Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 26.02.2018
kredīts | attīstība

Kādu kredītu uzņēmumam izvēlēties īstermiņa mērķiem?

Kādu kredītu uzņēmumam izvēlēties īstermiņa mērķiem?

Teju katrā uzņēmumā pienāk brīdis, kad turpmākai attīstībai nepieciešamas investīcijas, kuru pašiem nav. Risinājumi var būt dažādi – sākot no valsts atbalsta programmām, beidzot ar privāta investora piesaisti. Ja nauda nepieciešama ātri un summa nav liela, vērts papētīt banku piedāvājumu.

Uzskats, ka bankas nelabprāt dod uzņēmumiem kredītus, ir mīts.

Tiesa, ir daži būtiski nosacījumi, kas jāņem vērā, ja ir vēlme sadarboties ar banku – uzņēmumam jābūt ar caurspīdīgu kredītvēsturi un stabilu naudas plūsmu.

stermiņa kredītu gadījumā (1-3 gadi) bankā nebūs jāiesniedz biznesa plāns ar nākotnes naudas plūsmas aprēķiniem, pietiks ar pēdējo divu finanšu gadu pārskatiem. Turklāt kredīta pieteikumu iespējams iesniegt internetbankā, uz banku pat nedodoties.

Bez ķīlas un dažu dienu laikā

Iedomāsimies situāciju – uzņēmumam iet tik labi, ka pieprasījums sācis pārsniegt piedāvājumu, taču darbības paplašināšanai pietrūkst līdzekļu. Turklāt šis jautājums jārisina ātri.

Ja uzņēmumam ir nepieciešama nauda līdz 20 000 eiro pavisam konkrētam mērķim, piemēram, jaunu iekārtu iegādei vai telpu remontam, bet nav nekustamā īpašuma, ko ieķīlāt, izdevīgs risinājums var būt mikrokredīts. Izmantojot mikrokredītu, īpašnieks ar saviem ienākumiem galvo par tā atmaksu (ja uzņēmumam ir vairāki īpašnieki, tad katrs no viņiem galvo proporcionāli īpašuma tiesībām). Šāda kredīta maksimālais aizdevuma termiņš ir trīs gadi, ar iespēju to pagarināt.

Ar ko mikrokredīts atšķiras no citiem īstermiņa kredītiem?

Ja uzņēmumam nepieciešama neliela naudas summa (piemēram, līdz 5000 eiro) kādam nekonkrētam mērķim (piemēram, apgrozāmajiem līdzekļiem), tad piemērotāks variants ir overdrafts. Šo īstermiņa aizdevumu ar noteiktu limitu var piešķirt gan ar, gan bez nodrošinājuma, izvērtējot uzņēmuma naudas plūsmu. Piešķirtās summas apmērs būs atkarīgs no apgrozījuma kontā. Taču atšķirībā no mikrokredīta, kur nauda kalpo kā investīcija ar noteiktu atmaksas grafiku, overdrafts vairāk noder neprognozējamākos dzīves gadījumos, kad uz īsu brīdi nepieciešama neliela summa.

Overdrafta gadījumā ik mēnesi būs jāsedz procenti tikai par izmantoto kredītlīnijas daļu, bet visa pamatsumma jāatmaksā termiņa beigās. Šis variants ir izdevīgāks, ja īsti nav zināms, cik liela summa nepieciešama, vai ja nepieciešams ilgāks atmaksas termiņš. To var uztvert arī kā drošības spilvenu – ja nauda pēkšņi būs nepieciešama, tā uzreiz būs pieejama.

Kurš risinājums izdevīgāks?

Katrai situācijai atbilde atšķirsies. Tas atkarīgs, pirmkārt, no mērķa – kam tieši nauda nepieciešama. Vai vajadzīgi apgrozāmie līdzekļi dažiem mēnešiem, jāiepērk izejvielas vai arī nepieciešams investēt iekārtās, lai attīstītu lielākas jaudas? Ja šķiet, ka varētu derēt vairāki īstermiņa kredīta veidi, lai noskaidrotu izdevīgāko, jāsalīdzina gan termiņi, gan nosacījumi un papildus izmaksas.

Kredīta veids Mikrokredīts Overdrafts
Kad izvēlēties? Konkrēta mērķa īstenošanai – jaunām iekārtām, telpu iegādei vai remontam. Arī gadījumos, kad pietrūkst apgrozāmo līdzekļu vai steidzami nepieciešams neliels, konkrēts ieguldījums. Drošības spilvens situācijai, kad nepieciešama neliela summa, piemēram, apgrozāmajiem līdzekļiem.
Maksimālā summa Līdz 20 000 eiro Maksimālais nenodrošināta overdrafta limits vienā norēķinu kontā ir 25% no pēdējo 12 mēnešu vidējās ieskaitījumu summas.
Maksimālais termiņš Līdz 3 gadiem Līdz 12 mēnešiem
Nodrošinājums Uzņēmuma īpašnieka galvojums Konta apgrozījums. Nepieciešamības gadījumā var tikt piesaistīts nekustamais īpašums (hipotēka), kustamā manta (komercķīla), naudas līdzekļi (finanšu ķīla) vai galvojums.

Linda Ezerkalna

Īstermiņa finansējums līdz 20 000 EUR bez komercķīlas

Ja vēlaties iegādāties darba instrumentus, tehniku vai aprīkojumu uzņēmumam, vai arī Jums aktuāls saimniecisko vai ražošanas ēku remonts, piedāvājam Mikrokredītu – īstermiņa finansējumu bez komercķīlas vai nekustamā īpašuma nodrošinājuma.


 • Bizness - 15.06.2017

  Kā piesaistīt finansējumu uzņēmējdarbībai

  Kā piesaistīt finansējumu uzņēmējdarbībai

  Uzņēmējdarbības sākšana ir nopietns lēmums, un daudzi jaunie uzņēmēji meklē dažādus finansējuma avotus izlolotās idejas pārvēršanai realitātē. Taču finansējums ir nepieciešams ne tikai jaunpienācējiem uzņēmējdarbībā.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 26.05.2017

  7 veidi, kā uzņēmumam augt desmit reizes ātrāk

  7 veidi, kā uzņēmumam augt desmit reizes ātrāk

  Arī tad, ja produkts vai pakalpojums ir tradicionāls, uzņēmums savu apgrozījumu var palielināt desmitkārtīgi, pateicoties eksponenciāla biznesa modeļa ieviešanai, tā uzskata  biznesa modeļu inovāciju eksperts no Nīderlandes Patriks van der Pīls.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.