Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 14.07.2017
aizdevums | mācības

Kā vienkāršot studiju kredīta saņemšanas procesu?

Kā vienkāršot studiju kredīta saņemšanas procesu?

Studiju kredīts ar valsts galvojumu uzskatāms par izdevīgāko iespēju apmaksāt studijas gan Latvijas, gan ārzemju augstskolās. Tomēr pārāk gara un sarežģīta aizdevuma piešķiršanas procesa dēļ, studentiem ne vienmēr izdodas saņemt finansējumu pirms mācību gada sākumā.

Brīžiem topošajiem studentiem jāgaida līdz pat 1,5 mēnešiem līdz faktiskā finansējuma saņemšanai, līdz ar to ne vienmēr izdodas saņemt naudu pirms mācību gada sākumā, kad ir jāiemaksā studijas maksas pirmā daļa.

Sarežģīts process

Lai saņemtu valsts galvotos studiju un studējošā kredītus, studentam sākumā jāvēršas savā augstskolā, kur tiek izvērtēts pieteikums. Pozitīva augstskolas lēmuma gadījumā pieteikums tālāk tiek novirzīts uz Studiju un zinātnes administrāciju, kur pārbauda, vai studentam ir tiesības pretendēt uz finansējumu ar valsts galvojumu. Pēc pozitīvas atbildes saņemšanas, studentam un galvotājam jāiesniedz pieteikums SEB internetbankā vai filiālē.

Banka, kurai būs tiesības piedāvāt studiju un studējošā kredītus ar valsts galvojumu, katru gadu tiek izvēlēta Finanšu ministrijas rīkotāja izsolē, un jau astoņus gadus pēc kārtas par izsoles uzvarētāju tiek atzīta SEB banka.

Visas procesuālās prasības, sākot ar dokumentu iesniegšanas kārtību un beidzot ar nepieciešamību pēc privātpersonas galvojuma, nosaka Ministru kabineta noteikumi. Banka var pieņemt lēmumu par finansējuma piešķiršanu tikai, saņemot no atbildīgajām valsts iestādēm tādu studentu, kam tika apstiprināti valsts galvotie kredīti, sarakstus, kas bieži vien notiek augusta pašās beigās.

Šāds process tika veidots pirms vairāk nekā 10 gadiem, atbilstoši tā laika tehnoloģiskajām iespējām un pēc būtības pa visiem šiem gadiem nav mainījies. Raugoties ar šodienas acīm, tas ir pārāk komplicēts, ietver vairāku posmu un lēmējinstitūciju iesaisti un aizņem nesamērīgi daudz laika. Šis jautājums paliek īpaši aktuāls katru vasaru, kad sākas dokumentu pieņemšanas laiks augstskolās.

2016. gadā SEB banka studentiem piešķīra 1817 kredītus par 9,11 miljoniem eiro, no kuriem 83% bija studiju kredīti, kas paredzēti studiju maksas segšanai, bet 17% - studējošā kredīti ikdienas tēriņiem. Vidējā kredīta summa pērn veidoja 5000 eiro.

Kopējais finansēšanas apjoms, ko SEB banka 2017. gadā ir gatava piešķirt studiju un studējošā kredītu veidā, pārsniedz 35 miljonus eiro. Savukārt procentu likme ir sešu mēnešu EURIBOR likme plus 2,5%, kas ir zemāk nekā tirgū piedāvātiem komerckredītiem.

2016. gadā SEB banka studentiem piešķīra 1817 kredītus par 9,11 miljoniem eiro, no kuriem 83% bija studiju kredīti, kas paredzēti studiju maksas segšanai, bet 17% - studējošā kredīti ikdienas tēriņiem. Vidējā kredīta summa pērn veidoja 5000 eiro.

Kopējais finansēšanas apjoms, ko SEB banka 2017. gadā ir gatava piešķirt studiju un studējošā kredītu veidā, pārsniedz 35 miljonus eiro. Savukārt procentu likme ir sešu mēnešu EURIBOR likme plus 2,5%, kas ir zemāk nekā tirgū piedāvātiem komerckredītiem.

Iespējams vienkāršāk un ātrāk

Pēc Latvijas studentu apvienības atzinuma, kamēr Latvijā augstākā izglītība netiek pilnībā finansēta no valsts budžeta līdzekļiem, nozīmīga loma ir studiju un studējošo kredītiem ar valsts galvojumu, tāpēc ir svarīgi regulāri pilnveidot šo kreditēšanas procesu.

“Ministru kabineta noteikumi, kuri regulē studiju un studējošā kredītu piešķiršanu, nav mainīti jau vairākus gadus. Bet šo gadu laikā pieaugusi augstāko izglītības iestāžu studiju maksa, tādēļ studiju kredīta maksimālais apmērs vairs nesedz studiju maksu. Mūsuprāt, izsniegtajam studiju kredīta apmēram jābūt pamatotam ar augstskolas sniegto informāciju par faktiskajām studiju programmas izmaksām. Tāpat arī iestājamies par aizdevumu piešķiršanas procedūras vienkāršošanu,” saka Latvijas studentu apvienības vadītāja Maira Belova.

Šādu viedokli viņa pauda diskusijā “Studentu kreditēšanas sistēma – risinājumi un izaicinājumi”, ko rīkoja studentu apvienība un SEB banka un kurā piedalījās arī Studiju un zinātņu administrācijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Rektoru padomes un augstskolu pārstāvji.

Visbiežāk kredītiem ar valsts galvojumu piesakās studenti no Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas un Biznesa augstskolas Turība.

“Pie esošā procesa šobrīd studentiem gandrīz nav iespēju saņemt kredītu, lai apmaksātu pirmo daļu par studijām, ko augstskolas prasa pirms mācību gada sākuma. Līdz ar to jāmeklē citas iespējas iemaksāt pirmo daļu, kas, atkarībā no augstskolas prasībām, var būt maksa gan par vienu mēnesī, gan arī par visu semestri,” uzsvēra SEB bankas Klientu segmentu pārvaldes vadītāja Nellija Kočanova.

SEB banka no savas puses aicina modernizēt aizdevuma piešķiršanas procesu, apvienojot vairākus posmus tajā, izveidot vienotu studiju kredītu uzturēšanās sistēmu, piemēram, izmantojot valsts portāla Latvija.lv vai citas vienotās datubāzes resursus kredītu pieteikšanai un turpmākai apkalpošanai. Tādējādi studiju kredīts ar valsts galvojumu būtu reāls atbalsts visiem, kas vēlas iegūt augstāko izglītību.

“Man ir liels gandarījums, ka diskusijas laikā tika apzināti vairāki sadarbības ceļi ar Izglītības un zinātnes ministriju un Studiju un Zinātnes administrāciju, cita starpā tika uzsvērta nepieciešamība ierosināt studiju kredītu piešķiršanas procesa uzlabojumus Ministru kabineta noteikumu grozījumos”, saka Nellija Kočanova.

Jeļena Riļejeva

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.


 • Jaunieši - 13.06.2017

  Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

  Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

  Aptuveni trešdaļa no visām studiju vietām Latvijas augstskolās un koledžās ir budžeta vietas. Lai arī piedāvātais bezmaksas vietu skaits var likties pietiekami plašs, ne visi iegūst iespēju studēt par valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Ko darīt, ja neizdodas iekļūt budžeta grupā un nav iespējas pašam samaksāt par studijām?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 20.07.2016

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.