Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 05.02.2015
finanšu plānošana | neparedzēti gadījumi | uzkrājumi

Kā izvairīties no finanšu caurumiem?

Kā izvairīties no finanšu caurumiem?

Tiem, kas rūpējas par savu zobu veselību, ikgadējs zobārsta apmeklējums ir standarta procedūra. Savukārt finanšu plānošana nav tik pašsaprotama lieta, lai gan finanšu caurumi var būt daudz sāpīgāki par zobu sāpēm. Izvērtējiet savas finanses reizi gadā!

Mājsaimniecību eksperte Julita Varanauskiene iesaka pārskatīt savu personīgo finanšu plānu vismaz reizi gadā – kādi ir jūsu ienākumi, kā jūs sadalāt savu budžetu, kādiem mērķiem jūs veidojat uzkrājumus, kādas ir jūsu finanšu saistības un kādi aktīvi ir jūsu rīcībā, vai izmantojat likumā paredzētos nodokļu atvieglojumus utt.?

“Kāzas, bērna piedzimšana, bērnu studijas, izmaiņas ienākumos vai nodokļos – tās ir tikai dažas no situācijām, kurās jāpārskata personīgās finanses,” norāda eksperte.

Pārskatiet savus līgumus

Jūsu parakstītajiem līgumiem par uzkrājumiem, investīcijām vai citiem finanšu instrumentiem nevajadzētu uzkrāt putekļus plauktā. Pārskatiet tos ar svaigu aci.

Svarīgi ir arī sekot savu uzkrājumu instrumentu rezultātiem – dzīvības apdrošināšanas iemaksām, vērtspapīriem, depozītiem, pensiju fondiem. Apspriediet tos ar bankas darbinieku. Dažās situācijās jūs varat izlemt mainīt investīciju virzienu vai investīciju instrumentu.

Esiet gatavi neparedzētiem gadījumiem

Jūs nevarat paredzēt nākotni, bet jūs noteikti varat nodrošināties pret dažām konkrētām situācijām. Negaidīta saslimšana, darba zaudēšana, neplānoti izdevumi mājokļa remontam pēc nelaimes gadījuma – tie ir tikai daži gadījumi, kas var ietekmēt jūsu finanšu plānu un iespējas. Tātad ir vērts jūsu budžetā ieplānot uzkrājumus neparedzētiem gadījumiem.

“Piemēram, jūs krājat naudu hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai, bet uzkrāto izlietojat jauna automobiļa iegādei, jo vecais neatgriezeniski salūzis. Kā tas ietekmē jūsu budžetu? Varbūt jums ir jāierobežo savi tēriņi vai jāatrod papildu darbs? Cita iespēja – varat pagarināt termiņu līdzekļu krāšanai hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai vai samazināt cenu griestus attiecībā uz meklējamo māju vai dzīvokli,“ stāsta Julita Varanauskiene.

Lai nu kā, ja jūsu personīgais finanšu plāns ir pareizi sagatavots un tajā ir paredzētas finanšu rezerves neparedzētiem jeb ārkārtas gadījumiem, nelielas neveiksmes un nepatīkami pārsteigumi nespēs jūs izsist no sliedēm.

SEB padomi, kā efektīvi plānot personīgās finanses:

 • Pārskatiet savas finanses vismaz reizi gadā – kā mainījušies līgumi, izdevumi, finanšu mērķi.
 • Ja finanšu situācija mainījusies vai gadījušies nepatīkami pārsteigumi – pārskatiet savu budžetu.
 • Sekojiet savu finanšu instrumentu rezultātiem un izvērtējiet, vai nav jāievieš pārmaiņas. 
 • Nodrošinieties ar naudas rezervēm neparedzētiem gadījumiem.

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.