Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 17.01.2020
plānošana | biznesa attīstība

10 padomi, kā uzrakstīt labu biznesa plānu

10 padomi, kā uzrakstīt labu biznesa plānu

Mēģināt īstenot savu ideju bez biznesa plāna, ir apmēram tāpat, kā doties tālā ceļojumā bez GPS vai kartes. Paļaujoties tikai uz pieredzi, intuīciju un ceļā sastapto ieteikumiem, apmaldīšanās gandrīz garantēta!

Biznesa plāns parasti nav pirmais, pie kā jaunie uzņēmēji ķeras, kad nolemj īstenot savu ideju – nereti viņi uzskata, ka tas vajadzīgs vien tādēļ, lai būtu ko iesniegt bankā vai potenciālajam investoram finansējuma piesaistei.

Patiesībā biznesa plāns pirmkārt un galvenokārt ir vērtīgs ceļvedis pašam uzņēmējam – tas ļauj izvērtēt idejas dzīvotspēju, noteikt riskus un ieraudzīt iespējas.

Un labāk, lai uz jūsu plāna lapām redzami kafijas krūžu atstāti apļi, nevis putekļi – tam jābūt reālam darba dokumentam, kurā jūs ne tikai regulāri ieskatieties, bet, ja nepieciešams, arī veiciet labojumus.

Lūk, desmit iemesli, kāpēc idejas realizēšanu vajadzētu sākt tieši ar biznesa plānu!

1. Emocijas pie malas. Tikai retais biznesa uzsācējs var lepoties ar dzelzs nerviem, un dažādu notikumu iespaidā radušās emocijas mēdz aizēnot skatu uz realitāti. Sekošana biznesa plānam, kas ir pavisam konkrēts dokuments, palīdzēs jums saglabāt skaidru skatu uz notiekošo un pieņemt racionālus lēmumus, nevis rīkoties emociju uzplūdā.

2. Jauna dzīves loma. Uzņēmējs – tā ir jauna, interesanta un nebūt ne viegla loma, kas turpmāk būs jūsu dzīves sastāvdaļa. Biznesa plāns ļaus jums labāk izprast savus jaunos uzdevumus un atbildību, kā arī sagatavoties nākotnes izaicinājumiem.

3. Koncepta radīšana. Ne vienmēr ir viegli savu ideju definēt un loģiski izklāstīt. Jautājumi, uz kuriem jums būs nepieciešams atbildēt, veidojot savu biznesa plānu, palīdzēs jums pašam labāk izprast savas idejas dažādos aspektus un nonākt pie vienota koncepta.

4. Salikt domas pa plauktiņiem. Kas ir jūsu produkts? Kādus pakalpojumus jūs īsti plānojat piedāvāt? Kādas ir jūsu perspektīvas? Bez laba ceļveža, kas šajā gadījumā ir biznesa plāns, jums var būt grūti atbildēt uz šiem šķietami vienkāršajiem jautājumiem. Rakstot plānu jūs gluži vienkārši būsiet spiests nospraust mērķus, identificēt vājās puses un detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības principus.

5. Atgādinājums par svarīgāko. Ik dienu uzņēmējam jārisina neskaitāmi jautājumi un jāapgūst jaunas lietas – informācijas jūrā ir viegli pazust un sākt koncentrēties uz detaļām, nevis uz lielajiem mērķiem. Ieskatīšanās biznesa plānā ļaus atkal ieraudzīt būtisko.

6. Nepieļaut liktenīgas kļūdas. Kļūdās visi, pat gudrākie un veiksmīgākie. Taču bez skaidriem pieturas punktiem ir daudz vieglāk savlaicīgi nepamanīt fundamentālas kļūdas. Nekas nevar būt sliktāk, kā pēc vairāku gadu šķietami veiksmīgas darbības secināt, ka kļūda ir bijusi pašos pamatos un jūsu biznesa nākotne ir apdraudēta.

7. Skaitļi un informācija. Biznesa plāns nav tikai skaisti uzrakstīts teksts – tajā ir paredzēta vieta arī reāliem datiem un skaitļiem, kas ļaus prognozēt uzņēmuma bilanci vairāku gadu garumā. Šie skaitļi būs vitāli svarīgi, lai salīdzinātu vēlamo ar esošo un pieņemtu izšķirošus lēmumus.

8. Risinājums, kad domas dalās. Veidojot kompāniju kopā ar vienu vai vairākiem līdzīpašniekiem, biznesa plāna nozīme tikai pieaug. Gadījumos, kad radīsies domstarpības un katrs centīsies deķīti pavilkt mazliet uz savu pusi, atbildes vai vismaz īsto virzienu varēsiet atrast tieši savā biznesa plānā.

9. Uzņēmuma politika. Tā kā jūs droši vien plānojat savam uzņēmumam ilgu un veiksmīgu mūžu, arī biznesa plānu nevajadzētu uztvert kā īstermiņa projektu. Jebkuram veiksmīgam uzņēmumam ir plāns vismaz turpmākajiem pieciem gadiem. Ilgtermiņa biznesa plāns jums palīdzēs gan pārdomātas stratēģijas izveidē, gan uzņēmuma politikas ieviešanā.

10. Rezultātu izvērtēšana. Ir viegli nomaldīties no ceļa, ja uz tā nav nekādu ceļazīmju. Arī uzņēmuma ikdienā ir simtiem situāciju, kad var rasties vēlme rīkoties impulsa iespaidā, jo tā šķiet labāk un pareizāk. Biznesa plāns palīdzēs jums vienmēr paturēt acīs ceļa galamērķi un nenomaldīties sīkumos. Tajā nospraustie mērķi ļaus jums arī efektīvāk izvērtēt līdz šim sasniegto – vai ir izdevies realizēt iecerēto, vai tomēr kaut kur nošauts greizi.

Labs biznesa plāns ir tāds, kurš var tikt izmantots ikdienā, tāpēc to rakstot, svarīgi sev nemelot un situāciju neidealizēt.

Linda Ezerkalna

Izaicinājumos saskatījāt biznesa iespēju?

Sāciet ar Starta komplektu un pirmo gadu lietojiet bez maksas.

 

 • Bizness - 04.08.2017

  Uzņēmuma budžeta plāns – lai laicīgi paredzētu sarežģījumus

  Uzņēmuma budžeta plāns – lai laicīgi paredzētu sarežģījumus

  Budžeta plāna izveide ļauj ne tikai identificēt pašreizējo situāciju un izvirzīt mērķus turpmākajam gadam, bet arī jau laikus apzināt iespējamos sarežģījumus un risinājumus. Esam apkopojuši kādam jau zināmas un kādam pavisam jaunas lietas, kas atvieglos budžeta plānošanu.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 22.01.2018

  Kur rodas idejas biznesam?

  Kur rodas idejas biznesam?

  Droši vien katrs no mums ir skatījies filmas un lasījis intervijas ar slaveniem miljonāriem un domājis – nez, kā viņi nonāca pie savas biznesa idejas, tik labas un reizē peļņu nesošas? Patiesībā ir pat vairāki veidi, kā bizness var sākties.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.