Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 12.10.2016
studiju kredīts | tēriņi

Stipendiju iespējas Latvijā

Stipendiju iespējas Latvijā

Stipendija bieži vien ne tikai palīdz atrisināt studentu finansiālos jautājumus, bet arī kļūst par papildu stimulu vairāk laika veltīt tieši studijām. Esam apkopojuši un izpētījuši stipendiju veidus un to saņemšanas iespējas, studējot Latvijas augstskolu 2. līmeņa studiju programmās.

Valsts stipendija

Vispopulārākais stipendijas veids ir valsts stipendija. Uz valsts stipendiju var pretendēt visi tie studenti, kas studē valsts finansētajās budžeta studiju vietās, ja tie pirmajā reizē ir nokārtojuši visus viņiem paredzētos pārbaudījumus iepriekšējā sesijā un tiem nav akadēmisko parādu. Minimālais stipendijas apmērs bakalaura, profesionālās augstākās izglītības un maģistra programmās studējošajiem ir 99,60 eiro mēnesī, kas tiek izmaksāts 10 mēnešus gadā (izņemot jūliju un augustu). Stipendija, ko studenti izmanto dzīvošanai, tiek piešķirta uz vienu semestri tiem studējošajiem, kas sesijā ir ieguvuši visaugstākās vidējās atzīmes.

Valsts finansētās budžeta vietas ir pieejamas valsts augstskolās (Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskajā Universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, u.c.), kā arī atsevišķās juridisko personu dibinātās augstskolās (piemēram, Rīgas Stradiņa universitātē). Valsts stipendijas dažādās augstskolās ir līdzīgas, jo to piešķiršanas kārtību regulē Ministru kabineta noteikumi.

Vītolu fonda stipendija

Topošie studenti var pretendēt arī uz Vītolu fonda stipendiju. Stipendijas apmērs ir sākot no 185 eiro mēnesī, un uz to var pretendēt tie 12. klašu skolēni, kuriem vidējā atzīme ir vismaz 7,5 un kuri atbilst vēl kādam no šiem kritērijiem: skolēns nāk no trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes, skolēns ir bārenis, skolēnu audzina viens no vecākiem, skolēns nāk no daudzbērnu ģimenes, skolēnam ir panākumi mācību priekšmetu olimpiādēs. Stipendiju piešķir uz 1 gadu (nemaksā jūlijā un augustā) ar iespējām to pagarināt. Stipendiju students lieto pēc saviem ieskatiem, un parasti tās ir ikdienas vajadzības.

Kristapa Morberga stipendija

Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Mākslas akadēmijas studenti var pieteikties dižmecenāta Kristapa Morberga stipendijai. Latvijas Universitātē ir 14 stipendijas 2200 eiro apmērā, Rīgas Tehniskajai universitātei - 6 stipendijas ar kopējo fondu 11 400 eiro un Latvijas Mākslas akadēmijai – kopējais stipendiju fonds - 2200 eiro. Stipendiju akadēmiskā gada laikā izmaksā reizi mēnesī, un tā ir paredzēta materiāli nepietiekami nodrošināta izcilnieka sociālo un studiju procesa vajadzībām.

Biznesa augstskolas Turība stipendija

Biznesa augstskolā Turība var pretendēt uz stipendiju 570 euro apmērā, kas ir paredzēta kā studiju maksas atlaide – studiju maksas samazināšanai. Stipendiju skaits proporcionāli pretendentu skaitam tiek sadalīts katrai studiju programmai. Stipendiju iegūst studenti ar augstākajiem rezultātiem latviešu un angļu valodas eksāmenos.

Citas stipendijas

Latvijas Universitāte piedāvā tādas stipendiju iespējas kā “Ceļamaize” un “M.M.V.Petkeviča piemiņas stipendija”, kas paredzēta 12. klašu absolventiem ar augstiem rezultātiem mācībās un nepietiekamu materiālo nodrošinājumu. Stipendijas apmērs - 2200 eiro gadā. Atsevišķi stipendiju fondi ir izveidoti Latvijas Universitātes humanitāro zinātņu, sociālo zinātņu un eksakto zinātņu studiju programmām. To apmērs svārstās no 700 eiro līdz pat 4700 eiro, kas paredzēti studentu materiālajām vajadzībām akadēmiskā gada laikā.

