Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 13.01.2016
kredīts | līzings

Lauksaimniecības tehnika līzingā: jauni noteikumi

Lauksaimniecības tehnika līzingā: jauni noteikumi

Šajā mēnesī notiek pieteikšanās Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļu apgūšanai, tāpēc esam apkopojuši svarīgāko informāciju lauku uzņēmējiem par iespējām saņemt finansējumu, ja plāno iegādāties lauksaimniecības tehniku un aprīkojumu līzingā.

2015. gada oktobrī tika apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr. 598, kas regulē Eiropas Savienības atbalsta lauku attīstībai piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības pamatprincipus. Izmaiņas skars tās zemnieku saimniecības, kas plāno iegādāties lauksaimniecības tehniku un aprīkojumu līzingā un saņemt ES fondu finansējumu.

Tieši tagad, kad notiek pieteikšanās ES struktūrfondu līdzekļu apgūšanai, lauku uzņēmējiem ir svarīgi saprast, vai un kādā mērā mainās iespējas saņemt finansējumu.

Kāpēc notikušas izmaiņas?

Eiropas Komisijas (EK) izpratne par līzinga izmantošanu Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākumu ieviešanā atšķīrās no Latvijas iestāžu izpratnes. EK uzskatīja, ka Latvijas tiesību akti, kas regulēja līzinga piemērošanu ELFLA, nav atbilstoši un ir jāmaina. EK skaidro, ka par attiecināmām izmaksām var tikt atzītas tikai tās, ko ir veicis pats atbalsta saņēmējs, nevis līzinga kompānija. Līdz ar to, ja līdz šim ES fondu naudu līzinga kompānijas saņēma kā tiešu maksājumu no Lauku atbalsta dienesta (LAD), tad tagad līdzekļi tiks pārskaitīti lauksaimniecības uzņēmumam, kas tehniku ir iegādājies, skaidro LAD Lauksaimniecības un lauku attīstības departamenta direktors Andris Grundulis.

Kas mainīsies lauksaimniekiem?

Saskaņā ar jauno kārtību, lauksaimnieki, kuri izvēlēsies iegādāties tehniku līzingā, atbalsta maksājumus saņems reizi ceturksnī atbilstoši iepriekšējo trīs mēnešu līzinga pamatsummas maksājumam. Piemēram, ja zemniekam piešķirts atbalsts traktora iegādei 30% apmērā, šie līdzekļi tiks saņemti tikai tad, kad pirmos trīs mēnešus jau būs veikti līzinga maksājumi par pirkumu. Atbalsta apjoms būs proporcionāls šajā periodā veiktajiem pamatsummas maksājumiem. Attiecīgi – ja līzinga pamatsummas maksājums mēnesī ir 1000 eiro, tad pēc trim mēnešiem LAD zemnieku saimniecībai atgriezīs 900 eiro jeb 300 eiro par katru mēnesi. Tas pats attiecas arī uz pirmo iemaksu, ko lauksaimnieks ir samaksājis pirkšanas brīdī.

Lai saņemtu šos līdzekļus, lauksaimniekam reizi ceturksnī būs jāiesniedz LAD maksājuma pieprasījums par pārskata periodā veiktajiem maksājumiem.

“Turklāt LAD nepiedalās aizdevuma procentu atmaksā, jo atmaksāta tiek tikai pamatsumma. Attiecīgi, atkarībā no atmaksas grafika, var gadīties, ka sākuma periodā, kad galvenokārt tiek maksāti procenti, kompensējošās izmaksas ir salīdzinoši nelielas,” turpina skaidrot Andris Grundulis. “Visdrīzāk lauksaimnieki nebūs ieinteresēti, teiksim, piecu gadu garumā ik pa trim mēnešiem iesniegt maksājuma pieprasījumu, kā arī iesaldēt savus līdzekļus un samierināties ar liegumu piecus gadus pēc līzinga termiņa beigām pārdot iegādāto tehniku, jo līzinga klientiem piecu gadu garais uzraudzības periods turpmāk sāksies tikai brīdī, kad traktors būs nomaksāts – veikts pēdējais līzinga maksājums un tehnikas vienība piereģistrēta uz pircēja vārda. Latvijas Līzinga devēju asociācija kopā ar Lietuvas un Igaunijas asociācijām ir vērsusies pie Eiropas līzinga asociāciju lobija ar lūgumu palīdzēt šo situāciju atrisināt, tomēr šie procesi aizņems laiku, un rezultāts nav garantēts.”

