Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 02.03.2015
Maksājumu kartes

Droša bankas maksājumu karšu lietošana

Droša bankas maksājumu karšu lietošana

Esam jau pieraduši par pirkumiem lielākoties norēķināties ar bankas maksājumu kartēm.

Iepirkties internetā un veikt dažādus darījumus varam, neizejot no mājām. Taču pieaugošās iespējas nopietni vairo arī riskus. Jo biežāk tiek lietoti mūsu kartes dati, jo vairāk tie var tikt pakļauti garnadžu nodomiem.


Karšu izdevējbankas un starptautiskās maksājumu karšu organizācijas, piemēram, VISA, MasterCrd u.c. pastāvīgi izstrādā risinājumus, lai palielinātu maksājumu karšu un klientu naudas līdzekļu drošību. Tomēr arī kartes īpašnieks pats var daudz ko paveikt. Piedāvājam dažus vienkāršus padomus, kā nosargāt savus karšu datus.

Nosakiet savām vajadzībām atbilstošus limitus pirkumiem un skaidras naudas izņemšanai

Jūs varat noteikt limitus savas bankas kartes diennakts līdzekļu izlietošanai. Tās būs summas, kuras, veicot darījumus noteiktajā laika periodā, nevarēs pārsniegt. Zādzības vai kartes nozaudēšanas gadījumā krāpnieks nevarēs noņemt no jūsu konta visu tur esošo naudu, ja diennakts limits ir noteikts mazāks par tajā pieejamo atlikumu. Ja nepieciešams, jūs viegli varat palielināt vai samazināt kartes limitus internetbankā. Izmaiņas var veikt bez maksas, un tās stājas spēkā nekavējoties. Pārāk liels limits, kas pārskatāmā nākotnē, visticamāk, jums nebūs vajadzīgs, radīs priekšrocības karšu datu zagļiem.

Kartes datu ievadīšana pirkumiem internetā vai viedtālruņu un planšetdatoru aplikācijās

Iepērkoties internetā, tīmekļa vietnei, kur ievadāt savas maksājumu kartes datus, ir jābūt drošai. Pārliecinieties, ka esat apmeklējis autentisku mājaslapu, nevis tās kopiju. Pārbaudiet vietnes URL adresi.
Iepazīstieties ar iepirkšanās un preces atdošanas nosacījumiem. Izlasiet instrukcijas, noteikumus, līguma saturu un pārējo informāciju par darbībām, kas jāakceptē vai jāapstiprina kartes īpašniekam. Itin bieži pirkumam piesaista, piemēram, ikmēneša maksu, kuru ar kartes īpašnieka “piekrišanu” regulāri iekasē no viņa konta. Nosacījumos var būt norādīts, ka pakalpojums bez maksas tiek saņemts trīs mēnešus, bet ceturtajā – jāsāk maksāt utt. Lai atceltu turpmākās operācijas un pārtrauktu līgumu par pakalpojuma saņemšanu, vispirms sazinieties ar pārdevēju.

Reģistrējot karti kādas aplikācijas profilā savā viedtālrunī vai planšetdatorā, pārliecināties, lai pieeja ierīcei, kur nav uzstādījums prasīt paroli par katru pirkumu, nav iespējama citai personai, izņemot jūs.

Droši pirkumi internetā (“3D Secure“)

Starptautiskās maksājumu karšu organizācijas ir radušas risinājumu, kas padara iepirkšanos internetā daudz drošāku nekā līdz šim – pateicoties kartes īpašnieka personības identifikācijai. Kartes īpašnieka identificēšana notiek ar internetbankas lietotāja privātpersonas identifikatoru. Viņš autorizējas izvēlētajā mājaslapā, izmantojot savu lietotāja identifikatoru internetbankā (kodu karti, eID karti jeb Digipass), tādējādi apstiprinādams savu personību. Pateicoties “3D Secure” sistēmai, var droši iepirkties interneta veikalos, kas ir pievienojušies šai programmai. Šajās tīmekļa vietnēs ir izvietoti atbilstoši logotipi.

