Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 30.03.2015
lauksaimniecība | Eiropas Savienība

ES nauda lauksaimniecībai

ES nauda lauksaimniecībai

Tā kā uzņēmējdarbības attīstība reģionos ir viena no Eiropas Savienības (ES) prioritātēm, arī Latvijā topošajiem un esošajiem lauku uzņēmējiem ir visai plašas iespējas savam biznesam piesaistīt ES fondu līdzekļus. Galvenais ir neapmaldīties informācijas gūzmā.

Patlaban ES, tostarp Latvijā, ir spēkā Lauku attīstības stratēģija 2014.–2020. gadam „Eiropa 2020”, kas nosaka trīs ilgtermiņa stratēģiskos mērķus nākamajiem pieciem gadiem.

Šie mērķi ir:

 • veicināt lauksaimniecības konkurētspēju;
 • nodrošināt dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu un klimata pasākumu īstenošanu;
 • panākt lauku ekonomikas un kopienu līdzsvarotu teritoriālo attīstību, piemēram, radot un saglabājot darbavietas.

Lauku uzņēmējiem, kas savu darbību veido saskaņā ar šiem mērķiem, ir visas iespējas piesaistīt ES naudu. Bieži vien reģionālā uzņēmējdarbība nozīmē ne tikai labumu uzņēmējam, bet arī nodrošina attīstību konkrētajai vietai un darba iespējas tur dzīvojošajiem cilvēkiem.

Finansējuma veidi

Atkarībā no tā, kādu uzņēmējdarbības veidu esat izvēlējies – lopkopību, zemkopību, jau gatavas produkcijas ražošanu vai ko citu –, atšķirsies arī finansējuma avoti, uz kādiem varat pretendēt. Lūk, daži no galvenajiem pieejamajiem ES finansējuma veidiem Latvijas lauksaimniekiem.

 • Eiropas fondu finansētie atbalsta pasākumi, kurus Latvijā pārrauga Lauku atbalsta dienests (LAD).

  Finansējumu šajā gadījumā var saņemt tikai pēc projekta īstenošanas. Šis finansējums ir vispiemērotākais jau esošiem lauksaimniecības uzņēmumiem. Atkarībā no darbības veida finansējums ir pieejams caur Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai, Eiropas Lauksaimniecības garantiju fondu vai Eiropas Zivsaimniecības fondu.

 • Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem.

  Tā mērķis ir sekmēt gados jaunu cilvēku iesaistīšanos lauksaimniecībā, dibinot vai pārņemot zemnieku saimniecības vai komercsabiedrības, lai ražotu lauksaimniecības produktus (izņemot zivsaimniecības produktus). Lai pieteiktos šim finansējumam, jāseko līdzi, kad tiek izsludināta pieteikšanās LAD mājaslapā.

 • Tiešie maksājumi.

  Tie ir maksājumi, ko piešķir tieši lauksaimniekam kā noteiktu atbalstu. Platības maksājumu var saņemt fiziska vai juridiska persona par lauksaimniecībā izmantojamās zemes vai meža zemes katru apsaimniekoto hektāru. Ir pieejams arī atsevišķais maksājums par cukuru, atbalsts par pārstrādei paredzēto aveņu vai zemeņu platībām un īpašais atbalsts par pienu.

 •  

Papildus ES tiešajiem maksājumiem arī Latvijas valsts nodrošina dažādus tiešos maksājumus lauksaimniekiem.

Pirmais solis – informācija internetā

Lai saprastu, ar ko sākt, lai varētu pretendēt uz ES finansējumu, ir vērts ielūkoties interneta resursos, kas sniegs lielu daļu atbilžu:

Lauku atbalsta dienests (LAD) – mājaslapa, kurā iegūstama visa aktuālākā informācija par atbalsta pasākumiem lauksaimniekiem, projektu termiņiem, kā arī aktualitātēm nozarē, kas var atsaukties uz uzņēmējdarbību. Lai varētu pretendēt uz LAD atbalstu, jākļūst par tā klientu, kas ir ērti izdarāms elektroniski.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) – šeit vienkopus iespējams iegūt informāciju no dažādām avotiem gan par mācībām un semināriem, gan dažādiem konkursiem finansējuma saņemšanai. Īpaši noderīga LIAA informācija būs uzņēmējiem, kas plāno eksportēt.

Europa.eu – Eiropas Komisijas mājaslapa, kuras sadaļā „Lauksaimniecība un lauku attīstība” var iegūt gan vispārīgāku informāciju par ES kopējiem mērķiem lauksaimniecības attīstībā turpmākajiem gadiem un galvenajām prioritātēm, gan arī finansiālā atbalsta iespējām. Jāpiemin, ka daļa informācijas var nebūt pieejama latviešu valodā, bet, piemēram, angliski, vāciski vai franciski.

Noderīgu informāciju iespējams atrast arī, piemēram, Zemkopības ministrijas mājaslapā, Latvijas Lauksaimniecības universitātes mājaslapā, kā arī dažādos privātos blogos, kur uzņēmēji dalās ar savu pieredzi.

Semināri un mācības

Labā ziņa lauksaimniekiem ir tā, ka diezgan bieži dažādās Latvijas vietās tiek rīkoti bezmaksas semināri un mācības, kas fokusētas uz uzņēmējdarbību laukos, tostarp uz ES finansējuma piesaistīšanu. Tā ir lieliska iespēja ne tikai uzzināt dažādas nianses un knifus, bet arī uzdot specifiskus, sev interesējošus jautājumus ekspertiem. Noderīga vietne, kur vienkopus atrast informāciju par aktuālākajiem semināriem lauksaimniekiem visā Latvijā, ir, piemēram, laukutikls.lv sadaļa „Semināri”.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.