Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 03.01.2018
ieguldījumi | datu drošība

Direktīva ieguldītāju aizsardzībai

Direktīva ieguldītāju aizsardzībai

Eiropas Savienības (ES) MIFID II direktīvas ietekmē kopš 2018. gada 3. janvāra ieguldījumi kļuvuši pārredzamāki, un ieguldītājiem pieejama detalizētāka informācija par vērtspapīriem un ar tiem saistītajām izmaksām. Kā tieši tas tiek panākts?

MIFID II ieviešana saistīta ar jaunumiem informācijas apmaiņā starp banku un klientu. SEB banka saviem klientiem nodrošina vienmērīgu pāreju uz jaunām prasībām.

Klienti tiek klasificēti un labāk informēti

Arī turpmāk attiecībā uz ieguldījumu pakalpojumiem klienti tiks vērtēti pēc to aktīvu apjoma, darbības jomas un ieguldījumu pieredzes. Tiek uzskatīts, ka profesionāliem klientiem ir plašākas zināšanas un pieredze ieguldījumu jomā, un viņu aktīvu apjoms un darījumu skaits ir lielāks nekā privāta statusa klientiem. Parasti profesionāls statuss tiek piemērots juridiskām personām, kas atbilst noteiktām prasībām, savukārt tādām institūcijām kā ieguldījumu sabiedrības, kredītiestādes, valsts un starptautiskas organizācijas tiek piešķirts tiesīga darījuma partnera statuss.

Privāta klienta statuss tiek piemērots gan privātpersonām, gan juridiskām personām un šie klienti saņem vislielāko ieguldītāju interešu aizsardzību. Piemēram, saskaņā ar jaunajām prasībām arī pašvaldības turpmāk tiks klasificētas kā klienti ar privāta klienta statusu.

Līdz ar jauno regulējumu visa informācija klientiem ir jānodrošina ieguldītājam vēl saprotamākā veidā, kā arī ir izstrādāti pavisam jauni informatīvie materiāli. Grozījumi skar visus vērtspapīrus, kas tiek tirgoti regulētos tirgos, kā arī ieguldījumu fondus un atvasinātos finanšu instrumentus. Mainīsies arī Finanšu uzraudzības iestādei sūtāmās informācijas apjoms.

Izmaksas ir precīzāk izklāstītas

Ja līdz šim regulārs ieguldītājs ne vienmēr varēja vienkopus redzēt, kādas izmaksas ir saistītas ar pakalpojumiem, kurus viņš tirgo vērtspapīru tirgū, tad līdz ar MIFID II prasībām, šāda situācija vairs nav iespējama. Darījumu maksas, uzglabāšanas izmaksas, kā arī citas ar pakalpojumu saistītās potenciālās izmaksas šobrīd tiek skaidri identificētas, un ieguldītājam ir lielāka skaidrība par vērtspapīru darījumu potenciālajām komisijām un izmaksām, kas var rasties saistībā ar konkrēto darījumu.

Plašāka informācija par MIFID II direktīvu pieejama mājas lapā seb.lv/mifid

Kas jādara vērtspapīru īpašniekam?

Jaunās prasības bankām ievērojami palielina darba slodzi, jo informācija ir jāapkopo un jāapstrādā vairāk nekā iepriekš. Būtiski jāuzlabo arī iekšējie bankas dokumenti, procesi un klientiem paredzētie materiāli. Šobrīd ir pārskatīti un ir stājušies spēkā grozījumi vairākos esošajos ieguldījumu līgumos.

LEI kods darījumu identificēšanai

Turpmāk vērtspapīru darījumus var veikt tikai tās juridiskās personas, kurām ir juridiskās personas identifikators – LEI kods jeb unikāls 20 ciparu kods, kas identificē darījuma veicēju. Pateicoties LEI kodam uzraudzības iestādes nosaka iespējami ļaunprātīgu tirgus izmantošanu, naudas atmazgāšanu un izmantošanu citiem uzraudzības mērķiem.

LEI kodu var pieprasīt no autorizētām iestādēm. Lai to izdarītu, jāizvēlas LEI operators, jāizveido sava profila vietne un jānorāda nepieciešamā informācija. Kods tiks izsniegts dažu dienu vai nedēļu laikā, un tā atjaunošana ir par maksu. Bankas turpmāk nav tiesīgas pieņemt rīkojumus par darījumiem ar vērtspapīriem bez LEI koda, tāpēc ir vērts pieteikties kodam savlaicīgi. Uz privātpersonām LEI koda prasība neattiecas.

 • Investīcijas - 13.06.2019

  Kā kļūt par Google īpašnieku

  Kā kļūt par Google īpašnieku

  Iztēlojieties, ka jūs kļūstat par kādas globālas multimiljardu kompānijas akcionāru – pat ja jums piederētu pavisam niecīga daļiņa no kompānijas akcijām, jūs tomēr būtu viens no tās īpašniekiem.

  Lasīt vairāk

 • Investīcijas - 13.03.2017

  Sajūtiet sevī investoru, ieguldot fondos

  Sajūtiet sevī investoru, ieguldot fondos

  Par ieguldījumu fondiem dzirdējuši teju visi, taču tikai neliela daļa izprot, kā tie darbojas. Vēl mazāk ir cilvēku, kuri tajos iegulda. Kas būtu jāzina, pirms pieņemt lēmumu par investēšanu fondos?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.