Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 29.12.2015
finanšu plānošana | ekonomija | nauda

Kā jaunajā gadā sakārtot savas finanses

Apziņa, ka jūs kontrolējat savas finanses, nes gandarījumu. Taču bieži vien daudzi cilvēki pārāk ātri iztērē sūri grūti nopelnīto naudu, jo algas dienā šķiet, ka tās pietiks visam. Ko darīt, lai naudas pietiktu visam mēnesim?

Kontrolēt savas finanses tā, lai arī mēneša pēdējās dienās jūsu kontā būtu līdzekļi neparedzētajiem gadījumiem vai sevis lutināšanai, nav nemaz tik grūti. Esam apkopojuši 9 vērtīgus soļus, kas palīdzēs jums sakārtot visu tā, lai nauda nebeigtos negaidīti.

1. Mēģiniet iekrāt

Prātīgi ir atlikt no algas ne mazāk kā 10 procentus, bet summu var palielināt atkarībā no iespējām. Pārskaitiet šo naudu, piemēram, uz krājkontu, lai nerastos kārdinājums to iztērēt. Ārkārtas gadījumā jūs vienmēr varēsiet noglabāto summu pārskaitīt atpakaļ uz savu norēķinu kontu.

2. Sadaliet algu vairākās daļās

Atlikušos 90 procentus no algas sadaliet trīs grupās: nepieciešamie, pastāvīgie un elastīgie tēriņi. Tā jūs varēsiet kontrolēt savus izdevumus un veikt budžetā neparedzētus pirkumus tikai tad, kad tiem ir pieejama nauda.

3. Pastāvīgi sekojiet līdzi savam budžetam

Tam lieliski noderēs ierastais Excel vai citas programmas, ko var atrast internetā. Ļoti ērts ir SEB bankas izstrādātais ģimenes budžeta plānotājs, kas palīdz analizēt ienākumus un izdevumus, lai varētu vienkārši un ērti sekot līdzi saviem ikmēneša tēriņiem. Plānotāju var izmantot gan mobilajā telefonā, gan datorā; maksājumi ar karti un bankas pārskaitījumi automātiski tiek sadalīti pa kategorijām, tātad jums nevajadzēs pašiem pierakstīt visus izdevumus, un jūs tiešām neko neaizmirsīsiet.

4. Samaksājiet rēķinus laicīgi

Saņemto rēķinu ir vērts samaksāt tūlīt - tad jums būs skaidrs priekšstats par to, cik naudas jums patiesībā paliek pēc visu nepieciešamo izdevumu samaksas. Turklāt tādējādi jūs izvairīsieties no situācijas, kad atklājat, ka nepieciešamā summa jau ir iztērēta kaut kur citur.

5. Mācieties investēt

Investēšana ir viena no iespējām palielināt nopelnīto summu. Naudas pārskaitīšana uz krājkontu arī ir investēšana. Ņemiet vērā, ka investēšana ir saistīta ar konkrētiem riskiem: ir vērts ar tiem iepazīties un tos novērtēt, lai zinātu, kā ieguldīt naudu. Investēšana ne vienmēr nozīmē vērtspapīru iegādi: investēt var arī bērna izglītībā, savā veselībā, sava uzņēmuma attīstībā u.tt. Ir daudz veidu, kā ieguldīt naudu, un gūt ieskatu jūsu iespējās palīdzēs, piemēram, finanšu konsultācija bankā.

6. Plānojiet savus nākotnes ienākumus

Attiecībā uz naudu pa īstam panākumus gūst tālredzīgi cilvēki. Ja zināt savu ienākumu apjomu tuvākajos mēnešos (vai pat veselu gadu uz priekšu), tad nepieciešamības gadījumā varēsiet palielināt vai samazināt naudas summu, ko atliekat iekrājumiem. Plānojiet izdevumus, raugoties no ilgtermiņa perspektīvas.

7. Vērsieties pie finanšu konsultanta

Vērsties pēc padoma pie profesionāla finanšu konsultanta ir laba doma, ja vēlaties apzināti nospraust ar naudu saistītus mērķus. Ieteicams doties uz konsultāciju vismaz reizi gadā. Turklāt speciālists palīdzēs jums pārdomāti pieņemt lēmumu, ja vēlaties ņemt kredītu, investēt naudu vai veikt kādu citu darījumu.

8. Aizņemieties naudu atbildīgi

Aizņemieties naudu tikai tad, kad zināt, ka varēsiet to atdot. Vispār, ievērojot iepriekšminētos punktus, jums nebūtu jānonāk situācijā, kad mēneša beigās nepieciešams aizņemties naudu, lai izdzīvotu līdz nākamajai algai. Taču, ja ieceru īstenošanai tomēr nepieciešami papildu līdzekļi, varat izvēlēties vispiemērotāko kredīta veidu bankā atkarībā no nepieciešamās summas un iespējām atmaksāt.

9. Atļaujieties sev kaut ko patīkamu

Finanšu lietu kārtošana prasa noteiktu precizitāti un konsekvenci, tādēļ ik pa laikam ir vērts sevi atalgot un kaut vai reizi mēnesī atļauties kaut ko patīkamu. Ja iemācīsieties saprātīgi plānot savu algu, tad jūsu kopējais materiālais stāvoklis uzlabosies. SEB bankas klienta komplekts palīdzēs ieekonomēt uz ikdienas bankas pakalpojumu rēķina, un gadā jūs par šo pakalpojumu maksu ietaupīsiet ievērojamu summu.

Jānis Meistars,
žurnālists

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.