Switch to mobile version. Augšup

Māja - 20.11.2015
kredīts | nauda

2016. gadā augs hipotekāro kredītu apjomi

2016. gadā augs hipotekāro kredītu apjomi SEB bankas Nekustamo īpašumu finansēšanas pārvaldes vadītāja Jeļena Gavrilova

Pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem kļūst arvien lielāks, un jau 2016. gadā SEB bankas no jauna izsniegto kredītu apjoms varētu pārsniegt 60 miljonus eiro. 

Ar mērķi padarīt mājokļa kredītus pieejamākus iedzīvotājiem, SEB banka jau oktobrī samazināja pirmās iemaksas apmēru līdz 15%.  Tendences nekustamo īpašumu tirgū skaidro SEB bankas Nekustamo īpašumu finansēšanas pārvaldes vadītāja Jeļena Gavrilova.

Cik liela daļa no kopējā bankas izsniegtā finansējuma ir nekustamajiem īpašumiem?

Pēc deviņu mēnešu rezultātiem aptuveni 30% no kopējā bankas izsniegtā finansējuma ir finansējums nekustamo īpašumu projektiem dažādās attīstības stadijās, savukārt hipotekārie kredīti papildina šo apjomu vēl par aptuveni 15%.

No janvāra sākuma līdz oktobra beigām izsniegti 1100 hipotekārie kredīti, un to kopējā summa pārsniedz 38 miljonus eiro. Salīdzinoši – 2012. gadā hipotekārajos kredītos tika izsniegti 57 miljoni eiro, bet 2013. gadā tie bija 64 miljoni eiro. Pērn kopumā hipotekārie kredīti bija izsniegti par 46 miljoniem eiro. Līdzīgu apjomu sagaidām arī līdz šī gada beigām.

Kādēļ hipotekārās kreditēšanas apjoms ir tik mazs?

Pagājušā gada nogalē un šogad līdz martam pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem bija samazinājies līdz minimumam, un tas bija saistīts ar ieplānotajiem grozījumiem Maksātnespējas likumā. Nebija tā, ka banka būtu pārtraukusi izsniegt kredītus, vienkārši, gatavojoties plānotajiem grozījumiem, liela daļa klientu izlēma nogaidīt, savukārt bankas palielināja pirmās iemaksas apjomu. Šogad situācija ir uzlabojusies, tāpēc plānojam, ka nākamgad izsniegto kredītu apjoms varētu tuvoties 2013. gada līmenim. Jau šā brīža cipari, neskatoties uz to, ka pirmajā ceturksnī kredīti gandrīz netika izsniegti, ir visai pieklājīgi. Skaidrs, ka nākamgad apjomi augs.

Tātad var apgalvot, ka pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem palielinās?

Jā, pieprasījumam noteikti ir tendence palielināties. Piemēram, tikai oktobrī SEB banka klientiem izsniegusi vairāk nekā 180 mājokļu aizdevumus par 7 miljoniem eiro, kas ir augstākais rādītājs pēdējo septiņu gadu laikā. Turklāt SEB banka samazināja pirmās iemaksas apmēru - vairs neprasām 20%, bet 15%. Pirmo iemaksu klients var aizstāt arī ar savā īpašumā esoša nekustamā īpašuma ķīlu. Kopumā situācija tirgū uzlabojas - aug vidējās algas, kopējā ekonomiskā attīstība ir laba.

Kas patlaban ir hipotekārā kredīta ņēmējs SEB bankā?

55% no kredītņēmējiem ir vīrieši, bet 45% – sievietes. Vidējais kredītņēmēju vecums ir 36 gadi, vidējā darba mēnešalga – gandrīz 1200 eiro. Protams, ka šie ienākumi ir oficiāli un par tiem ir iemaksāti nodokļi. Tāpat jābūt uzkrātai pirmajai iemaksa un labai kredītvēsture. Tie ir trīs galvenie faktori, kas ir ļoti svarīgi, lai saņemtu kredītu. Ja vienā no šiem faktoriem būs problēmas, tad kredītu saņemt būs pagrūti, vai arī būtiski mainīsies pirmās iemaksas apjoms.

Kāda ir vidējā izsniegtā hipotekārā kredīta summa?

Vidējā summa ir aptuveni 35 000 eiro. Tā kā Rīgā 90% no dzīvojamā fonda veido padomju laika dzīvokļi, tad aptuveni 70% no kredītiem tiek izsniegti padomju laika sērijveida dzīvokļu iegādei.

