Switch to mobile version. Augšup

Māja - 27.05.2019
būvniecība | budžeta plānošana

Ceļš uz savu māju: kas jāizdara pirms būvniecības

Ceļš uz savu māju: kas jāizdara pirms būvniecības

Ja esat nolēmis uzbūvēt savu sapņu māju no nulles, ir svarīgi nepārsteigties un saplānot darbus pareizajā secībā, jo katra kļūda maksās laiku un naudu.

Pirms zemes gabala iegādes jānoskaidro, vai tam nav kādu būvniecības ierobežojumu, kā arī jāveic grunts izpēte – nestabila grunts var ievērojami sadārdzināt būvniecību.

Ja noskatītā vieta ir saulaina, ir vērts apsvērt, kā to izmantot savā labā, – uzstādot saules paneļus vai kolektorus, ir iespējams samazināt apkures un elektrības izmaksas.

Katram no mums ir sava izsapņota dzīvesvieta. Vienam tas ir plašs dzīvoklis pilsētas centrā ar balkonu un skatu uz namu jumtiem. Kāds cits  plāno pārvākties uz laukiem un atjaunot savas dzimtas māju. Vēl kāds ir noskatījis pievilcīgu zemes pleķīti, uz kura varētu tapt viņa ideālā ģimenes māja – pašu izsapņota no A līdz Z.

Lai sapnis kļūtu par realitāti, ir svarīgi pareizi saplānot darbus. Tāpēc esam sagatavojuši rakstus par savas mājas būvniecību, kurā aplūkosim, kas un kādā secībā darāms, lai viss noritētu pēc iespējas gludāk.

Ieklausīties ne tikai emocijās

Lai cik emocionāli kāda vieta uzrunātu, speciālisti iesaka nepārsteigties un pirms zemes pirkšanas veikt vairākus praktiskus mājasdarbus.

Pirmkārt vajadzētu doties pie arhitekta vai uz attiecīgās pašvaldības būvvaldi, lai noskaidrotu, vai noskatītajam zemes gabalam nav kādu būtisku apgrūtinājumu, piemēram, vai to nešķērso tā dēvētās sarkanās līnijas – aizsargjoslas, kas paredzētas komunikācijām un citām vajadzībām un var ietekmēt mājas būvniecības plānus.

Jāpiemin, ka šīs līnijas var nebūt atzīmētas robežplānā vai zemesgrāmatu apliecībā. Ja tās šķērso zemesgabalu vietā, kur esat iecerējis būvēt māju, no šī plāna būs jāatsakās. Tāpat var izrādīties, ka iecerēto māju konkrētajā vietā nemaz nav iespējams uzbūvēt kādu likuma normatīvu vai būvvaldes iebildumu dēļ.

Tieši zemes iegādes posmā būtu vērtīgi veikt arī ģeoloģisko izpēti, lai noteiktu, kāda ir grunts. Jārēķinās ar to, ka nestabilās gruntīs būs jādzen pāļi un būvniecības izmaksas pieaugs. Būtisks aspekts ir arī gruntsūdeņu līmenis – ja tas ir ļoti augsts, var nākties atmest domu par pagrabu zem mājas un meklēt citu risinājumu.

Elektrība jāpievelk pirms topogrāfiskajiem mērījumiem

Ja izvēlētajai vietai nav nodrošināts elektrības pieslēgums, jāiesniedz pieteikums AS "Sadales tīkls" klientu portālā e-st.lv. Pēc pieteikuma iesniegšanas Sadales tīkls sniegs skaidrojumu, kādi darbi jāveic un kādas būs aptuvenās elektrotīkla pieslēguma izbūves izmaksas.

Kādu summu es varu aizņemties?

Pārrunāt kredīta iespējas ar bankas speciālistu jūs varat attālināti, izmantojot video konsultāciju internetbankā.

Ja vēl neesat SEB internetbankas lietotājs, aicinām pieteikties konsultācijai klātienē jums tuvākajā filiālē.

Kā izmantot sauli savā labā

Ja māja atradīsies saulainā vietā, arī Latvijas klimatiskajos apstākļos jāapsver iespēja uzstādīt saules kolektorus, kas rada siltumenerģiju, un saules paneļus, kas ražo elektroenerģiju. Ja saulainā laikā izdosies saražot pietiekami daudz enerģijas, tā tiks ņemta no paneļiem, ja ne, – no tīkla. Ja tiek saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts, to  ir iespējams uzkrāt īpašos akumulatoros. Protams, jārēķinās ar to, ka sistēmas ierīkošana prasīs papildu investīcijas, taču speciālisti lēš, ka tās atmaksājas vidēji 7–14 gadu laikā.

Zemes darbi var sākties

Lai taptu māja, protams, ir vajadzīgs arī projekts, kas ietver ne tikai mājas vizualizāciju, bet arī būvkonstrukciju projektu, inženiertīklu plānu un citus dokumentus, par kuru saskaņošanu ir atbildīgs arhitekts. Pirms doties pie arhitekta, pašiem jāgūst skaidrība vismaz par tādām lietām kā vēlamais mājas lielums un aptuvens budžets.

Pirms būvniecības darbu sākšanas var noderēt arī āderu plāns. Lai gan par āderu ietekmi joprojām nav pietiekami daudz pētījumu, šāda plāna izmaksas ir nelielas, turklāt var sniegt pārliecību par pareizu būvniecības vietas izvēli.

Kad ir izlemts, kur, cik liela un no kādiem materiāliem māja tiks būvēta, var ķerties pie pirmajiem zemes darbiem – piebraucamā ceļa izveides un skrūvpāļu pamatu montāžas.

Linda Ezerkalna

Citi saistītie raksti:

 • Māja - 08.04.2021

  Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

  Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

  Neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi, dzīvokļiem galvaspilsētas jaunajos projektos cenas turpina kāpt, tāpēc nav brīnums, ka īpaši liela interese no pircēju puses ir tieši par privātmājām Pierīgā. Šobrīd patiešām pastāv iespēja tikt pie savas mājas par aptuvenu dzīvokļa cenu jaunajā projektā. Vienmēr gan saglabājas jautājums — vai izdevīgāk pirkt gatavu māju, vai tomēr būvēt pašam.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 06.06.2018

  Seši soļi līdz jaunai mājai

  Ja reiz pieņemts tik nopietns lēmums kā savas mājas vai dzīvokļa iegāde, katram no mums gribētos ieguldīt laiku un naudu tikai tādā miteklī, ko droši varam saukt par savu sapņu pili. Kad pēc ilgiem meklējumiem tas izdodas, nereti nākas risināt dažādus iepriekš neparedzētus jautājumus.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.