Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 25.08.2016
ekonomija | nauda

Kā ietaupīt? Daži vērtīgi padomi jauniešiem

Kā ietaupīt? Daži vērtīgi padomi jauniešiem

Turpinot tēmu par patstāvīgas finanšu dzīves sākšanu, piedāvājam dažus noderīgus padomus par taupīšanu, kurus sniedz paši studenti.

Ieviesiet savu finanšu dienasgrāmatu, kurā pierakstiet visus tēriņus

Tas nemaz nav sarežģīti, un jūs pie šīs rutīnas ātri pieradīsiet – ik dienu krājiet čekus par pirkumiem un vakarā vai ik pēc pāris dienām pierakstiet izdevumus. Es lietoju aplikāciju AndroMoney savā viedtālrunī, taču var izmantot arī visvienkāršāko Excel tabulu, kas dos iespēju visas summas ērti saskaitīt arī dažādos griezumos.

Atlieciet naudu obligātajiem maksājumiem

Ja ar naudu pārtikai var dažādi variēt un izdevumus ēšanai samazināt, kādu laiku mielojoties ar lētākiem produktiem un vienkāršākiem kārumiem, tad rēķini par elektrību, mobilajiem sakariem u. tml. ir nepielūdzami.

Regulāros rēķinus apmaksājiet, tikko tie saņemti

Tad zināsiet, ka obligātie maksājumi ir veikti, un varēsiet brīvi rīkoties ar to naudu, kas paliek pāri.

Atrodiet sev pieņemamāko norēķinu veidu

Ir cilvēki, kuriem grūti sekot saviem tēriņiem, izmantojot maksājumu karti un neredzot pastāvīgi, cik naudas kontā vēl atlicis. Taču tikpat daudzi nespēj iedomāties ikdienu bez kartes, jo skaidrai naudai ir spēja plūst kā smiltīm caur pirkstiem. Tāpat pamatotas ir bailes, ka naudu var nozagt, maku kaut kur var aizmirst u. tml. Katram rūpīgi jāizsver, kura metode ir visērtākā un drošākā tieši viņam.

Izvērtējiet, kur iepirkties

Kioskos cenas ir krietni  augstākas nekā veikalā. Sensenais padoms neiet uz veikalu izsalkušam ir tik ļoti pamatots! Ar tukšu vēderu lieks kārums grozā nonāk it kā pats ar savām kājām.

Gatavojiet mājās

Ja diena nav pārāk gara un var iztikt bez pusdienām kafejnīcā, labāk izvēlieties gatavot mājās. Lieliski, ja ir iespēja dienas maltītēm ņemt ēdienu līdzi no mājām. Ir gan darba vietas, gan mācību iestādes, kurās pieejamas mikroviļņu krāsnis, lai uzsildītu līdzpaņemto. Nereti studenti neiedomājas, ka dārgo kafejnīcas tēju var aizstāt ar termosā līdzi paņemtu savu mīļāko karsto dzērienu un omulīgi malkot to, piemēram, studentu pašpārvaldes telpās.

Pēc iespējas mērojiet ceļu uz skolu vai darbu ar kājām

Dubults ieguvums – gan ietaupījums finansiāli, gan garantija labākai fiziskajai pašsajūtai. Ja tomēr ceļš līdz mērķim ir pārāk tāls, iespējams, var kombinēt, piemēram, divu sabiedrisko transportlīdzekļu vietā izmantot vienu, bet otra maršrutu iet kājām. Vienmēr, protams, var braukt arī ar velosipēdu.

Atklājiet sevī tirgotāju

Ja mājās sakrājušās vairs nevajadzīgas, bet labas lietas, nemetiet tās ārā un arī nekrājiet skapja tālākajos kaktos. Piedāvājiet tās kādā no daudzajām grupām, piemēram, Facebook. Varbūt jūsu jau sen izlasītās mācību grāmatas noderēs kādam studentam no jaunākiem kursiem. Iespējams, varat tikt pie kāda izdevīga vai vienkārši interesanta mantu maiņas darījuma.

Organizējiet izklaides paši

Izklaide daudziem ir klupšanas akmens. Nereti tās dēļ nākas pārtikt no sausiem kartupeļiem – to ir piedzīvojis vai ikviens no mums. Ierobežojiet dārgus atpūtas vakarus kinoteātrī vai Vecrīgas naktsklubos. Rīkojiet paši savas ballītes un filmu vakarus. Pulcējiet draugus un draugu draugus interesantās vietās uz piknikiem un spēļu turnīriem. Izmantojiet savu paziņu brīnišķīgos talantus un organizējiet tematiskus pasākumus. Uzkodas sagatavojiet paši vai visi kopā – arī tā var būt jautra atrakcija. Jebkurā gadījumā – ar foršiem cilvēkiem kopā pavadīts laiks ir zelta vērts.

Piedalieties konkursos un loterijās

Aktīva piedalīšanās konkursos un izlozēs agri vai vēlu ikvienam vainagojas panākumiem. Lielākas vai mazāk vērtīgas balvas – tas vienmēr ir ieguvums. Iespējas bez maksas apmeklēt teātra izrādi vai koncertu, baudīt skaistumkopšanas procedūras u. tml. – tas ir tā vērts, īpaši, ja piedalīšanās neprasa papildu ieguldījumus. Svarīgākais ir pacietība un neatlaidība.

Sabīne Kleinhofa-Prūse,
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studente.

Konts, studiju prakse, pirmais uzkrājums?

Lai arī ko Tu meklē, mums ir piedāvājums Taviem pirmajiem soļiem patstāvīgā dzīvē.

 • Jaunieši - 28.02.2018

  Finanšu plānošana patstāvīgai dzīvei

  Finanšu plānošana patstāvīgai dzīvei

  Kad jaunietis, kļūstot par studentu, pamet ģimenes mājas un sāk patstāvīgu dzīvi, pirmā sajūta ir burvīgā brīvība. Līdz brīdim, kad jādomā par to, kā piepildīt savu maku. 

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 22.10.2015

   Vai jaunieši prot krāt un taupīt?

  Vai jaunieši prot krāt un taupīt?

  Lai arī jauniešu bezdarba problēma joprojām ir aktuāls jautājums, situācija darba tirgū Latvijā pēdējo gadu laikā ir uzlabojusies - ir palielinājies darbavietu skaits un pieaugusi vidējā alga, tādējādi arī jauniešiem paveras plašākas iespējas atrast darbu un nopelnīt. 

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.