Switch to mobile version. Augšup

Māja - 27.03.2015

Dzīve laukos var būt labākais, kas ar jums noticis

Dzīve laukos var būt labākais, kas ar jums noticis

Ja esat kaut reizi aizdomājušies, kā būtu dzīvot laukos, šeit piedāvātie iemesli un apsvērumi ļaus vieglāk izsvērt visas priekšrocības un līdzšinējās šaubas – iespējams, plusu būs krietni vairāk.

Pēdējos gados aizvien vairāk dzirdam par cilvēkiem, kuri nolēmuši atstāt dzīvi trokšņainā pilsētā, lai pārceltos uz kādu ciemu vai pat dziļākiem laukiem.

Tie nebūt nav pilsētas drūzmas un dzīves nogurdināti sirmgalvji, bet lielākoties jaunas ģimenes ar bērniem. Ja kādam no viņiem pajautā, vai šo rīcību nenožēlo, visbiežāk atbilde ir – tas ir bijis labākais lēmums viņu dzīvē.

Ja esat kaut reizi aizdomājušies, kā būtu dzīvot laukos, šeit piedāvātie iemesli un apsvērumi ļaus vieglāk izsvērt visas priekšrocības un līdzšinējās šaubas – iespējams, plusu būs krietni vairāk.

Pirmais iemesls: bērni

Viens no iemesliem, kādēļ cilvēki no Rīgas vai citām lielākām pilsētām izlemj pārcelties uz dzīvi laukos, ir ģimenes vēlme audzināt bērnus veselīgā un dabiskā vidē. Tas, protams, ir atkarīgs no vecākiem, taču laukos bērni parasti brīvo laiku daudz biežāk pavada svaigā gaisā, nevis istabā pie datora. Turklāt tā nav taisnība, ka labu izglītību ir iespējams iegūt vien „centros”, tas ir stereotips, ko bieži dzird kā pretargumentu dzīvei ārpus lielajām pilsētām. Arī lauku reģionos ir labas skolas un skolotāji, kam tas ir sirdsdarbs.

Otrais iemesls: savs bizness

Tas var būt gan saistīts ar lauksaimniecību, gan arī ar pilnīgi citu nozari, piemēram, ja esat izveidojis biznesu interneta vidē, jūsu uzņēmumam nebūt nav obligāti jāatrodas Rīgā. Tas var gluži labi darboties arī mazpilsētā vai laukos. Skaidrs, ka biroja īres un uzturēšanas izmaksas ārpus lielo pilsētu centriem būs nesalīdzināmi zemākas, turklāt pastāv dažādas lauku biznesa atbalsta programmas, tostarp Eiropas fondu nauda.

Trešais iemesls: lauku īpašums

Iespējams, laikā, kad nekustamo īpašumu cenas bija zemas, ir iegādāts kāds īpašums vai tas, piemēram, ir mantots, bet kādu laiku izmantots vien brīvdienu pavadīšanai. Beidzot ir dzimusi ideja to iekārtot par pastāvīgu mītni vai izvērst lieliskā ģimenes projektā. Ja īpašums atrodas ainaviskā vietā, tas var kalpot arī par vietu tūrisma biznesam vai viesu namam un nest ģimenei papildu ienākumus.

Citas priekšrocības

No šī loģiski izriet arī galvenās priekšrocības dzīvei laukos. Pirmā no tām – dzīve ārpus lielām pilsētām nav tik dārga. Īres cenas ir krietni zemākas. Dzīvojot lauku mājā, atkrīt izdevumi par apsaimniekošanu, centrālapkuri, ja nekur bieži nebraukājat – arī par transporta izdevumiem. Piemājas dārziņā iespējams izaudzēt lielu daļu no tā, ko jūsu ģimene var patērēt uzturā. Veselīgāks dzīvesveids ir vēl viens svarīgs ieguvums dzīvei laukos – ja pilsētā parasti visu nepieciešamo pērkam lielveikalos, tad laukos ir lieliskas iespējas tikt pie augstvērtīgākas pārtikas, par kuras izcelsmi šaubu nav.

Iespējams, kāds kaimiņš tur arī vistas, bet cits ir biškopis. Par svaiga gaisa un fiziska darba pozitīvo ietekmi uz pašsajūtu nemaz nerunāsim. Un ne tikai – dzīvošana laukos nozīmē mazāk stresa un ciešāku saikni ar apkārtējiem, kam ir būtiska loma cilvēka emocionālajā veselībā. Pilsētā jūs knapi pazīstat kaimiņus savā stāvā, bet laukos kaimiņu attiecības iegūst pavisam citu nozīmi. Var gadīties, ka ziemā kaimiņš ar traktoru ir vienīgais glābiņš, lai ar ieslīdējušu auto tiktu ārā no kupenas. Bet jaukā tantiņa kaimiņos būs lielisks palīgs, lai pieskatītu jūsu bērnus, kad pēkšņi jāpavada ilgāks brīdis prom no mājām. Attiecības laukos parasti ir daudz ciešākas un sirsnīgākas, nekā tas mēdz būt pilsētā.

Kam pievērst uzmanību?

Tomēr ir arī vairākas praktiskas lietas, kam jāpievērš uzmanība.
Dzīve laukos nozīmē lielāku atbildību un iesaistīšanos. Pilsētas daudzdzīvokļu namā par to ikdienā parasti nav jāaizdomājas, taču lauku māja prasa regulāras rūpes. Skursteņa tīrīšana, zāliena pļaušana un dažādi sīki remonti – tas viss ir paša ziņā. Turklāt pašam jārūpējas arī par apkuri ziemā.

Ja bieži jābraukā uz galvaspilsētu vai pie radiem citā Latvijas malā, tad dzīvesvietai ir liela nozīme gan patērētā laika, gan naudiskā izteiksmē – katru nedēļu braukt 200 kilometru turp un atpakaļ var izrādīties ne tikai dārgi, bet arī nogurdinoši. Taču tas lielā mērā ir atkarīgs no cilvēka. Tikpat labi stunda, kas pavadīta ceļā pēc darba, var būt īstais brīdis sakārtot domas un pārslēgties. Varbūt ir vērts aprīkot auto ar gāzes iekārtu – tā būs ne tikai iespēja tērēt mazāk par degvielu, bet arī ieguldījums tīrākā vidē.

Mācību iestādes un nokļūšana līdz tām – ja jums ir bērni, šis ir būtisks jautājums. Tas, kādas skolas atrodas tuvumā, jāizpēta jau savlaicīgi, un jāsaprot arī, kā bērns katru rītu nokļūs skolā un vakarā mājās – vai vedīsiet ar savu auto vai varbūt pašvaldība nodrošina skolas autobusu. Iespējams kooperēties arī vairākiem kaimiņiem, lai nogādātu bērnus uz skolu un atpakaļ.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.