Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 15.06.2017
uzņēmējdarbība | inkubatori | finansēšana

Kā piesaistīt finansējumu uzņēmējdarbībai

Kā piesaistīt finansējumu uzņēmējdarbībai

Uzņēmējdarbības sākšana ir nopietns lēmums, un daudzi jaunie uzņēmēji meklē dažādus finansējuma avotus izlolotās idejas pārvēršanai realitātē. Taču finansējums ir nepieciešams ne tikai jaunpienācējiem uzņēmējdarbībā.

Investīcijas bieži jāmeklē arī tirgū sevi jau pierādījušiem uzņēmējiem, piemēram, lai ieviestu jauna produkta ražošanu vai attīstītu esošo pakalpojumu, kam pašu kapitālā nav pietiekami līdzekļu.

Sākot biznesu, joprojām bieži izmantots tā finansēšanas risinājums ir pašu iepriekš gadu gaitā mērķtiecīgi krātie naudas līdzekļi vai draugu un radinieku iesaistīšana. Tad gan jārēķinās, ka draugi var vēlēties arī daļu biznesā gūtās peļņas, tāpēc izvēle iesaistīt tuviniekus ir ļoti personīga un nopietni jāapdomā. Nereti tas ir izaicinājums pat vissirsnīgākajām attiecībām.

Turklāt pastāv viedoklis, ka biznesu no savas kabatas finansēt nevajag. Un tiešām – tāpat kā parādījušās arvien jaunas uzņēmējdarbības formas, pieaudzis arī jauno ideju autoriem un uzņēmējiem pieejamo atbalsta programmu skaits. Pastāv daudz dažādu programmu un finansējuma iespēju, kas palīdzēs jaunajam uzņēmējam ieskrieties un veiksmīgāk startēt biznesa vidē vai pieredzējušam uzņēmumam – attīstīties.

Banku uzņēmējdarbības kreditēšanas programmas

Lielākajā daļā Latvijas banku ir izstrādātas kredītprogrammas, kas īpaši paredzētas uzņēmumu attīstības veicināšanai. Ir vērts izpētīt, kādas iespējas piedāvā dažādas finanšu institūcijas, lai atrastu sev piemērotāko un uzņēmuma darbības veidam atbilstošāko kredītu – ir programmas, kuras paredzētas uzņēmuma darbības sākšanai, savukārt citas vērstas uz to, lai turpinātu uzņēmuma darbību un attīstību. Jāatceras, ka kredīts bankā ir aizņēmums uz noteiktu laiku un ar konkrētiem nosacījumiem – iegūtie līdzekļi laika gaitā būs jāatmaksā.

Valsts atbalsta programmas

Jaunajiem uzņēmējiem ir pieejamas arī daudzveidīgas valsts atbalsta programmas, piemēram, attīstības finanšu institūcijas "Altum" uzņēmējdarbības uzsākšanas un attīstības atbalsta programma

Programmas, tāpat kā banku piedāvātos kredītus, ir vērts kārtīgi izpētīt. To vidū noteikti atradīsiet savam uzņēmējdarbības veidam piemērotāko risinājumu. Ir pieejamas gan mikrokreditēšanas, gan donorvalstu programmas, gan dažādi citi finansējuma iegūšanas veidi – lai atrastu sev piemērotāko, būs jāiegulda laiks un pacietība, izskatot dažādās programmas. Retāk, tomēr mēdz parādīties arī pašvaldību atbalsta programmas. 

Eiropas Savienības fondu finansējums

Eiropas Savienības (ES) ietvaros Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem ir plašas iespējas saņemt finanšu atbalstu no dažādiem fondiem: Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), Kohēzijas fonda (KF) un Eiropas Sociālā fonda (ESF). ES fondu līdzekļi galvenokārt tiek piešķirti uz izstrādātu projektu pamata, un jāatceras, ka tiem jābūt saistītiem ar valsts un iedzīvotāju labklājības un izglītības līmeņa celšanu, kā arī uz kopējo valsts attīstību zinātnē, pētniecībā un tehnoloģijās. ES fondu finansējums galvenokārt netiek piešķirts 100%, daļa no tā būs jāiegulda arī pašiem kā līdzfinansējums. Līdzfinansējumam var aizņemties līdzekļus bankā.

