Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 20.10.2014
uzņēmējdarbība

Biznesa idejas finansēšana

Biznesa idejas finansēšana

Jums ir lieliska biznesa ideja, bet nezināt, kur atrast līdzekļus tās īstenošanai? Viena iespēja ir īstenot ideju ar savu kapitālu vai lūgt palīdzību tuviniekiem. Tomēr, ja ar pašu līdzekļiem vien nepietiek, lai piepildītu savu biznesa sapni, varat apsvērt iespēju izmantot alternatīvus finansējuma avotus.

Jums ir lieliska biznesa ideja, bet nezināt, kur atrast līdzekļus tās īstenošanai? Viena iespēja ir īstenot ideju ar savu kapitālu vai lūgt palīdzību tuviniekiem. Tomēr, ja ar pašu līdzekļiem vien nepietiek, lai piepildītu savu biznesa sapni, varat apsvērt iespēju izmantot alternatīvus finansējuma avotus. Kādi ir šie alternatīvie finansējuma avoti, un kā jārīkojas, lai pārliecinātu potenciālo investoru par savas idejas vērtību?

No „biznesa eņģeļiem” līdz publisko ziedojumu platformām

Meklējot savai uzņēmējdarbībai finansējumu, jūs varat lūgt atbalstu uzņēmējdarbības atbalsta fondiem vai arī, ja jūsu biznesa ideja ir novatoriska un jūs jau paredzat uzņēmuma strauju izaugsmi, apsveriet iespēju piesaistīt riska kapitālu. Privātie neformālie investori – tā saucamie „biznesa eņģeļi” – parasti iesaistās riskantos projektos, kurus citi investori, iespējams, atteiktos finansēt. Turklāt šie cilvēki parasti dalās savā uzņēmējdarbības pieredzē ar jaunajiem uzņēmējiem, kuru biznesu uzņemas finansēt, un tas var izrādīties ļoti noderīgi.

Apsveriet arī citas iespējas, piemēram, šobrīd populāro ziedojumu metodi. Tas ir relatīvi jauns finansējuma modelis, kura pamatā ir ziedošanas princips. Tādas platformas kā Kickstrater un Indiegogo ļauj dāsniem cilvēkiem visā pasaulē ziedot nelielas naudas summas pievilcīgu biznesa ideju īstenošanai. Saņemtie ziedojumi nav jāatdod. Nosūtīt nelielu dāvanu vai sava pirmā saražotā produkta paraugu ir pietiekami, lai paustu pateicību.

Finanšu plāns kā pamats

Ja esat sācis domāt par savas uzņēmējdarbības finansēšanu, jums jāsagatavo skaidrs un labi pamatots finanšu plāns, jo tas ir vienīgais veids, kā varēsiet uzzināt, cik izmaksās biznesa idejas īstenošana un kad jūs varēsiet sākt gūt vajadzīgo peļņu. Turklāt arī nākamie investori vēlēsies uzzināt, cik liels finansējums būs nepieciešams jūsu biznesa idejai un kādus finanšu avotus gatavojaties izmantot.

Plānam detalizēti jāparāda konkrēti uzdevumi, kam nepieciešams finansējums, cik liels tas ir un kad tas būs vajadzīgs. Piemēram, pirms veikala atvēršanas jums, iespējams, būs nepieciešami 30 000 eiro tirdzniecības vietas remontam un iekārtošanai. Pēc tam aprēķiniet, cik laika jums vajadzēs no pirmās darbības dienas, lai samaksātu piegādātājiem. Atcerieties, ka aprēķināt nepieciešamo naudas daudzumu ir ļoti grūti, tāpēc allaž nodrošinieties ar rezerves finansēm.

Pārdošanas un peļņas prognozes

Veidojot savu finanšu plānu, nosakiet savu galveno klientu mērķgrupu un pamēģiniet prognozēt, cik tā būs gatava maksāt par jūsu produktiem vai pakalpojumiem – šādi varēsiet paredzēt, kādus ienākumus nesīs jūsu bizness. Pēc paredzamo ienākumu un ar uzņēmuma darbību saistīto izdevumu novērtēšanas jūs varēsiet plānot arī biznesa peļņu.

Protams, prognozes ne vienmēr atspoguļo realitāti, tādēļ pēc paredzamo ienākumu prognozēšanas sagatavojiet arī divus rīcības plānus. Vienu rīcības plānu paredzēts īstenot, ja reālie ienākumi ir zemāki, nekā gaidīts, bet otru – ja ienākumi pārsniedz cerēto summu. Atcerieties, ka 99 reizēs no 100 biznesa idejas saskaras ar grūtībām, kas var negatīvi ietekmēt pārdošanas rādītājus. šīs grūtības var būt aktīva konkurentu rīcība vai nelojāli klienti. Ja būsiet sagatavojies un pārdomājis vairākus rīcības scenārijus, ar minētajām grūtībām izdosies ātrāk tikt galā.

Pat tad, ja pirmā darbības gada laikā jūs, visticamāk, nekādu peļņu negūsiet, peļņas rādītājs ir svarīgs gan jums, gan jūsu investoriem. Jūsu idejas finansētājiem jāzina, ko un kādā veidā viņi no šī ieguldījuma iegūs.

Kā pārvaldīt naudas plūsmu?

Sagatavojot finanšu plānu, neaizmirstiet aprēķināt arī paredzamo naudas plūsmu. Tas ļaus saprast, vai jebkurā uzņēmuma aktivitātē būs pietiekami liels apgrozāmais kapitāls. Jūsu finanšu plānam ir jāpamato, ka uzņēmums būs spējīgs savlaicīgi samaksāt piegādātājiem un darbiniekiem un tā aktīvi pārsniegs saistību apjomu, ja uzņēmējdarbībā gadīsies kāda īslaicīga kļūme.

Turklāt jāņem vērā paredzētā grāmatvedības bilance. šis dokuments ļaus jums izvērtēt uzņēmuma finanšu apstākļus, kapacitātes palielināšanas iespējas un to, vai esošie šķēršļi ir īslaicīgi un nekavēs attīstību (piemēram, ja saistības pret piegādātājiem ir dzēšamas īsā laika periodā).

Atcerieties, ka visas biznesa plāna daļas, īpaši finanšu plāns, ir kritiski jāizvērtē. Tikai ar labi pārdomātu biznesa plānu rokā jūs varēsiet panākt, lai potenciālie investori finansē jūsu eksperimentus.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.