Switch to mobile version. Augšup

 • Sākumlapa
 • Pieci padomi, kā droši iepirkties internetā

Drošība - 03.07.2015
norēķini | internets

Pieci padomi, kā droši iepirkties internetā

Pieci padomi, kā droši iepirkties internetā

Uzlabojoties pašmāju interneta veikalu reputācijai un aizvien vairāk ārzemju tirdzniecības vietnēm iekļaujot apkalpojamo valstu sarakstā arī Latviju, iepirkšanās internetā piedzīvo īstu uzplaukumu. Nereti mājas kāpņutelpā no rītiem pašu pirmo var sastapt piegādes dienesta kurjeru, kurš kaimiņam nes kārtējo sūtījumu no kāda internetveikala.

Tomēr, pieaugot interneta veikalu skaitam, kļūst grūtāk orientēties, kurš ir uzticams, bet kuram savas kredītkartes datus labāk neatklāt. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, ieteicams ievērot piecus padomus.

1. Kritiski izvērtējiet internetveikalu

Ja kārotā prece atrasta kādā no lielajiem un populārajiem resursiem – eBay, Amazon, Etsy u.tml. –, par pirkuma drošību nav jāuztraucas. Vietnes rūpējas gan par maksājumu drošību, gan par to, lai klientu maksājumu karšu dati nenonāktu svešās rokās. Vienīgi jāpārliecinās, vai patiešām esat precīzi ierakstījis adresi un iegājis īstajā lapā, nevis viltus vietnē ar mazliet atšķirīgu nosaukumu, ko krāpnieki izveidojuši maksājumu karšu datu izvilināšanai.

Pievērsiet uzmanību, vai adrese sākas ar burtu kombināciju – https://. "S" burts nozīmē secure jeb drošs un tiek piešķirts tikai tām lapām, kuru autentiskumu pārbaudījušas atbildīgās institūcijas. Pārbaudiet, vai vienā no adreses loga malām ir aizvērtas piekaramās slēdzenes simbols, – tas ir apliecinājums, ka vietne atbilst drošības prasībām.

Ja plānojat iegādāties preci mazāk zināmā interneta veikalā, pirms datu ievadīšanas ievāciet ziņas par pārdevēju. Ierakstiet meklētājā veikala nosaukumu, un jūs noteikti iegūsiet kādas ziņas – vai nu lokālo mediju publikācijas, vai arī lietotāju atsauksmes. Ja tādu nav, tad vajadzētu uzmanīties. Diez vai gribēsiet būt pirmais pircējs pilnīgi nepārbaudītā veikalā.

2. Maksājot turiet acis vaļā

Vienmēr rūpīgi izlasiet pirkuma nosacījumus, jo īpaši gadījumos, ja jāatzīmē papildu pakalpojumi. Par tiem var tikt pieprasīta papildmaksa. Kad maksājums apstiprināts, noglabājiet vai izdrukājiet kvīti. Tas būs jūsu pierādījums gadījumos, ja preci nesaņemsiet, pasūtījums būs sajaukts vai bojāts. Pēc maksājuma veikšanas izrakstieties no sava konta un aizveriet pārlūkprogrammu.

3. Parūpējieties par drošību datorā

Draudi jūsu bankas kontam uzglūn ne vien interneta vietnēs, bet arī pašā datorā, ja tajā iemitinājies kāds vīruss. Tādēļ jau no datora pirmās lietošanas dienas gādājiet par labas antivīrusa programmas uzstādīšanu. Tai, protams, jābūt legālas izcelsmes, lai programma nemitīgi varētu iegūt atjauninājumus un pasargāt jūsu “skaitļotāju” no aktuālākajiem draudiem.

4. Atjaunojiet interneta pārlūkprogrammas

Atklājot drošības problēmas pārlūkprogrammā, izstrādātāji tās aizlāpa ar programmas atjauninājumu. Tādēļ sekojiet līdzi, lai jūsu datorā vienmēr būtu jaunākā pārlūkprogrammas versija. To nav grūti izdarīt, jo parasti programmas informē par atjauninājumu un piedāvā to instalēt.

5. Izmantojiet drošu pieslēgumu

Ievadot tik svarīgu informāciju kā maksājumu kartes numurs vai pieslēdzoties internetbankai, lai apmaksātu rēķinu, vienmēr izmantojiet drošu pieslēgumu. Par tādu uzskatāms ar paroli aizsargāts WiFi savienojums, kuram var piekļūt ļoti ierobežots lietotāju skaits. Piemēram, WPA (WiFi Protected Access) standarta mājas pieslēgums, kura paroli zina tikai jūsu ģimene. Nekādā gadījumā neievadiet maksājumu kartes datus caur atvērtu WiFi savienojumu lidostās, kafejnīcās un citās publiskās vietās. Pastāv liels risks, ka kāds ļaundaris šos datus pievāks, vēl pirms tie būs aizceļojuši līdz interneta veikalam, un brangi iepirksies par jūsu naudu.

Noskatieties arī video par šo tēmu:

Jānis Vēvers,
tehnoloģiju žurnālists

Iepriecini savējos

Sagādā patīkamu ietaupījumu ar Ģimenes komplektu – ikdienas bankas pakalpojumiem visai ģimenei par vienu fiksētu maksu.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.