Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 11.01.2015
labklājība | finanšu plānošana

10 ieteikumi, kā šajā gadā kļūt turīgākiem

10 ieteikumi, kā šajā gadā kļūt turīgākiem

Sagaidot jaunu gadu, mēs nereti lolojam arī jaunas apņemšanās, vēlmes un idejas nākotnei. Labākai nākotnei, protams.

Nereti šīs vēlēšanās vispirms ir saistītas ar lielāku labklājību un to, lai būtu vairāk naudas. Tāpēc piedāvājam 10 ieteikumus, kā šajā gadā kļūt turīgākiem.

1. Neatlieciet rēķinu samaksu

Ja mēs aprēķinātu, cik daudz naudas zaudējam tikai tādēļ, ka atliekam finanšu darījumus, rezultāts mūs ļoti pārsteigtu. Laikā nesamaksāts soda talons par automašīnas novietošanu neatļautā vietā izmaksā tikpat, cik trīs pusdienas. Parādu dēļ pārtraukta kabeļtelevīzijas pakalpojuma atjaunošanas izmaksas ir vēl lielākas. Un viedtālrunī pārsniegtais interneta pārlūkošanas ierobežojums? Vislabāk rēķinus samaksāt to saņemšanas brīdī vai vismaz parakstīt tiešā debeta līgumu, uzstādīt telefonā atgādinājumus un tos neignorēt.

2. Regulāri pārskatiet visus savus tēriņus

Vismaz reizi mēnesī izsekojiet, par ko tērēta nauda. Padomājiet, kurā jomā tēriņus varētu samazināt, un nākamajā mēnesī attiecīgi rīkojieties. Izdevumus visvieglāk pārskatīt, ja norēķināties ar bankas karti. Iedibiniet tradīciju – katra mēneša beigās pārskatiet savus izdevumus un sagrupējiet tos, izmantojot kādu no finanšu plānošanas rīkiem. Ja rīkojaties ar skaidru naudu, neizmetiet čekus, – jūs varēsiet tos sagrupēt un noteikt, kur un cik daudz naudas ir izdots. Ja konstatējat, ka varat iztikt bez noteiktiem izdevumiem, svarīgākais noteikums ir šīs izmaksas samazināt – ja ne uzreiz, tad no psiholoģiskā viedokļa labs brīdis, kad to sākt, ir jauns gads, jo, to sagaidot, parasti izvirzām sev dažādas apņemšanās.

3. Neliedziet sev tasi kafijas

Neļaujiet naudai valdīt pār sevi. Jums jākontrolē nauda, nevis otrādi, tādēļ izvirziet mērķus un īstenojiet savas ieceres. Nauda ir tikai instruments. Jūs nekļūsiet laimīgāks, ja atteiksieties no maziem ikdienas priekiem, kas savukārt var ietekmēt jūsu darba kvalitāti. Bet tajā pašā laikā atcerieties, ka regulāri sīkumi var izveidot pamatīgu caurumu ikmēneša izdevumos.

4. Izvēlieties kvalitatīvus produktus

Lētāk reti nozīmē labāk. Lai gan sākotnēji var šķist, ka par to pašu naudu varat nopirkt vairāk lietu, galu galā jūs iztērējat vairāk, nekā paredzēts. Labāk iegādāties kvalitatīvu darbarīku, kas jums kalpos daudzus gadus, nevis tādu, kas nepārtraukti jālabo un kas jums būs jāizsviež un jānomaina. Turīgāki ļaudis naudas izdošanu par lētiem un zemas kvalitātes produktiem uzskata par izšķērdību, lai gan augsta cena vien vēl nav nav garantēts kvalitātes apliecinājums. Tas attiecas gan uz sadzīves ierīcēm, gan uz apģērbu. Labākas kvalitātes produkts nozīmē labāku ieguldījumu un to, ka priekšmets jums kalpos ilgāk, sagādās mazāk rūpju un netērēs jūsu vērtīgo laiku.

5. Krāt var neatkarīgi no tā, cik daudz pelnāt

Vieglākais un biežākais aizbildinājums ir – “es tik daudz nepelnu, lai kaut ko iekrātu”. Gada sākumā noslēdziet ar banku regulāro maksājumu uz savu krājkontu, lai tādējādi automātiski pēc algas saņemšanas atliktu noteiktu naudas summu, pat ja šī summa nav liela. Tas nozīmē, ka neatkarīgi no tā, kas var notikt, jūs vispirms atliksiet noteiktu naudas summu un tikai pēc tam plānosiet savus ikdienas izdevumus. Līdz gada beigām jums būs 12 mēnešu laikā uzkrāta nauda un gandarījums, ka varat izvirzīt atkal kādus nākotnes plānus.

6. Vispirms atlieciet naudu saviem mērķiem

Vairums cilvēku nopelnīto naudu tērē un atliek tikai to, kas palicis pāri mēneša beigās. Bieži tas nozīmē, ka atlicis ir ļoti maz vai pat nemaz. Nosakiet sev mērķi – kam vēlaties krāt? Atvaļinājumam vai automašīnai? Izveidojiet plānu un katru mēnesi atlieciet šim pirkumam kādu naudas summu. Noteikums ir vienkāršs: kad saņemat algu, vispirms atlieciet naudu saviem mērķiem.

7. Pārvaldiet savus parādus

Aizņemieties naudu ar apdomu un tikai tad, kad tas ir absolūti nepieciešams un kad tam ir būtiska nozīme jūsu ikdienas uzlabošanai. Raugieties uz parādu kā uz ieguldījumu. Tam būtu jāļauj jums tērēt mazāk salīdzinājumā ar alternatīvām iespējām. Mēģiniet parādus atmaksāt pēc iespējas drīzāk un sāciet ar iespējami mazākajām saistībām, jo tās izmaksā visvairāk. Apspriedieties ar savu banku. Iespējams, tur jums ieteiks pārfinansēt patēriņa kredītu, ko paņēmāt dzīvokļa remontam, apvienojot to ar jūsu hipotekāro kredītu, kas nozīmē daudz mazāku procentu likmi.

8. Pārskatiet savus maksājumu plānus

Katru mēnesi jūs maksājat par kabeļtelevīziju, mobilajām sarunām, internetu un automašīnas apdrošināšanu. Pārskatiet savus maksājumu plānus un painteresējieties, vai tirgū nav kādu labāku piedāvājumu. Iespējams, ka maksājat pat par tādu pakalpojumu, ko vairs nelietojat. Šāda pārskatīšana jums palīdzēs ietaupīt krietnu daļu pastāvīgo izdevumu.

9. Neatdariniet savus kaimiņus

Jums nav jāpērk tas, kas ir viņiem. Varbūt jūsu kaimiņiem ir atšķirīgs personiskais finanšu plāns, varbūt viņi strādā vairāk vai varbūt saņēmuši mantojumu, vai izvairās no nodokļu maksāšanas. Izvērtējiet tikai savas vajadzības un iespējas un izveidojiet savu finanšu plānu. Dažkārt noderīgi ir uzzināt, ka kaimiņu elektrības rēķins ir mazāks tādēļ, ka viņi taupa elektroenerģiju vai visās telpās izmanto ekonomiskās spuldzes.

10. Dalieties savā pieredzē ar citiem

Jūsu pieredze, atklājumi un ieguldījumu iespējas noderēs arī draugiem un ģimenei, bet jūs savukārt saņemsiet jaunu un noderīgu informāciju. Arī SEB bankas finanšu eksperti var sniegt jums konsultāciju jautājumos par to, kā saprātīgi kontrolēt savu naudu, lai galu galā nauda nekontrolētu jūs.

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.