Studējošā kredīts

Tiem jauniešiem, kuriem nav izdevies iekļūt budžeta grupā, ikdienas finanšu jautājumos var palīdzēt studējošā kredīts ar valsts galvojumu – arī sava veida stipendija ikdienas tēriņu segšanai. Kredīta apmērs var sasniegt 170.74 eiro mēnesī, un tas tiek izmaksāts 10 mēnešus gadā. Studiju laikā kredīta ņēmējam jāmaksā tikai kredīta procenti, savukārt atgriezt to var 5 gadus pēc studiju beigšanas.

Apgādnieka zaudējuma pensija

Ja students ir zaudējis kādu no saviem vecākiem, kurš bijis sociāli apdrošināts, viņam pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas ir tiesības saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju. Lai saņemtu šo pensiju, studentam ir jāmācās mācību iestādes pilna laika klātienes dienas nodaļā un ir jābūt jaunākam par 24 gadiem. Apgādnieka zaudējuma pensijas minimālais apmērs ir 41,62 eiro, kas viennozīmīgi nav pietiekami, lai nodrošinātu visas primārās vajadzības, taču var būt labs papildinājums stipendijai. Sīkāka informācija par apgādnieka zaudējuma pensiju un tās kritērijiem ir atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Vai ar stipendiju pietiek?

Ir skaidrs, ka stipendiju mērķis ir atrisināt studentu finansiālos jautājumus, motivējot studentus studēt un sasniegt augstākus rezultātus studijās. Taču - vai stipendijas tiešām atrisina studentu finansiālos jautājumus? Proti - vai students var izdzīvot tikai ar stipendiju, nemeklējot papildu ienākumu avotus.

Biznesa skolas Turība studenta Maksima Svastima studentu ikmēneša ienākumu un izdevumu pētījumā, aptaujājot 200 respondentus, tika secināts, ka studējošie, kas nedzīvo pie vecākiem, mēnesī vidēji tērē no 150 eiro līdz pat 400 eiro un vairāk. Tāpat tika noskaidrots, ka visvairāk līdzekļu studenti tērē tieši pārtikas iegādei un dzīvesvietas izdevumiem.

Kas rada lielākos izdevumus?  Liela daļa Rīgas studentu ir ieradušies studēt no citiem Latvijas reģioniem, tāpēc viens no primārajiem jautājumiem ir naktsmītne. Cenas dienesta viesnīcās Latvijas augstākās izglītības iestādēs svārstās no 50-53 eiro mēnesī. Nākamais aktuālais jautājums - ceļa izdevumi. Vairumam studentu vismaz 2 reizes dienā ir jāizmanto sabiedriskais transports, tādēļ pie izdevumiem jāpieskaita studentu mēnešbiļete, kas maksā 16 eiro. Tāpat studentiem svarīgi ir mobilo sakaru pakalpojumi, kuru izmaksas mēnesī var sasniegt 8 eiro un vairāk. Saskaitot iepriekšminētos izdevumus, sanāk 70 eiro. Papildu izdevumi, ar kuriem jārēķinās, ir pārtika, izklaide un citi. Saskaņā ar iepriekšminētās aptaujas rezultātiem, studenti pārtikai vidēji tērē no 50 – pat 150 eiro. Tātad kopā studenta ikmēneša izdevumi pašām pamatvajadzībām svārstās no 120 eiro līdz pat 220 eiro.

Nākas secināt, ka valsts stipendija nespēj pilnībā segt studenta vajadzības nevienā no studentu grupām. Students ir spiests meklēt tādus papildu ienākumu avotus kā vecāku atbalsts, studējošo kredīts, darbs papildus zināšanu apguvei vai iekrājumi par darbu vasarā. Vītolu fonda stipendija spēj pilnībā segt minimālos izdevumus 120 eiro apmērā, tomēr ar to nepietiek visām vajadzībām.  M.M.V.Petkeviča piemiņas stipendija, dižmecenāta Kristapa Morberga stipendija un līdzīgs atbalsts nodrošina iespēju nemeklēt papildu ienākumu avotu.

Filips Valciņš,
Biznesa augstskolas Turība students

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

 • Jaunieši - 11.12.2020

  6 principi kā apvienot darbu un studijas

  6 principi kā apvienot darbu un studijas

  Studiju laiks ir pārbaudījums izturībai un spējai apvienot divas dzīvē ļoti svarīgas lietas – mācības un darbu. Sākotnēji šķiet, ka abus vienlaikus darīt varbūt pat nav iespējams. Tomēr patiesībā, ja tiek ievēroti daži vienkārši principi, tas var būt diezgan viegli.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 20.07.2016

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.