Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 13.01.2018
PSD2 | API | attīstība

Open Banking: jaunās paaudzes finanšu pakalpojumi

Open Banking: jaunās paaudzes finanšu pakalpojumi

Iespējams, jau tuvā nākotnē daudzas no tradicionālajām banku funkcijām izzudīs un to vietā nāks pilnīgi jaunas. Kāpēc pārmaiņas vajadzīgas un ko tās mums nesīs?

Tiem, kas domā, ka banku nozarē pārmaiņas ir neierasta lieta, atliek vien aizdomāties, kā savulaik mūsu paradumus mainīja internetbankas parādīšanās. Tagad lielai daļai klientu ir pašsaprotami, ka uz filiāli vairs nav jāiet, jo gandrīz visu var izdarīt internetā – apmaksāt rēķinus, ieskaitīt naudu uzkrājumam vai bērna kabatas naudai, pārliecināties par savu finanšu stāvokli jebkurā vietā un laikā.

Taču tehnoloģijas nestāv uz vietas, un jau pavisam drīz banku līdzšinējie darbības modeļi piedzīvos strauju lēcienu nākotnē, pateicoties Open Banking jeb atvērtās bankas sniegtajām digitālajām iespējām.

Kas ir Open Banking?

Savulaik apvērsumu savā nozarē izraisīja kompānija Apple, laižot tirgū pirmo iPhone viedtālruni. Apple, piemēram, sekoja kompānija Samsung, un rezultātā mainījās ne tikai nozares noteikumi un spēlētāju sadalījums, bet arī mūsu visu paradumi.

Savā ziņā banku nozare šobrīd ir tieši tādu pašu pārmaiņu priekšā, un to veicina jaunas likumdošanas ieviešana visā ES teritorijā, kas paredz, ka bankām būs jānodrošina pieeju noteiktiem klientu datiem trešajām pusēm – citiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka atšķirīgu nozaru uzņēmumi varēs savus produktus un pakalpojumus caur bankas infrastruktūru piedāvāt bankas klientiem, savukārt banka varēs darboties sev līdz šim neraksturīgās jomās – funkcijām saplūstot, radīsies jauni risinājumi, no kuriem lielākais ieguvējs būs tieši klients.

Bankām jāizdara izvēle – vienkārši sadzīvot ar jaunajiem noteikumiem vai uz to bāzes būvēt jauna līmeņa pakalpojumus. Kā norāda SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs, viņa pārstāvētā banka jau šobrīd piedāvā sadarbību finanšu tehnoloģiju jeb fintech un arī citu nozaru kompānijām, lai kopā ģenerētu jaunas idejas un radītu jaunus pasaules līmeņa digitālos pakalpojumus.

No 16. līdz 18. februārim SEB Inovāciju centrā Tallinā norisināsies SEB bankas un Garage48 Baltic Open Banking hakatons, kura galvenais mērķis ir radīt nākamās paaudzes finanšu pakalpojumus, nodrošinot koprades vidi SEB bankas darbiniekiem un ārējiem interesentiem. Pasākums paredzēts uzņēmējiem un fintech entuziastiem gan Latvijā un Igaunijā, gan citur. 
Ja jūsu uzņēmums ir gatavs sadarboties, piesakiet savas komandas dalību jau tagad!

Kāpēc vajadzīgas pārmaiņas?

Kopš šī gada 13. janvāra visā ES teritorijā ir spēkā jauna maksājumu direktīva PSD2 (Payment Services Directive). Cita starpā tā paredz, ka finanšu institūcijām līdz 2019. gadam būs jānodrošina piekļuve savu klientu datiem trešajām pusēm. Kāpēc tas nepieciešams? Jo digitālajām tehnoloģijām ļoti strauji attīstoties, iepriekšējā regula (PSD1) vairs neiekļauj daudzus no jauna parādījušos tirgus spēlētājus un viņu piedāvātos pakalpojumus, tāpēc vajadzīgi mūsdienu situācijai atbilstošāki noteikumi.

Trešās puses – ko tas nozīmēs klientu drošībai?

Nekādam satraukumam nav pamata, gluži otrādi. Klientu dati joprojām būs pilnībā aizsargāti, un apmainīties būs iespējams tikai ar tiem datiem, kurus lietotājs personīgi apstiprinās kā pieejamus trešajām personām. Turklāt par trešajām pusēm varēs kļūt tikai stingrā kārtībā licencēti uzņēmumi.

Jaunās regulas ietekmē klientu aizsardzība tikai pieaugs, jo obligāta būs divu fāžu autorizēšanās (ko vairākas bankas ieviesušas jau tagad), kā arī gadījumos, kad klients uzskatīs, ka noticis neautorizēts maksājums, nauda viņam tiks operatīvi un bez liekas birokrātijas atgriezta.

Kādas jaunas iespējas Open Banking pavērs klientiem?