Pēdējos gados vairāki attīstītāji diezgan aktīvi sākuši būvēt jaunos dzīvojamos projektus. Vai aug arī pircēju interese par dzīvokļu iegādi jaunajos projektos?

Aug, taču jauno dzīvokļu skaits joprojām ir tik mazs, ka pat trīs-četru jaunu projektu parādīšanās tirgū kopējo attiecību nemaina. Protams, cilvēki vēlas dzīvot jaunajos projektos – ne tikai tāpēc, ka tie ir jauni, bet arī tāpēc, ka cilvēki domā par apkures sezonu un izmaksām. Ir aprēķināts, ka hipotekārā kredīta maksājums un komunālie izdevumi jaunajā projektā ir vienlīdzīgi ar komunālajiem maksājumiem vecā dzīvoklī ziemā. Pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem aug tāpēc, ka cilvēki domā, rēķina un vēlas mainīt savus dzīves apstākļus uz labākiem. Tāpēc mēs labprāt redzētu vairāk jaunu ekonomiskās klases projektu – vietējiem iedzīvotājiem vajadzīgi ekonomiski 2-3 istabu dzīvokļi, taču attīstītāji šajā segmentā ir samērā mazaktīvi.

Cik no šogad izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem ir izsniegti, pateicoties valsts atbalsta programmai mājokļu iegādei ģimenēm ar bērniem?

Līdz gada beigām SEB banka izsniegs aptuveni 300 kredītus. Programma ir ļoti pieprasīta, aptuveni katrs ceturtais kredīts tiek izsniegts ar valsts galvojumu. Tātad svarīgi, lai tiktu atrasts valsts finansējums programmas turpināšanai nākamgad. 

Šī programma palīdz uzlabot mājokļu aizdevumu pieejamību jaunajām ģimenēm. Piemēram, divu un trīs bērnu ģimenei, kas vēlas iegādāties mājokli Rīgā vai tās tuvumā, pirmās iemaksas apjoms pēc valsts garantijas saņemšanas ir vidēji 6% no īpašuma vērtības.

Turklāt ar novembri ir samazinātas arī valsts nodevu likmes ģimenēm, kas sava mājokļa iegādei saņēmušas aizdevumu ar valsts garantiju. Šajā gadījumā valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu Zemesgrāmatā ir samazināta no 2% līdz 0,5% no īpašuma vērtības. Tāpat ģimenes ir atbrīvotas no valsts nodevas par hipotēkas nostiprināšanu Zemesgrāmatā.

Kādas tagad ir hipotekāro kredītu procentlikmes? Vai nākotnē tās augs jeb samazināsies?

Grūti nosaukt tādu vidējo likmi, bet tā varētu būt ap 2,5-3% gadā. Kredītprocentu likmes šobrīd ir rekordzemā līmenī – 3m un 6m EURIBOR atrodas negatīvā teritorijā, tādēļ banka bāzes likmi uzskata par vienādu ar nulli un klientam jāmaksā tikai pievienotā likme. Ja runājam par prognozēm, tad viss ir atkarīgs no situācijas Eiropā. Ja tā stabilizēsies, likmes varētu pieaugt, taču domāju, ka šogad un arī nākamgad tās būtiski nemainīsies. Tas attiecas arī uz attīstības projektiem, kuriem joprojām varam piedāvāt ļoti zemas likmes.

Kāda SEB bankā ir situācija ar tā dēvētajiem "sliktajiem" kredītiem kopš krīzes laika?

Krīzes laikā tika izveidots bankas meitasuzņēmums Latectus, kas pārņēma sliktos kredītus un ar tiem saistītos īpašumus. Tagad šie īpašumi veiksmīgi tiek realizēti. Kopš 2010. un 2011. gada vēl joprojām ir kāds procents kredītu, kuri netiek maksāti, bet no jauna izsniegtajos kredītos šādu problēmu nav, visi ir uzskatāmi par labiem. Tagad kredītu kvalitāte ir ļoti laba, jo gan cilvēki vairs negrib uzņemties pārāk lielas saistības, gan arī bankas savus klientus vērtē daudz rūpīgāk. Piesardzīgas ir abas puses, kredītu tagad saņemt ir grūtāk, bet, ja kredīts ir izsniegts, tad cilvēks ir spējīgs to atmaksāt un to arī dara.

Avots: LETA

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.