Switch to mobile version. Augšup

Investīcijas - 03.05.2016
ieguldījumi | nauda | akcijas

Pasaules ekonomikas izaicinājumi

Neziņa par pasaules ekonomisko izaugsmi iezīmējusi 2016. gada pirmo ceturksni, ko laikraksts Financial Times milzīgo svārstību dēļ jau nodēvējis par vēsturiski sliktāko akciju tirgus gada sākumu. Vai bažas par lēno izaugsmes tempu turpināšanos vai pat recesiju ir pamatotas?

Bažas pastiprina straujais naftas cenu kritums, negatīvās procentu likmes, neskaidrība par ekonomikas izaugsmi Eiropā un Ķīnā, kā arī iespējamā Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) un virkne citu faktoru. Neskatoties uz to, investori varētu uzņemties riskus, ja ekonomika attīstītos un augtu uzņēmumu peļņas rādītāji. Tomēr pagaidām iepriecinošu ziņu ir maz.

“Analizējot ASV kompāniju ceturkšņa finanšu atskaites, kļūst skaidrs, ka atrodamies neparastā tirgus situācijā. Autoražotāji ziņo par rekordaugstiem ienākumiem, savukārt naftas industrija atrodas neapskaužamā stāvoklī. Iespējams, ka atrodamies pārejas posmā uz lēnu ilgtermiņa izaugsmes periodu,” norāda SEB bankas Private Banking investīciju stratēģis Ingus Grasis.

Vai ASV pavilks uz augšu arī pārējos?

Negatīvie riski šobrīd dominē pasaules akciju tirgos un, tā kā tie nav sabalansēti ar pozitīvām tendencēm, ar svārstībām jārēķinās arī turpmāk – tā secināts jaunākajā SEB bankas investīciju apskatā Investment Outlook. Vēl joprojām ir aktuāls jautājums, vai Ķīnas ekonomika spēs pārbalansēties no rūpniecības uz pakalpojumiem, nepiedzīvojot smagās piezemēšanās scenāriju. Pieaug arī to valstu skaits, kuru centrālās bankas uzsākušas piemērot negatīvās procentu likmes – kā pēdējā no tām minama Japāna.

Tikmēr Eiropā ekonomiskajam noskaņojumam nepalīdz bēgļu krīze, Grieķijas ekonomiskā situācija un tā dēvētais Brexit (iespējamā Lielbritānijas izstāšanās no ES). Eksperti jau koriģējuši uz leju IKP izaugsmes prognozes teju visām valstīm. ASV saglabājas salīdzinoši spēcīgāka izaugsme, pateicoties pakalpojumu sektoram. Tomēr rodas pamatots jautājums – vai ASV ekonomika ir pietiekami spēcīga, lai pavilktu līdzi arī visu pārējo pasauli?

Pēdējie dati par publiski kotēto uzņēmumu peļņas izaugsmi liecina – tā bijusi ar mīnuss zīmi.
Tomēr SEB bankas analītiķi prognozē, ka, lai arī izaugsmes temps būs zemāks, no recesijas izdosies izvairīties un nākamgad sagaidāma straujāka uzņēmumu peļņas izaugsme. Jārēķinās arī ar faktu, ka pat tad, ja izaugsme būs pozitīva, uz finanšu tirgu kāpumu nav īpaši vērts cerēt, jo, visticamāk, centrālās bankas likumsakarīgi pacels savas likmes.

Kā investoram rīkoties, kamēr “viss ir zems”?

Jārēķinās, ka zemo procentu likmju, ekonomikas izaugsmes tempu un ienesīguma režīms kādu laiku saglabāsies. Tā kā šobrīd labākas alternatīvas nav, akcijas joprojām tiek vērtētas kā pievilcīgākais investīciju veids. Tomēr, neskatoties uz centrālo banku atbalstu, akciju cenu turpmāks kāpums iespējams vien tad, ja augs uzņēmumu peļņas rādītāji, ko SEB bankas analītiķi šogad prognozē vien 2-4% apmērā.

Eksperti atzīst – Eiropa tās lēnās izaugsmes un politisko risku dēļ vairs netiek izcelta kā īpaši labvēlīgs reģions investīcijām. Arī attīstības valstu akciju tirgiem izejvielu zemo cenu un starptautiskās tirdzniecības lejupslīdes rezultātā dodams mazāks īpatsvars portfeļos. Kā rīkoties investoram vidē, kur “viss ir zems”?

“Svarīgi ir ieguldīt inovatīvu un labi pārvaldītu uzņēmumu akcijās, kuri būtu potenciāli spējīgi paši nodrošināt labu izaugsmi, neatkarīgi no pārējās ekonomikas,” saka I. Grasis.

Tādi ir, piemēram, Zviedrijas uzņēmumi, kas, neskatoties uz akciju svārstībām, ir labi pārvaldīti un augoši, kā arī ASV uzņēmumi, kas kotēti Nasdaq biržā – tā pēc ekspertu domām šobrīd ir laba alternatīva, ar ko papildināt savus akciju portfeļus.

Vai akcijām ir kāda alternatīva?

Eiropas centrālās bankas (ECB) 10. marta lēmums pārspēja izteiktās prognozes – noguldījumu likme tika samazināta no -0.3% līdz -0.4%, vērtspapīru uzpirkšanas apmērs palielināts no 60 līdz 80 miljardiem eiro mēnesī, kā arī ieviesti vairāki citi atbalstoši pasākumi. Pēc šī lēmuma Eiropas uzņēmumu obligācijas ar investīciju reitingu ir kļuvušas pievilcīgākas, lai gan liels pozitīvs ienesīgums, visticamāk, izpaliks. Valdību obligācijas joprojām turpina būt investoriem neinteresantas, kamēr tiek prognozēts, ka nākamo 12 mēnešu laikā ienesīgākā aktīvu klase obligāciju segmentā būs spekulatīva kredītreitinga uzņēmumu obligācijas, kura līdz šim bijusi visvairāk cietusī aktīvu klase no bailēm par recesiju.

Ja raugāmies uz valūtu kursu svārstībām, neskatoties uz neseno kāpumu attiecībā pret ASV dolāra kursu, ilgtermiņa prognozes eiro valūtai saglabājas nelabvēlīgas – zema inflācija un izaugsme, kā arī neizmantotas jaudas rada vajadzību pēc zema eiro kursa. Turklāt, ja Lielbritānija izlemtu pamest ES, ciestu arī eiro. Taču eiro un dolāra paritātes scenārijs aktualitāti ir zaudējis.

Arī izejvielu tirgus peļņu nesola – naftas krājumu apmērs pasaulē sasniedzis jaunus rekordus, piedāvājumam apsteidzot pieprasījumu par 2 miljoniem barelu dienā pērn un 1,5 miljoniem barelu šobrīd. Tā kā investīciju apjoms naftas sektorā visā pasaulē ir strauji samazinājies, cieš visi ar šo nozari saistītie uzņēmumi un to finansētāji – kopējais kredītu apmērs šim sektoram tiek lēsts 1,3 triljonu ASV dolāru apmērā. SEB bankas analītiķi neprognozē strauju vai ilgstošu naftas cenu kāpumu.

Pēc žurnāla Kapitāls materiāliem


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.