Switch to mobile version. Augšup

 • Sākumlapa
 • Nodokļu atmaksa – papildu ienākumi

Finanšu plānošana - 03.03.2017
ienākumu deklarācija | nodokļu atvieglojumi

Nodokļu atmaksa – papildu ienākumi

Nodokļu atmaksa – papildu ienākumi

Ja jums ir bijuši izdevumi par savu vai savā apgādībā esošu personu izglītību, saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem vai citi attaisnotie maksājumi, jums ir iespēja, iesniedzot savu gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā (VID), saņemt daļu no samaksātās naudas summas atpakaļ.

Par ko pienākas nodokļu atmaksa?

Ja vēl ne reizi neesat šo iespēju izmantojis, taču esat iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, noskaidrojiet – visticamāk, arī jums pienākas nodokļa atvieglojumi, piemēram, ja norēķināties par savām studijām vai bērna izglītību vai veicat iemaksas pensiju 3. līmenī.

Daļu no valstij samaksātā IIN varat atgūt, ja:

 • nav piemērots gada neapliekamais minimums (sākot ar 2016. gadu tiek piemērots Gada diferencētais neapliekamais minimums, kuru aprēķina ar īpašu formulu un piemēro reizi gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju),
 • jums bijuši izdevumi par izglītību vai par jebkuriem medicīnas pakalpojumiem, arī ārstu privātpraksē veiktajiem, tai skaitā par ģimenes locekļiem,
 • pats esat pircis savu veselības apdrošināšanu vai darbavietā veicis līdzmaksājumu par to,
 • esat ziedojis oficiāli reģistrētām sabiedriskā labuma organizācijām,
 • veicat iemaksas par dzīvības apdrošināšanu ar līdzekļu uzkrāšanu vai privātajos pensiju fondos,
 • jums ir apgādājamais, kurš līdz šim nav bijis ierakstīts jūsu elektroniskajā algas grāmatiņā, līdz ar to esat maksājis pilnu IIN, lai gan jums pienācās nodokļa atlaide.

Cik iespējams atgūt?

Piemēram, attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un medicīniskajiem pakalpojumiem gadā ir noteikts ierobežojums, kas 2015. gadā un 2016. gadā ir 215 eiro, bet 2014. gadā 213,43 eiro. Atgūstamā summa ir atkarīga no IIN likmes: 2016. gadā nodokļa likme bija 23% – iesniedzot deklarāciju par attaisnotajiem izdevumiem, valsts jums atmaksās 23% no summas, kas nepārsniedz 215 eiro, tātad – maksimāli atgūstamā summa gadā ir 49.45 eiro. Tikpat jūs varat atgūt arī par katra ģimenes locekļa vai cita jūsu apgādībā esoša cilvēka attaisnotajiem izdevumiem. 

Savukārt, ja izdevumi būs pārsnieguši šo limitu – 215 eiro –, pārsniegto daļu varēsiet iekļaut deklarācijā nākamos piecus gadus uz priekšu. Tas gan neattiecas uz plānveida operācijām un zobārstniecības pakalpojumiem, kur atgūstamā summa tiek rēķināta no visas par pakalpojumu samaksātās naudas, taču tā nedrīkst pārsniegt jūsu gada laikā samaksāto IIN. Nauda par plānveida operācijām un zobārstniecības pakalpojumiem atgūstama tikai konkrētā gada laikā, tātad – šogad varat atgūt izdevumus par pērno gadu.

Izrēķiniet ieguvumu un rīkojieties!

Dažkārt var šķist, ka atgūstamā summa nav tik liela, lai tās dēļ pūlētos. Tomēr ir vērts apsēsties un parēķināt, cik lielu IIN gada laikā esat samaksājis un cik no šīs naudas varat atgūt atpakaļ. Pieņemsim, ka jūsu alga uz papīra ir 700 eiro un katru mēnesi jūs novirzāt 40 eiro uzkrājumiem – pusi iemaksām pensiju 3. līmenī, pusi iemaksām uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. Izmantojot nodokļu kalkulatoru, jūs itin viegli aprēķināsiet, ka šādā gadījumā atgūsiet 110 eiro. Turklāt, ja jums ir bijuši vēl citi attaisnojamie izdevumi, piemēram, par studijām, atgūstamā summa būs vēl lielāka.

Kādi termiņi jāievēro?

Ir cilvēki, kam katru gadu ienākumu deklarācija VID jāiesniedz obligāti – galvenokārt tie ir saimnieciskās darbības veicēji (pašnodarbinātie). Ja esat to skaitā, informācija par attaisnotajiem izdevumiem jums vienkārši jānorāda savā kārtējā deklarācijā. Savukārt, ja jums tas nav obligāti, atgūt daļu samaksāto nodokļu varat, deklarāciju iesniedzot brīvprātīgi nākamo triju gadu laikā. Piemēram, no šā gada 1. marta līdz pat gada beigām varat iesniegt ienākumu deklarāciju un atgūt daļu no izdevumiem par savu un tuvinieku ārstēšanu un izglītošanu 2016., 2015 un 2014. gadā. Iesniedzot ienākumu deklarāciju līdz šā gada 15. aprīlim, varat atgūt attaisnotos izdevumus arī par 2013. gadu.

