Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 13.06.2018
tēriņi | e-rēķini | automātiskā apmaksa

Kā neļaut ikmēneša maksājumiem pārvērst dzīvi haosā

Cilvēki ir dažādi.  Vieni stingri kontrolē savas finanses, patstāvīgi apmaksājot visu rēķinus, citiem tieši nepatīk ikmēneša rēķinu kārtošana un viņi izvēlas visu apmaksāt ar vienu klikšķi. Taču katrs var izvēlēties – vienkāršu e-rēķina saņemšanu vai arī tā automātisko apmaksu.

Apmaksājot rēķinus, kas pieteikti saņemšanai internetbankā, galvā nav jātur informācija par maksājuma summu vai termiņu – rēķinā jau ir visi maksājumam nepieciešamiem dati.

Internetbankā var saņemt gan savus, gan arī citas personas rēķinus, apskatīt tos un apmaksāt automātiski, vai ar vienu klikšķi katru rēķinu atsevišķi.

Par e-rēķinu saņemšanu banka komisijas maksu nepiemēro. Vai to piemēro pakalpojuma sniedzējs – var uzzināt pie attiecīgā uzņēmuma.

Rēķini ir viena no dzīves sastāvdaļām, kas aktuāla ikvienam – sākot no komunālo pakalpojumu apmaksas, beidzot ar internetu un telefonu. Parasti rēķini jāmaksā reizi mēnesī, taču ir arī tādi, kas jāmaksā retāk – piemēram, reizi ceturksnī par zemes vai īpašuma nomu. Jo vairāk dažādu rēķinu, jo vairāk informācijas jāpatur prātā.

Izvēle atkarīga no ieradumiem

Ir cilvēki, kam daudzi rēķini un maksājumi (drīzāk – nepieciešamība tos laicīgi apmaksāt) sagādā raizes, un viņi pastāvīgi meklē iemeslu atbrīvoties no šīm “galvassāpēm”. Tādiem cilvēkiem vispiemērotākais risinājums būtu e-rēķinu automātiskā apmaksa.

Taču daudziem, otrādi, patīk kontrolēt savas finanses, regulāri patstāvīgi apmaksājot visus saņemtos rēķinus, piefiksējot, cik kopā ir iztērēts un kā mainījusies iztērētā summa. Tiem, kuri paši vēlas noteikt, kad un kādus rēķinus apmaksāt, piemērotākais risinājums ir e-rēķinu saņemšana internetbankā. Tas ievērojami ietaupa laiku, jo rēķinu informācija vairs nav jāmeklē e-pasta pastkastītēs vai rēķinu uzturēšanas portālos – tā ir pieejama vienuviet. Apmaksāt šādus rēķinus var ātri un precīzi, jo visa nepieciešama informācija e-rēķinā jau ir iekļauta, atliek tikai nospiest pogu “Apmaksāt” un apstiprināt darījumu.

Meklējot piemērotāko risinājumu

Lai pie kāda “rēķinu maksātāja tipa” jūs sevi nepieskaitītu, jāpatur prātā daži svarīgi principi:

 • Lai visi rēķini būtu pārskatāmi un vienuviet, ļoti noderīgs pakalpojums ir e-rēķins, kas ļauj izvēlētos rēķinus pa tiešo apskatīt vienuviet internetbankā, caur kuru visbiežāk arī tiek veikti maksājumi.
 • Ja ģimenē ir vairāk nekā viens pelnītājs, pirmkārt, būtu labi vienoties, kurš par ko maksā, tādējādi mazinot iespēju, ka kaut kas paslīd garām nepamanīts. Piemēram, komunālos maksājumus maksā viens, bet visus pārējos – elektrību, internetu, televīziju – otrs.

E-rēķinu automātiskā apmaksa – vienmēr precīzi un laikā

 • Ja ir iespēja izvēlēties rēķina samaksas datumu, vislabāk to darīt datumos, kad kontā tiek ieskaitīta alga vai avanss – tādējādi mazāks risks, ka brīdī, kad būs jāapmaksā rēķins, kontā vairs nebūs pietiekami daudz līdzekļu.

Taču visu var padarīt vēl vienkāršāku, izvēloties e-rēķiniem automātisko apmaksu. Tas nozīmē, ka noteiktajos datumos, rēķini tiks automātiski apmaksāti no jūsu bankas konta. Šādi nepastāvēs risks piemirst laicīgi samaksāt kādu rēķinu, jo visi rēķini vienmēr tiks apmaksāti precīzi un laikā.

Par e-rēķinu saņemšanu banka komisijas maksu nepiemēro.  Vai piemēro pakalpojuma sniedzējs – to var uzzināt pie attiecīgā uzņēmuma.

Turklāt, ja gadās, ka kontā nepietiek naudas, ir iespēja pieslēgt arī daļēju rēķina apmaksu. Tāpat iespējams noteikt katram rēķinam limitu – ja tas tiks pārsniegts, rēķina apmaksa netiks veikta, bet jūs par to saņemsiet paziņojumu.

Internetbankā var saņemt gan savus, gan arī citas personas rēķinus, apskatīt tos un apmaksāt automātiski, vai ar vienu klikšķi katru rēķinu atsevišķi.

Ja summa nemainīga, noderēs regulārais maksājums

Daudzi noteikti ir dzirdējuši arī terminu regulārais maksājums. Ar ko tad regulārais maksājums atšķiras no e-rēķina? Proti, regulārais maksājums ir paredzēts vienādas summas pārskaitījumiem vienam un tam pašam saņēmējam, klienta izvēlētajā regularitātē – reizi nedēļā, reizi mēnesī, reizi ceturksnī utt. Tas ir labākais risinājums kabatas naudas pārskaitījumiem bērnam, ikmēneša maksājumiem par īri, zemes vai telpu nomu, kā arī aizdevuma un kredīta atmaksai.

Kā izvēlēties piemērotāko risinājumu?

- E-rēķins ir labākais risinājums mainīgas summas ikmēneša rēķinu apmaksai, piemēram, telefona, televīzijas, elektrības, komunālo pakalpojumu rēķinu apmaksai, līzinga maksājumiem, iemaksām dzīvības apdrošināšanas fondā.
- Regulārais maksājums ir piemērots regulāriem vienādas summas pārskaitījumiem vienam un tam pašam saņēmējam, piemēram, maksājumiem par īri un nomu, kabatas naudas pārskaitījumam bērnam, uzkrājumu veidošanai savā vai bērna krājkontā, aizdevumu un kredītu atmaksai.

Linda Ezerkalna

Baudiet vasaru, rēķinu apmaksu uzticot bankai

Piesakieties e-rēķinu saņemšanai un to automātiskai apmaksai internetbankā

 


 • Personīgās finanses - 09.01.2018

  Piecas situācijas, kad zibmaksājumi īpaši noder

  Piecas situācijas, kad zibmaksājumi īpaši noder

  Katram pazīstama situācija, kad steidzami nepieciešama nauda, bet pārskaitījums no citas bankas jāgaida stundām vai pat dienām ilgi. Jau pavisam drīz šī gaidīšana kļūs par pagātni, jo pateicoties Eiropas ātro maksājumu sistēmai pārskaitījumi starp bankām notiek dažu sekunžu laikā.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 27.02.2018

  Skaidras naudas darījumi paliek pagātnē

  Skaidras naudas darījumi paliek pagātnē

  Tehnoloģiju attīstības tempi ienes korekcijas daudzos mūsu paradumos, un viena no pamanāmākajām tendencēm ir skaidras naudas darījumu pakāpeniska aiziešana no uzņēmumu ikdienas. Kas nāk to vietā?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.