Biznesa inkubatori

Atkarībā no uzņēmuma darbības veida, iespējams, laba ideja ir iesaistīties kādā no biznesa inkubatoriem, kuri pēdējo gadu laikā iekarojuši savu vietu Latvijas uzņēmējdarbības vidē. Biznesa inkubatori finansējumu biznesam nesniedz, taču tajos var saņemt citu atbalstu uzņēmējdarbības nodrošināšanai – galvenokārt tās būs lielas atlaides, piemēram, biroja telpu nomai, biznesa vadības konsultācijām vai grāmatveža pakalpojumiem. Ja jaunajā uzņēmumā paredzamas lielas administratīvās un telpu izmaksas, šī būs laba iespēja ietaupīt prāvas naudas summas.

Privātie investori

Privātos investorus, kurus tik ļoti aizrāvusi jūsu uzņēmuma ideja un iecerētie sasniegumi, mēdz dēvēt par biznesa eņģeļiem. Tie ir cilvēki, kuri, iepazīstoties ar jums un jūsu biznesa ideju, var izvēlēties tajā investēt savus finanšu resursus. Investoru iesaisti uzņēmuma darbībā nevajadzētu uztvert kā naudas dāvinājumu – visbiežāk viņi, tāpat kā bankas un citas institūcijas, kas izsniedz finansējumu, pievērsīs nopietnu uzmanību biznesa attīstības plāniem un izaugsmes potenciālam.

Ja izdodas piesaistīt idejai savu biznesa eņģeli, bieži vien var paveikties un jūs saņemsiet vairāk nekā tikai finanšu resursus – investori ir ieinteresēti uzņēmuma attīstībā, tāpēc labprāt dalīsies arī ar savu pieredzi un kontaktiem, kas varētu izrādīties ārkārtīgi noderīgi biznesa sākotnējās attīstības posmā.

Kolektīvā finansēšana

Kolektīvā finansēšana jeb Crowdfunding ir viens no modernākajiem finanšu pakalpojumiem, kuru izmantojot jau neskaitāmi jaunie uzņēmēji saņēmuši atbalstu un nepieciešamos finanšu līdzekļus savas darbības sākšanai – to vidū ir arī Latvijas uzņēmumi. Kolektīvās finansēšanas darbības princips ir vienkāršs – īpašās interneta vietnēs, piemēram, Kickstarter, uzņēmējiem ir iespēja piesaistīt līdzekļus no cilvēkiem visā pasaulē.

Jebkurš, kuram ideja šķiet ievērības cienīga, var investēt savus finanšu resursus tās attīstībā. Šādus pakalpojumus bieži vien izvēlas jaunie uzņēmēji, kuru produkts ir pārāk specifisks, lai piedāvātu to klasiskajām finanšu institūcijām, vai arī kuri dažādu iemeslu dēļ nav kvalificējušies finansējumam citur.

Finansējuma iegūšanas iespējas jaunas uzņēmējdarbības sākšanai ir ļoti plašas – ir tikai jāiedziļinās un jāvelta to izpētei gana daudz laika, un lielākā daļa uzņēmēju varēs atrast sev piemērotāko iespēju, kā gūt atbalstu savas idejas īstenošanai. Protams, meklējot finansējumu, jāatceras, ka līdzekļu iegūšana, lai gan ir maza uzvara, nebūt nenozīmēs, ka grūtākais darbs ir aiz muguras. Gluži pretēji – būs jāsāk pierādīt, ka esat bijis šīs uzticības vērts.

Īstermiņa finansējums līdz 20 000 EUR bez komercķīlas

Ja vēlaties iegādāties darba instrumentus, tehniku vai aprīkojumu uzņēmumam, vai arī Jums aktuāls saimniecisko vai ražošanas ēku remonts, piedāvājam Mikrokredītu – īstermiņa finansējumu bez komercķīlas vai nekustamā īpašuma nodrošinājuma.


 • Biznesa uzsācējiem - 26.08.2019

  Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam

  Piecas lietas, kas jāņem vērā biznesa uzsācējam

  Veidot savu uzņēmumu bieži nozīmē mesties nezināmajā, jo tikai retajam ir pieredze un zināšanas, kā tas darāms. Var gadīties tā, ka pārāk daudz uzmanības tiek novirzīts sīkumiem un aizmirsts par pašu būtiskāko – kāpēc biznesa projekts vispār ir uzsākts.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 22.01.2018

  Kur rodas idejas biznesam?

  Kur rodas idejas biznesam?

  Droši vien katrs no mums ir skatījies filmas un lasījis intervijas ar slaveniem miljonāriem un domājis – nez, kā viņi nonāca pie savas biznesa idejas, tik labas un reizē peļņu nesošas? Patiesībā ir pat vairāki veidi, kā bizness var sākties.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.