Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 24.08.2015
internetbanka | internets

Ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

Ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

Pat bērniem zināms, ka mobilais tālrunis vairs nav tikai sazvanīšanās līdzeklis. Tas bieži spēj aizstāt datoru, un to izmantojam arī ļoti atbildīgu uzdevumu veikšanai. Piemēram, naudas pārskaitījumiem internetbankā. Bet vai mēs vienmēr attiecamies pietiekami nopietni pret drošību mobilajās ierīcēs? Aptaujas rāda, ka tikai neliela daļa viedierīču lietotāju izmanto antivīrusa programmas un drošības kodus.

Lai droši izmantotu globālā tīmekļa resursus un dzīvotu mierīgu sirdi, vēlams ņemt vērā šos 10 padomus. Jo īpaši, zinot, ka jau tuvākajā nākotnē mobilais telefons aizstās maksājumu karti un būs vērtīgāks par naudas maku.

Atjauniniet programmatūru

Neatkarīgi no lietotās operētājsistēmas vienmēr centieties uzstādīt tās jaunāko versiju. Katrā nākamajā atjauninājumā tiek aizlāpīti iepriekšējās versijas drošības caurumi. Android gadījumā tas ir sarežģītāk, jo katrs ražotājs jauno programmu pārbauda, pirms dod iespēju to uzstādīt savos tālruņos. Nereti arī vecākiem telefonu modeļiem netiek piedāvātas jaunākās operētājsistēmu versijas, tādēļ, gādājot par patiesi drošu lietošanu, vēlams, lai telefons nebūtu vecāks par 2–3 gadiem.

Uzstādiet drošības kodu

Katru telefona ieslēgšanu sākt ar drošības koda ievadīšanu nudien nav ērti, taču tā ir obligātā nodeva drošībai. Tie pieejami dažādās formās – gan klasiskās ciparu kombinācijas, gan piesitieni dažādās ekrāna vietās. Apple, Samsung un dažu citu ražotāju produktos ir pieejami pirkstu nospiedumu lasītāji, kas lietotāja identificēšanu ievērojami paātrina un padara no malas nemanāmu.

Ielādējiet un aktivizējiet antivīrusa programmu

Gluži tāpat kā datoru, arī mobilo ierīci var inficēt datorvīruss. Tas var iekļūt gan caur bezrūpīgi atvērtu e-pastam pievienotu dokumentu, gan caur neuzmanīgi ielādētu kaitīgu mobilo lietotni. Lai arī mobilās ierīces vīrusi vēl nav apsēduši tik ļoti kā Windows sistēmas datorus, lielā daļā datu noplūdes gadījumu pie vainas ir tieši tie. Tādēļ pie interneta pieslēgtam mobilajam telefonam vajadzētu būt aprīkotam ar McAfee, AVG, Lookout vai tamlīdzīgu antivīrusa programmu.

Liedziet iespēju ielādēt nedrošas programmas

Operētājsistēmu izstrādātāju uzturētie oficiālie virtuālie veikali pēc iespējas cenšas izslēgt no piedāvājuma ar ļaunu nolūku radītas lietotnes, taču kaitnieki atrod arī citus ceļus. Piemēram, piedāvājot iegūt noderīgas maksas lietotnes par velti kādā nezināmā interneta vietnē. Bieži vien tās ir lamatas un caur šādām programmām tālrunī nonāk vīruss. Tādēļ mobilās ierīces uzstādījumos liedziet ielādēt programmas no neuzticamiem avotiem. Ikreiz, kad mēģināsiet to darīt, sistēma atgādinās, ka nolūkotā programma var būt kaitnieciska. Arī pie citu valstu operatora nopirkta un uzlauzta telefona lietošana nav vēlama, jo laušana nozīmē operētājsistēmas sabojāšanu, lai piekļūtu programmas kodam. Kad šie vārti ir atvērti, arī vīrusam ir vieglāks ceļš uz tālruni.

Šifrējiet svarīgāko informāciju

Ja mobilajā ierīcē glabājiet svarīgu informāciju, piemēram, paroles un lietotājvārdus, tad šo informācijas daļu vēlams nošifrēt. To var izdarīt ar tādām lietotnēm kā ES File Explorer vai AndroXplorer File Manager. Pat ja tālrunis vai dati nonāks nevēlamās rokās, tie nebūs lietojami. Ar TextSecure vai Wickr var šifrēt arī īsziņas un e-pasta sūtījumus, lai to pārtveršanas gadījumā vēstules saturs būtu neizlasāms.

Izmantojiet bērnu un viesu režīmu

Ikreiz, kad tālrunis vai planšete jāiedod kādam citam, aktivizējiet bērnu vai viesa režīmu. Tādējādi varēsiet būt drošs, ka jūsu failiem neviens nav piekļuvis un nejauši nav aizsūtījis nezināmā virzienā.

Aktivizējiet ierīces meklēšanas funkciju

Ja gadījumā mobilā ierīce tiek pazaudēta, to būs vieglāk atrast, ja laikus būsiet aktivizējis meklēšanas funkciju. Apple savos tālruņos jau iebūvējis Find My Phone, bet Android lietotāji var izmantot aplikāciju Find My Mobile. Savā kontā varēsiet iekļūt arī no datora un kartē apskatīties vietu, no kuras ierīce pēdējoreiz pārraidījusi signālu. Tas palīdzēs rekonstruēt dienas notikumus un saprast, vai ierīce izkritusi vai nozagta. Funkcija ļauj arī attālināti izdzēst datus no ierīces atmiņas.

Dublējiet datus

Ikvienam viedtelefonam ir pieejamas mākoņservisu datu krātuves. Pārnesiet svarīgos datus uz tām. Ideāli, ja varat samaksāt par mākoņservisu, kas šifrē noglabāto informāciju, piemēram, SpiderOak vai Cubby. Šīm vietnēm varat piekļūt arī no sava datora un citām ierīcēm, tādēļ pat telefona pazaudēšanas gadījumā dati paliks jūsu rīcībā.

Lietojiet drošu bezvadu tīklu

Izmantojot ar paroli nodrošinātas vietnes, piemēram, internetbanku, parūpējieties, lai jūsu interneta savienojums būtu drošs. Nekādi publiskie bezvadu tīkli! Tie ir kā radīti jūsu paroles nozagšanai. Dodiet priekšroku ar paroli aizsargātam mājas un biroja Wi-Fi, vai mobilajam internetam.

Savienojumus izmantojiet tikai, kad tie nepieciešami

Ieslēgts Bluetooth, Wi-Fi un NFC ne vien ātrāk iztērē mobilās ierīces akumulatoru, bet ir arī sava veida tilts uz pašu ierīci. Nejauši apstiprinot savienošanās pieprasījumu, varat dot ļaundarim piekļuvi saviem datiem. Tādēļ bez vajadzības neturiet tos ieslēgtus. Pat GPS modulis var izstrādāt ļaunu joku, jo tas saglabā globālās pozicionēšanas datu vēsturi, tādējādi norādot vietas, kur visbiežāk uzturaties. Arī mājas.

Jānis Vēvers,
tehnoloģiju žurnālists

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.