Svarīgi saglabāt maksājumu dokumentus

Līdz ar ienākumu deklarāciju būs jāiesniedz arī izdevumus apliecinoši dokumenti, tāpēc, pirms izmest ārā kādu čeku vai atstāt to pie kases, padomājiet, vai tas jums vēlāk nebūs vajadzīgs.
Attaisnotos izdevumus pierāda:

 • kases čeks, kurā norādīts jūsu vai jūsu ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods,
 • kases čeks ar kvīti, ja kases čekā nav norādīts vārds, uzvārds un personas kods vai tas kādu iemeslu dēļ nav iespējams, tam var pievienot pakalpojuma sniedzēja sagatavotu kvīti, kurā visu nepieciešamo informāciju ievada ar roku,
 • numurēta un VID reģistrēta kvīts, ja samaksa par pakalpojumu veikta skaidrā naudā un pakalpojuma sniedzējs, kas nelieto kases aparātu (piemēram, ģimenes ārsts), par darījumiem saņemto samaksu var apliecināt ar numurētu un VID reģistrētu kvīti,
 • kases ieņēmumu orderis, ja samaksa par pakalpojumu veikta skaidrā naudā iestādē, kura par darījumiem saņemto samaksu var apliecināt ar kases ieņēmumu orderi,
 • bankas maksājuma uzdevums vai konta izraksts, ja samaksa par pakalpojumu veikta ar pārskaitījumu vai iemaksājot skaidru naudu pakalpojuma sniedzēja kontā.

Aizpildīt deklarāciju – tas ir vienkārši!

Lai saņemtu nodokļa atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem, jums jāiesniedz VID sava ienākumu deklarācija. To pavisam vienkārši var izdarīt no mājām, izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Turklāt EDS izmantošanai vairs nav nepieciešams ar VID noslēgts līgums, autorizēties var, izmantojot internetbanku. EDS automātiski tiek atspoguļoti nodokļu maksātāja gūtie ienākumi, neapliekamie ienākumi, informācija no bankas par veiktajām iemaksām pensiju fondos, informācija no apdrošināšanas sabiedrībām par veiktajām iemaksām dzīvības apdrošināšanā, kā arī no iepriekšējiem gadiem pārnestie attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Īsāk sakot – deklarācijas aizpildīšanas process ir padarīts patiešām vienkāršs un saprotams ikvienam.

Kā izmantot atgūto naudu?

Var šķist, ka šis ir vieglākais jautājums, tomēr it kā pēkšņi saņemto naudas summu, kuru līdz šim īsti savā ikdienas budžetā neesat plānojis, var izmantot dažādi. Jūs, protams, varat sarīkot ballīti draugiem, aizvest mīļoto uz restorānu vai kā citādi spontāni izmantot šo naudu. Taču ir cilvēki, kas jau iepriekš apdomā, kur tai būtu vislielākā vērtība. Varbūt mājās jau labu laiku nepieciešams neliels remonts, varbūt tuvākajā nākotnē ieplānots ceļojums, kuram papildu līdzekļi lieti noderētu. Tikpat labi atgūto naudu varat nolikt savā „drošības spilvenā” neparedzētiem gadījumiem – ja nu pēkšņi automobilis jāved uz servisu vai salūst veļas mašīna. To varat iemaksāt savā krājkontā. Varbūt jūs veidojat uzkrājumu bērna nākotnei. Ja ne, iespējams, tieši šī summa var būt lielisks starts, lai to sāktu.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste
 

 

Sakrājiet SEB mobilajā lietotnē

Uzkrājumu kalkulators un automātiski regulārie maksājumi – tagad SEB lietotnē vēl vairāk iespēju Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai.

 
 • Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu

  Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu

  Jūsu iespēja sakrāt kapitālu pirmajai iemaksai par jaunu mājokli vai iecerētajam ceļojumam, vienlaikus apdrošinot sevi un pasargājot ģimeni.

  Lasīt vairāk

 • Pensiju 3. līmenis

  Pensiju 3. līmenis

  Jūsu vai darba devēja brīvprātīgi veiktās iemaksas Jūsu uzkrājumā papildus valsts garantētajai vecuma pensijai. Šis uzkrājums ir mantojams un pieejams pirms valsts pensijas, no 55 gadu vecuma.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par ilgtermiņa uzkrājumiem un nodokļa atvieglojumu izmantošanu.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.