Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 23.03.2015
iepirkšanās

Četri iemesli čeku krāšanai

Četri iemesli čeku krāšanai

Daudzi, maksājot par pirkumiem lielveikalā, ir redzējuši ainu – kasieris iedod čeku, kas uzreiz tiek izmests miskastē. Atzīsimies godīgi – itin bieži arī mēs rīkojamies tieši tāpat. Un veltīgi. Personisko finanšu plānošanas speciālisti neatlaidīgi rekomendē izstrādāt paradumu vienmēr par jebkādiem pirkumiem paņemt čekus. Tam ir vairāki iemesli.

Jā, jūs jautāsiet, kā tos glabāt un, it īpaši, – kā starp tiem atrast vajadzīgo, kas tas nepieciešams.

Termodrukas īpašību dēļ čeku teksts var kļūt nesalasāms jau pēc dažiem mēnešiem.

Taču mūsdienās arī šim ir risinājums dažādās interneta un mobilajās platformās, kurās var augšupielādēt un uzglabāt kases čeku elektroniskās kopijas, kā arī nodrošināt tiem piekļuvi no uzņēmumu vai pakalpojumu sniedzēju puses, kuri izmanto savā darbībā digitālos čekus.
 

Pirmais iemesls krāt čekus: izdevumu kontrole

Kasē saņemtais maksājuma dokuments ļaus netērēt enerģiju un spēkus ikdienas tēriņu apmēra iegaumēšanai. Un, ja šie dati rūpīgi un regulāri (tajā pašā dienā vai nedēļas nogalē) tiek ierakstīti elektroniskā tabulā, burtnīcā vai virsgrāmatā, tad mēneša beigās veidojas skaidrs priekšstats par to, cik efektīvi tiek izmantoti līdzekļi. Tas ļauj izanalizēt ienākumu un izdevumu struktūru, lai noteiktu, kādi pirkumi bija lieki, kādus varēja atlikt un kādi bija patiešām vajadzīgi.

Otrs iemesls: garantijas tiesību saglabāšana

Čeki par elektroprecēm un lielo sadzīves tehniku ir praktiski vienīgie apmaksu apliecinošie dokumenti, kurus mēs uzreiz neizmetam. Taču tos ir vēlams saglabāt visa garantijas termiņa laikā, kas var ilgt no viena līdz pieciem gadiem. Čeks ne tikai apliecina pirkuma faktu, bet arī preces garantiju iespējama remonta gadījumā. Turklāt čeka uzrādīšana ļaus atdot atpakaļ veikalam bojātu preci. Tas attiecas uz mēbelēm, traukiem, sadzīves un citām precēm. Ir arī veikali, kuros iegādāto apģērbu vai apavus divu nedēļu laikā, uzrādot čeku, var atgriezt atpakaļ.

Trešais iemesls: nodokļu kompensācija

Šie dokumenti tiek izmantoti arī, iesniedzot gada nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestā, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem, piemēram, par izglītības pakalpojumiem un ārsta apmeklējumiem. Starp citu, no šā gada iesniegt deklarācijas var ne tikai VID klientu apkalpošanas centros, bet arī no mājām – izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Čeki un stingrās uzskaites kvītis iepriekš ir jānofotografē vai jāieskenē, lai elektronisko datni pievienotu elektroniskās deklarācijas attiecīgajā ailē. Tiem, kuri veic saimniecisko darbību, ir svarīgi saglabāt apliecinošus dokumentus par degvielas iegādi vai citām transporta izmaksām, izdevumiem par kancelejas precēm, biroja tehniku utt., jo daļu no šīm izmaksām var iekļaut izdevumos, kas saistīti ar saimnieciskās darbības nodrošināšanu.

Ceturtais iemesls: strīdīgas situācijas

Daudzi cilvēki krāj kvītis par komunālo pakalpojumu rēķinu samaksu, sodu, valsts nodevu, nodokļu un kredīta maksājumiem, alimentu vai uzturlīdzekļu maksājumiem, un tas ir ļoti pamatoti. Nepieciešamība apstiprināt šāda maksājuma veikšanu var rasties arī daudzus gadus vēlāk. Piemēram, risinot strīdu tiesā; skaidrojot attiecības ar valsts vai pašvaldību iestādēm, apdrošināšanas sabiedrībām, bankām... Un varbūt pat ar savu darba devēju, kurš vēlas pārliecināties, ka komandējuma nauda tikusi izlietota atbilstoši mērķim. Tādēļ speciālisti iesaka neizmest čekus par itin visām iegādātajām precēm vai pakalpojumiem, jo nevar paredzēt, kurš no tiem būs nepieciešams nākotnē.

Sņežana Bartule,
žurnāliste

 

Sakrājiet SEB mobilajā lietotnē

Uzkrājumu kalkulators un automātiski regulārie maksājumi – tagad SEB lietotnē vēl vairāk iespēju Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.