu gadījumā, ja, piemēram, tehnisku iemeslu dēļ tirdzniecības vietā konkrētajā brīdī nestrādās kāda no minētajām karšu sistēmām.
Lai arī kredītkarte sniedz lielu brīvību savu ieceru īstenošanā, der atcerēties, ka tas ir aizdevums, un pret šīm saistībām jāizturas atbildīgi. Ja atmaksāsiet ne tikai minimālo iztērētā kredīta daļu, bet lielāku summu, aizņēmumu atdosiet ātrāk un tas jums izmaksās lētāk. Kredītkartes gadījumā pozitīvi ir tas, ka, ja vēlaties un ir tāda iespēja, varat atmaksāt arī visu aizdevuma summu uzreiz.
Kā mainās kredīta atmaksas ilgums un procenti atkarībā no ikmēneša maksājuma lieluma.
- Iztērēts kredītlimits – 1000 EUR.
- Minimālais ikmēneša maksājums – 5% no iztērētā kredīta summas.
- Maksa par izmantoto kredīta limitu – 21% gadā.
Ja ik mēnesi iemaksāsiet tikai minimālo summu, kas ir 5% jeb 50 EUR, būs vajadzīgi 20 mēneši visa kredītlimita atmaksai, kuru laikā procentu maksājums sasniegs gandrīz 165 EUR.
Bet, palielinot maksājumu tikai par 30 EUR mēnesī, aizdevumu atmaksāsiet jau gada laikā, turklāt procentu summa būs tikai aptuveni 100 EUR (jeb par 60% mazāka nekā pirmajā gadījumā).
Der atcerēties, ka kredītkarte pamatā ir domāta bezskaidras naudas darījumiem – ar to var ērti veikt pirkumus gan tirdzniecības vietās visā pasaulē, gan internetā, rezervēt aviobiļetes, viesnīcas, auto nomu u. tml. Arī skaidru naudu ar kredītkarti varēsiet izņemt vienmēr, taču par to būs jāmaksā komisijas maksa. Savas bankas bankomātos komisijas maksa būs mazāka, tomēr, ja jūs ikdienā bieži norēķināties ar skaidru naudu, labāk skaidras naudas izņemšanai lietojiet debetkarti.
Kavējot maksājumus, tiek ne vien pieaudzēti soda procenti un parāds palielinās, bet no tā cieš arī klienta kredītvēsture. Turklāt maksājumus cilvēki nereti nokavē ne tikai tāpēc, ka viņiem ir finansiālas grūtības, bet arī tālab, ka gluži vienkārši aizmirstas noteiktā laikā ieskaitīt līdzekļus kredītkartes kontā. Lai jums nebūtu pastāvīgi jāraizējas par ikmēneša maksājumu, piesakiet automātisko kredītkartes maksājumu no sava ienākumu konta uz kredītkartes kontu.
Savukārt, ja finansiālu sarežģījumu dēļ paredzat aizkavēšanos ar kārtējo maksājumu, noteikti sazinieties ar savu banku un kopīgi rodiet risinājumu.
Noteikti izmantojiet arī bezmaksas konsultāciju iespējas, lai palielinātu savu kompetenci kredītkaršu jautājumos un lietotu kredītkartes efektīvāk. Ne tikai tāpēc, lai prastu veiksmīgi nokārtot savas saistības, bet arī tālab, lai zinātu un varētu pilnvērtīgi izmantot visus labumus, kas jums kā kredītkartes lietotājam pienākas. Pajautāšana jums nemaksās neko.
Pēteris Valners
Saistītie raksti
09.11.2020 | Mastercard un Visa – kāda atšķirība? |
01.06.2020 | Norēķinu kartes pārliecinoši triumfē duelī ar skaidru naudu |
01.06.2020 | Budžeta plānošana un droši pirkumi – norēķinu karšu trumpji |
13.02.2020 | Milzīgi limiti un elementārs PIN kods – biežākās karšu drošības kļūdas |
03.02.2020 | Norēķinu karte vai kredītkarte? |
29.01.2020 | Kredītkarte kā drošības spilvens |
30.12.2019 | Kā izdevīgāk ceļot svētku brīvdienu laikā |
28.12.2019 | 6 mīti par bezkontakta maksājumiem |
28.12.2019 | Bezkontakta kartes ir desmitgades lielākā inovācija |
27.12.2019 | Kā Brexit izmainīs iepirkšanos internetveikalos |
Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.