Switch to mobile version. Augšup

Māja - 17.10.2014
hipotekārais kredīts | ieguldījumi | mājoklis

Dzīvesvietas maiņa. Pirkt vai īrēt?

Dzīvesvietas maiņa. Pirkt vai īrēt?

Īrēts nav savs – mainot dzīvesvietu, zaudēsi arī līdzekļus, kas būs ieguldīti, piemēram, remontā. Turklāt īres cena var augt, liekot uzdot jautājumu – varbūt naudu, ko katru mēnesi maksāju par īri, pareizāk novirzīt sava dzīvokļa iegādei?

Ieguldījumi turpmākajos gados

Salīdzinot īres maksu ar iespējamo ikmēneša kredīta maksājumu, gan jāņem vērā arī ieguldījumi, kas, iegādājoties mājokli, būs jāveic turpmākajos gados. Piemēram, nozīmīgāki remonti, ko veiksi savam mājoklim, īres gadījumā, visticamāk, būs uz izīrētāja pleciem, bet par savu īpašumu jāmaksā nodokļi utt. Iegādājoties mājokli, jārēķinās arī ar vienreizējiem papildu izdevumiem, piemēram, īpašuma novērtēšana, notāra pakalpojumi, komisija par kredīta noformēšanu un izsniegšanu.

No visiem Baltijas valstu galvaspilsētu iedzīvotājiem tieši rīdziniekiem no saviem ienākumiem ir iespēja iegādāties vislielāko platību. Rīgas iedzīvotāji, kuri patlaban saņem vidējo algu, neuzņemoties pārlieku lielu risku un pārmērīgas kredītsaistības, var atļauties iegādāties līdz 50,8 m² lielu sērijveida dzīvokli Rīgas mikrorajonā, liecina SEB Mājokļa pieejamības indeksa aprēķini.

Lemjot par kredīta ņemšanu

Ja ir pietiekami daudz līdzekļu, lai iegādātos māju vai dzīvokli bez kredītsaistībām, tad īrēt vai pirkt – tas ir gaumes un dzīvesstila jautājums. Taču, ja mājokļa iegādei nepieciešams hipotekārais kredīts, pirms lēmuma pieņemšanas jāizvērtē vairāki būtiski kritēriji, ko ņems vērā arī banka:

Hipotekārais kredīts - ilgtermiņa saistības, piemēram, SEB banka piedāvā atmaksas termiņu pat līdz 40 gadiem, tāpēc jums jābūt pārliecinātiem, ka ienākumi visā kredīta atmaksas periodā būs pietiekami.

Ikmēneša maksājumi - ikmēneša maksājumi nedrīkst pārsniegt 40% no jūsu neto ienākumiem, turklāt, izdarot aprēķinus, jāņem vērā jau esošie kredītu un līzingu maksājumi.

Pirmā iemaksa - vairumā gadījumu jums tomēr būs nepieciešams arī savs finansējums pirmajai iemaksai vismaz 15% apmērā no noskatītā nekustamā īpašuma tirgus vērtības. Ko darīt, ja ikmēneša kredītmaksājums nebūtu šķērslis mājokļa iegādei, taču nav līdzekļu pirmajai iemaksai? Piemēram, piešķirtā finansējuma apjoms var sasniegt 100% no pirkuma summas, ja varat piedāvāt bankai papildu nodrošinājumu – citu nekustamo īpašumu vai depozītu šajā bankā.

Procentu likme - ikmēneša maksājuma lielums būs atkarīgs no procentu likmes – jo tā zemāka, jo zemāki būs arī maksājumi.

Iemesls konsultācijai

Uz jautājumu – pirkt vai īrēt – nav vienas pareizās atbildes. Jā, ir gadījumi, ka pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt. Tomēr tas ir ļoti nopietns lēmums, kas ietekmēs tavu ikdienu vēl daudzus gadus uz priekšu, tāpēc būtu ļoti nopietni un rūpīgi arī jāizvērtē. Lai pārliecinātos par savām iespējām un neuzņemtos pārmērīgus riskus, var palīdzēt bezmaksas konsultācija bankā. Iesākumā vari izmantot arī, piemēram, elektronisko rīku majas.seb.lv, ko SEB banka radījusi nekustamo īpašumu sludinājumu atlasei, salīdzināšanai un samērošanai ar savām kredītiespējām. Izmantojot to, varēsiet uzzināt savu kredītspēju – proti, cik lielu kredīta summu un uz kādu laiku varēsiet izmantot.

Ieguvumi, mājokli īrējot:

 • Atrodot mājokli, samērā ātri var tajā ievākties.
 • Būsi elastīgs, ja vēlēsies dzīvesvietu mainīt.
 • Nav jāuzņemas ilgtermiņa saistības.

Mīnusi mājokļa īrei:

 • Pārceļoties remontā ieguldīto nevarēsi paņemt līdzi.
 • Jārēķinās ar mājokļa īpašnieka noteikumiem.
 • Risks, ka nākotnē var pieaugt īres cena.
 

Ieguvumi mājokļa iegādei kredītā:

 • Varat brīvi rīkoties un realizēt savas ieceres.
 • Ikmēneša maksājums var būt mazāks nekā īrējot.
 • Katrs ikmēneša maksājums jūs tuvina mērķim – savam īpašumam.

Mīnusi mājokļa iegādei kredītā:

 • Jārēķinās ar laika un naudas resursiem, pirms varēsiet noskatītajā mājoklī ievākties.
 • Saistības uz daudziem gadiem nozīmē rūpīgāku plānošanu un lielāku atbildību.
 • Ja vēlēsieties dzīvesvietu mainīt, būsiet mazāk elastīgi.

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.