Pikšķerēšanas vēstules

Var gadīties arī situācijas, ka jūs saņemat elektronisko vēstuli it kā no savas bankas, kas, šķiet, ievieš kārtību savā datubāzē un tādēļ lūdz jūs ievadīt maksājumu kartes datus. Jums var pienākt vēstule arī no “starptautiskas maksājumu karšu organizācijas” ar lūgumu sniegt informāciju par savu bankas maksājumu karti, lai pārbaudītu tās drošību vai pat lai piedalītos loterijā. Tie ir acīmredzami mēģinājumi jūs apmuļķot, lai ievadāt savas maksājumu kartes datus, kurus krāpnieki vēlāk izmantos savās interesēs. Iesakām apšaubāmu vēstuļu saņemšanas gadījumos tās neatvērt un, protams, nekādā gadījumā nelejupielādēt elektroniskajam vēstījumam pievienotos pielikumus. Šāda veida ziņas bieži satur vīrusus, kas nozog visu datorā esošo informāciju vai padara to nelietojamu.

Par nozaudēšanu nekavējoties ziņojiet bankai

Ja jūsu karte ir nozaudēta vai nozagta, nekavējoties informējiet par to savu banku, zvanot pa tālruni vai vēršoties tuvākajā filiālē. Ja jūs konstatējat falsificētas operācijas, nekavējoties bloķējiet maksājumu karti un iesniedziet pieteikumu bankā, lai apstrīdētu ar karti veiktos darījumus. Šo iesniegumu jūs varat noformēt filiālē vai internetbankā. Ja ir iespējams, varat izdrukāt un tad ieskanēt aizpildītu un parakstītu veidlapu, ko pievienot vēstulei internetbankā.

Ieteikumi, lietojot karti:

  • Maksājot ar karti veikalā vai, izmantojot bankomātu, pārliecinieties, ka PIN kods nav redzams citiem.
  • PIN kodu nevajag rakstīt uz kartes vai jebkādā veidā glabāt to kopā ar karti.
  • Neizmantojiet PIN kodu, kuru var viegli uzminēt, piemēram, jūsu dzimšanas datumu, kombinācijas 1234, 1122, 1111 un tml.
  • PIN kods ir elektroniskais paraksts jūsu maksājumu kartes lietošanai – ar PIN kodu apstiprinātos darījumus kartes īpašnieks nevar apstrīdēt.
  • Apstiprinot darījumu ar PIN kodu vai parakstu, vispirms vienmēr pārbaudiet summas pareizību.
  • Operācijas ar maksājumu karti vienmēr jāveic kartes īpašnieka klātbūtnē. Pārdevējs nedrīkst ar karti doties uz telpām, kas atrodas ārpus jūsu redzesloka.
  • Esiet vērīgs! Ja bankomāts, no kura vēlaties izņemt skaidru naudu, izskatās neierasti – kartes ievietošanas vieta ir aprīkota ar papildu ierīcēm, karti grūti ievietot vai izņemt u.tml, informējiet par to banku. Ir zināmi gadījumi, kad blēži, lai nokopētu kartes datus, uzstāda uz bankomāta ierīces, kas nozog kartes magnētiskā celiņa datus, kurus tie var izmantot, lai izņemtu skaidru naudu vai iepirktos ārvalstīs, kur joprojām ir iespējams veikt darījumus, nolasot maksājumu kartes magnētiskā celiņa datus.
  • Izmantojiet iespēju, ko piedāvā jūsu internetbanka, piemēram, saņemt īsziņu uz savu mobilo kontakttālruni, ja no kartes konta ir noņemta summa, kas ir vienāda vai lielāka par jūsu norādīto. Tā jūs varēsiet ātri konstatēt krāpnieciskus darījumus un bloķēt karti.

Martins Kervs,

SEB bankas klientu menedžeris

Mastercard Gold bankas karte

Mastercard Gold bankas karte

Nauda bankas kartē - drošāk un ērtāk

Ar karti Jūsu nauda ir ērti pieejama tikai Jums. Pat, ja gadās karti pazaudēt, Jūsu nauda paliek Jūsu kontā.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.