Jaunie noteikumi attiecas uz tiem līzinga līgumiem, kas noslēgti un stājušies spēkā pēc 2015. gada 27. oktobra, ko apstiprina pēc šā datuma veiktā pirmā iemaksa. Tāpat kā līdz šim, slēdzot līzinga līgumu, tam tiek pievienots atmaksas grafiks, kurā redzama gan maksājuma pamatsumma, gan procentu maksājums, un šis līgums ir jāiesniedz LAD.

Kādas finansēšanas iespējas tagad būs pieejamas?

“Pērn SEB līzingā 60 % lauksaimniecības tehnikas iegādes finansēšanas darījumu ir bijuši ar ES fondu piesaisti. Tāpēc, lai nodrošinātu klientus ar finansējumu lauksaimniecības tehnikas iegādei arī jaunajā periodā, SEB līzings ir pārskatījis savu darbības modeli,” skaidro SEB līzinga vadītāja Nellija Kočanova. “Turpmāk klientiem, kuri pretendēs uz fondu līdzfinansējumu, būs izvēles iespēja: noformēt līzingu, ievērojot jaunos noteikumus, vai paņemt SEB bankā kredītu, kura izskatīšanas un izsniegšanas kārtība ir maksimāli vienkāršota un pielīdzināta līzinga izskatīšanas kārtībai. Mūsu speciālisti ir gatavi palīdzēt klientiem visā šī procesa gaitā ar jebkuru no minētajiem finansēšanas risinājumiem.”

Lauksaimniekiem, kas līzinga vietā izvēlēsies ņemt kredītu, fondu līdzekļi tiks izmaksāti pilnā apjomā uzreiz pēc tehnikas iegādes, jo EK redzējumā klients iegūst īpašumtiesības uz iegādāto tehniku, neraugoties uz to, ka kredīta objekts ir ieķīlāts par labu kredīta izsniedzējam.

Arī piecu gadu uzraudzības perioda atskaite kredīta gadījumā sākas no pirmās iemaksas pārskaitīšanas dienas, nevis no brīža, kad tehnika ir izmaksāta.

Svarīgi, ka tiem lauksaimniekiem, kuri nepretendē uz ES fondu līdzekļiem, līzinga nosacījumi netiks mainīti. Tāpat kā iepriekš zemniekiem būs iespēja iegādāties sev nepieciešamo tehniku līzingā.

Turklāt šobrīd SEB grupa Latvijā izstrādājusi speciālo piedāvājumu abiem finansēšanas produktiem (līzingam un kredītam), kas būs īpaši izdevīgs tiem lauksaimniekiem, kas pretendē uz ES fondu līdzekļu saņemšanu. Piedāvājuma ietvaros pirmās iemaksas apmērs aizņēmējam ir no 5%, bet īpašas procentu likmes tiek noteiktas individuāli. Lauksaimniekiem izdevīgs noteikti būs arī sezonāls atmaksas grafiks, kas ir individuāli pielāgots saimniecības naudas plūsmai. Kampaņas laikā arī tiks piemērota speciāla atlaide komisijai par līzinga vai kredīta noformēšanu, - par katru tehnikas vienību tikai 95 eiro.

Mārtiņš Šmits,
žurnālists

   F​inansējuma risinājumi lauksaimniecības tehnikas iegādei

    Vairāk par finansējuma risinājumiem lauksaimniecības tehnikas un aprīkojuma iegādei lasiet: www.seb.lv/agro

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Finansējuma risinājumi

SEB bankas eksperti palīdzēs Jums izvēlēties piemērotāko finansējuma veidu lauksaimniecības tehnikas iegādei – līzingu vai kredītu.

Lasiet vairāk vai aizpildiet kontaktu formu: www.seb.lv/agro

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.