Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 14.01.2016
tirgus | attīstība

Farmācijas tirgus Latvijā - sakārtots, stabils un ienesīgs

Farmācijas tirgus Latvijā - sakārtots, stabils un ienesīgs

Farmācijas tirgu Latvijā var raksturot trīs vārdos – sakārtots, stabils un ienesīgs. Attiecīgi – aptiekas un zāļu vairumtirgotāji ir rentabli uzņēmumi, kas maksā ievērojamas dividendes saviem akcionāriem.

Likums nosaka stingras robežas peļņas iespējām zāļu tirdzniecībā, savukārt stabilitāti un peļņu garantē fakts, ka veselība ir pēdējais, uz kā rēķina cilvēki ir gatavi ietaupīt.

Latvijā – joprojām daudz neatkarīgu aptieku

Farmācijas biznesam Baltijas mērogā robežas kļūst arvien plašākas – daudzi aptieku tīkli darbojas vismaz divās no Baltijas valstīm. Vienlaikus, tirgus līderpozīcijas katrā valstī ieņem vietējais farmācijas uzņēmums. Lietuvā tas ir Euroaptieku tīkls, kas pieder Maxima veikalu īpašnieku grupai, Latvijā – Recipe plus, savukārt Igaunijā – Magnum Medical. Lielākais farmācijas tirgotājs Baltijas valstīs ir uzņēmums Tamro ar vairāk nekā 230 miljonu eiro apgrozījumu. Tamro ir viens no Eiropas vadošā zāļu tirgotāja German Phoenix grupas uzņēmumiem. 

Lai gan Baltijas tirgus nereti tiek uztverts kā vienots veselums, katrā no valstīm pastāv ievērojamas atšķirības. Atšķirībā no Latvijas kur joprojām ir liels skaits neatkarīgu aptieku, Lietuvā konkurence ir izteiktāka, jo vairums aptieku pieder kādam no farmācijas tīkliem, savukārt Igaunijā ir viens izteikts tirgus līderis – farmācijas uzņēmums Magnum Medical.

Tirdzniecības tīkli nodrošina apgrozījumu

Līdzīgi kā daudzi citi mazumtirdzniecības uzņēmumi, aptiekas jau labu laiku ir daļa no nekustamo īpašumu biznesa. Lai gan aptiekas mēdz pozicionēt sevi kā veselības aprūpes sastāvdaļu, nevis tirdzniecības vietas, liela cilvēku plūsma aptiekām ir ļoti svarīga no rentabilitātes viedokļa. Šī iemesla dēļ aptieku sadarbība ar pārtikas tirdzniecības tīkliem kļūst arvien ierastāka. Šāda sadarbība parasti nozīmē, ka apvienības aptiekai ir prioritāras tiesības atvērt savu tirdzniecības vietu jauna pārtikas veikala ēkā vai tās tuvumā.

Tā daudzas Euroaptieka aptiekas atrodas jaunuzceltajos Maxima veikalos, savukārt RIMI veikalos parasti pieejamas BENU aptiekas. Aptiekām, kas atrodas lielveikalos, ir ievērojami lielāki ieņēmumi. Piemēram, vidēji katra Euroaptieka, kas pārsvarā atrodas Maxima lielveikalos, nodrošina vairāk nekā 900 000 eiro lielu apgrozījumu gadā. Baltijas tirgū vidējais vienas aptiekas apgrozījums ir ap 450 000 eiro.

Sadarbība ar piegādātājiem

Kapitāla pārvaldība ir ļoti svarīga jebkuram tirdzniecības uzņēmumam, arī aptiekām. Lielāko daļu produktu pārdošanai Latvijas aptiekās piegādā lieli starptautiski farmācijas vairumtirgotāji un ražotāji. Latvijas vairumtirgotājiem par precēm jānorēķinās vidēji 70 dienu laikā, savukārt aptiekām jānodrošina pietiekams zāļu klāsts ik dienu, ņemot vērā, ka medikamentu pārdošanas apjomi un termiņi ir atšķirīgi. Ir zāles, kas tiek pirktas katru dienu, savukārt citas – tikai reizi gadā.

Vidējais farmācijas produktu pārdošanas termiņš ir 40 dienas. Liela daļa medikamentu tiek pārdoti gala patērētājiem, tomēr aptuveni 70% no tiem ir recepšu zāles, kuras kompensē valsts. Apmaksātu medikamentu gadījumā patērētājs maksā tikai daļu no cenas vai neko. Starpību 30-40 dienu laikā kompensē valsts. Par pārdotajiem produktiem aptiekas naudu saņem vidēji 20 dienu laikā, savukārt zāļu vairumtirgotāji – vidēji 60 dienu laikā, kamēr piegādātājiem tiek samaksāts vidēji 70 dienu laikā. Tādējādi zāļu tirgotāji var būt ļoti efektīvi apgrozāmā kapitāla vadībā, finansējot to uz piegādātāju rēķina.

Deniss Podļeskis,
SEB korporatīvo klientu konsultāciju vadītājs


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.