Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 31.05.2017
bērni | maksājumu karte

Pirmā bankas karte jūsu bērnam

Pirmā bankas karte jūsu bērnam

Klāt skolēnu brīvdienas, kad bērni kļūst aktīvāki un neatkarīgāki. Tas ir īstais brīdis, lai attīstītu prasmes patstāvīgi rīkoties ar naudu, piemēram, norēķinoties maksājumu karti. Tādējādi arī vecākiem nav jāuztraucas, ka bērns nēsā līdzi skaidru naudu, ko var nozagt vai pazaudēt.

Ko nozīmē – bankas karte bērnam?

Bērna vajadzībām noformētas kartes funkcijas ir tādas pašas kā citām norēķinu kartēm – bērns var iepirkties veikalos un internetā, kā arī izņemt un iemaksāt (piemēram, dāvanā saņemto vai sakrāto) naudu bankomātā. Karte var būt ērts veids, kā vecākiem piešķirt saviem bērniem kabatas naudu, piemēram, reizi nedēļā ieskaitot bērna kartes kontā noteiktu summu, izmantojot regulāro maksājumu vai pārskaitījumu internetbankā.

Jauna pieredze gan bērnam, gan vecākiem

Lietojot maksājumu karti, bērns jau no mazotnes apgūst jaunas iemaņas un paradumus.

 • Tā būs pirmā patstāvīgā pieredze sadarbībā ar banku.
 • Iespēja iemācīties rīkoties ar tehnoloģijām, kas būs noderīgi nākotnē.
 • Bērnam bankas karte būs pirmie soļi arī naudas drošības pasaulē – jāiemācās droši glabāt kartes informāciju, saprast, kur un kad to lietot ir noderīgi. Tāpat arī – izmantot internetbanku, ja esat vienojušies ar bērnu, ka pieeja internetbankai būs bērna pārziņā.
 • Mūsdienās, kad cilvēki bieži iepērkas internetā, norēķinās digitālajā telpā un gandrīz vai katrā tirdzniecības vietā ir maksājumu karšu lasītājs, maksāšana ar karti kļūst par tikpat pašsaprotamu un nepieciešamu lietu kā viedtālrunis. Tāpēc, jo ātrāk bērns gūs šādu pieredzi, jo lielāku atbildību viņš iemācīsies pret finanšu aspektiem.

Drošība – pirmajā vietā

Maksājumu karti bērnam noteikti ir drošāk nēsāt līdzi nekā skaidru naudu. Ja jūsu atvase karti pazaudē, to var ātri bloķēt, un kabatas nauda būs drošībā, jo no kartes bez PIN koda tai nav iespējams piekļūt atšķirībā no maciņa. Tikai neaizmirstiet bērnam izstāstīt, kā drošāk lietot maksājumu karti: sargāt PIN kodu no citām personām (PIN kodu ir iespējams bez maksas nomainīt bankomātā pret tādu, ko vieglāk atcerēties), neizmantot bankomātu, ja tuvumā pamanītas aizdomīgas personas, nelietot bankomātu, kas acīmredzami bojāts utml.

Īpaši noderīgi

Pašam sava maksājumu karte bērnam var būt ērta un noderīga ne tikai ikdienā. Tās priekšrocības īpaši novērtēsiet, piemēram, tad, kad pusaudzis sāks strādāt savu pirmo vasaras darbu. Latvijā jau vairākus gadus tiek īstenota vasaras darba programma bērniem no 15 gadu vecuma, kuru daudzi skolēni labprāt izmanto, lai nopelnītu līdzekļus kādam savam mērķim. Lai saņemtu nopelnīto, pašam savs konts un karte būs īpaši noderīgi. Ja jūsu bērns vasaru pavada kādā nometnē, jums nebūs jāraizējas, vai esat iedevuši viņam līdzi pietiekami daudz naudas – nepieciešamības gadījumā varēsiet pārskaitīt vēl. Savukārt ārvalstu braucienā kopā ar klasi vai deju pulciņu bērns varēs norēķināties ar karti arī ārpus Latvijas, turklāt bankomātā viņam būs iespēja izņemt skaidru naudu attiecīgās valsts valūtā un nebūs nepieciešams to mainīt valūtas maiņas punktā.

Jau no septiņu gadu vecuma

Jūs varat noformēt maksājumu karti savam bērnam, kad viņš sasniedzis septiņu gadu vecumu. Lai saņemtu SEB bankas Juniora karti vai Stila karti, jāaizpilda un jebkurā bankas filiālē jāiesniedz kartes pieteikums. Ja bērns ir jaunāks par 16 gadiem, pieteikums jāaizpilda vienam no vecākiem, līdzi jāņem sava pase, kā arī bērna dzimšanas apliecība un pase, ja tāda ir izsniegta. Jau pēc četrām piecām dienām, kad karte būs gatava, kopā ar bērnu dosieties uz bankas filiāli, lai to saņemtu. Savukārt, ja bērnam jau ir 16 gadi, viņš patstāvīgi var doties uz banku atvērt kontu un noformēt karti.

Tāpat kā jebkuru citu jaunu pieredzi, arī naudas pārvaldīšanu bērni apgūst pakāpeniski, soli pa solim. Palīdziet viņiem to apgūt un palēnām pārejiet uz nākamo līmeni, piemēram, izdevumu plānošanu, jautājumiem par krāšanu. Un noteikti atcerieties paslavēt bērnu par viņa progresu, apgūstot, kā rīkoties ar naudu un savu pirmo maksājumu karti.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Konts, karte un neierobežoti pārskaitījumi

Īpašais juniora komplekts Jūsu bērna pirmajiem soļiem finanšu pasaulē.

 • Bērni un nauda - 28.04.2016

  Bērnu priekšstatu par naudu veido vecāki

  Bērnu priekšstatu par naudu veido vecāki

  Visvienkāršākos finanšu ieradumus bērniem var sākt mācīt jau pirmsskolas vecumā. Tādējādi arī mammas un tēti var rast motivāciju apgūt zināšanas šajā jomā un vienlaikus bagātināt savu pieredzi.

  Lasīt vairāk

 • Bērni un nauda - 30.08.2016

  Bērni atgriežas skolā – droši un sagatavoti

  Bērni atgriežas skolā – droši un sagatavoti

  Tuvojoties jaunajam mācību gadam, ik rudeni tradicionāli aktualizējas jautājumi par bērnu sagatavotību patstāvīgai dzīvei. Īpaši svarīgs šis laiks ir tiem, kuri skolā sāk iet pirmo gadu un kuriem skolas dzīve ir kas pavisam jauns un nepieredzēts.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.