K. Danēvičs salīdzina Open Banking principu ar lidostu – tā joprojām būs bankas pārvaldībā, bet lidmašīnas piederēs gan bankai, gan dažādām citām kompānijām, tātad – pieaugs iespējas aizlidot uz vairāk galamērķiem, izdarīt to ātrāk un ērtāk.

Pastāvēs trīs sadarbības veidi. Pirmais no tiem – banka un sadarbības partneris kopā izstrādā un kopā klientiem piedāvā jaunu produktu. Otrais – sadarbības partneris piedāvā klientiem savu produktu, izmantojot bankas infrastruktūru. Un trešais – sadarbības partneris izstrādā produktu, ko banka tālāk piedāvā saviem klientiem.

Kārlis Danēvičs: “Mēs saprotam, ka bankas ir lielu pārmaiņu priekšā – nevēlamies būt dinozauri, bet piedāvāt klientiem vislabāko, visērtāko un mūsdienīgāko.”

Jau šobrīd ir vērojami dažādi piemēri, kā nebanku spēlētāji ar saviem pakalpojumiem pārņem banku funkcijas. Piemēram, Latvijā radītā aplikācija Monea nodrošina naudas pārskaitīšanu visiem lietotāja telefongrāmatas kontaktiem dažu minūšu laikā. Vai arī globālais spēlētājs Tink, kas piedāvā lietotājiem ar aplikācijas palīdzību pieņemt gudrākus personīgo finanšu lēmumus. Nākotnē šāda veida pakalpojumi tikai attīstīsies. Turklāt, pateicoties datu apmaiņai, paradīsies arī jaunas vēl nebijušas iespējas.

Lūk, tikai dažas no iespējām, ko var nodrošināt Open Banking:

 • caurspīdīgāki un vienkāršāk salīdzināmi banku pakalpojumi;
 • iespēja vienuviet apskatīt un rīkoties ar saviem kontiem visās bankās;
 • inovatīvi alternatīvās finansēšanas pakalpojumi;
 • personalizēti padomi par finansēm, kas ļauj ietaupīt naudu.

Uzreiz jāsaka – tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka visas nākotnes iespējas šobrīd prognozēt nav iespējams. Taču jau tagad ir skaidrs, ka mūsu dzīve kļūs tikai ērtāka. Līdz ar jaunu produktu un pakalpojumu ienākšanu mūsu dzīvēs, likums nosaka, ka būs jābeidz klientam nedraudzīgo praksi elektroniskajiem maksājumiem pievienot uzcenojumus, ko līdz šim izmantojuši daži no pakalpojumu sniedzējiem.

Kas ir API?

Iestājoties jaunajai banku pakalpojumu ērai, aizvien biežāk nāksies sastapties ar burtu salikumu API, no angļu valodas – Application Programming Interface jeb rīku kopums programmatūru un aplikāciju veidošanai. Tieši šo saīsinājumu visbiežāk pierasts lietot, runājot par trešo pušu piekļuvi banku informācijai, lai tās varētu piedāvāt savus pakalpojumus banku klientiem. API var salīdzināt ar viesmīli restorāna – viņš ir kā starpnieks, starp to, kas pasūta ēdienu un virtuvi, kas to gatavo. Sākumā viņš nogādā pasūtījumu uz virtuvi un tad atnes atpakaļ klientam viņa ēdienu. Jo vairāk dažādu klientu ir restorānā, jo vairāk ir nepieciešami viesmīli.

Ja agrāk bankas konkurēja ar tādiem parametriem kā filiāļu vai bankomātu daudzums, tad nākotnē tās konkurēs ar saviem API – tā prognozē speciālisti.

Linda Ezerkalna

Izaicinājumos saskatījāt biznesa iespēju?

Sāciet ar Starta komplektu un pirmo gadu lietojiet bez maksas.

 

 • Biznesa uzsācējiem - 15.01.2018

  7 iemesli uzsākt savu biznesu

  7 iemesli uzsākt savu biznesu

  Par savu biznesu sapņo daudzi, bet savus uzņēmumus nodibina vien daži. Taču iemeslu nodarboties ar biznesu ir daudz: sākot ar izmaiņām ekonomikas vidē un beidzot ar personīgiem motīviem. Dažreiz tā tiešā vārda nozīmē ir vienīgā iespēja nodemonstrēt savu profesionalitāti praksē.

  Lasīt vairāk

 • Biznesa uzsācējiem - 29.05.2017

  3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

  3 iemesli, kāpēc latvieši uzsāk biznesu

  Lai gan pieņemts uzskatīt, ka uzņēmēja gars nav Latvijas iedzīvotāju raksturīgākā īpašība, ik gadu vairāki tūkstošu cilvēku izlemj pierādīt pretējo, dibinot uzņēmumus un īstenojot savas ieceres.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.