Switch to mobile version. Augšup

Māja - 17.12.2015
kredīts | nauda

Ģimenes māja lauku klubā

Ģimenes māja lauku klubā

Kamēr ziema vēl neapgrūtina mūs ar sniega kupenām, kādā sestdienas rītā apciemojām Berķu ģimeni, kas pirms sešiem mēnešiem iegādājās savu sapņu māju Iecavas novada Ziemeļu ciematā.

“Šī nav parasta māja,” stāsta saimniece Oksana. “Kad pirmo reizi šeit atbraucu, bija skaidrs, ka šī vieta ir īstā. Uzreiz. Tur nebija divu domu, bija jāpērk. Toreiz šo māju skatījās vēl viena ģimene, un visu laiku pie sevis domāju, kaut tik viņi nenopērk. Domāju, šī ir mūsējā, šīs ir mūsu jaunās mājas. Es ļoti uzticējos savām sajūtām. Izgājām ārā, un es teicu vīram – Gunti, ir!”

Meklējot jauno mājvietu, ģimene esot aplūkojusi kādus desmit namīpašumus. Tomēr neviens nav bijis īsti pa prātam. Galvenais kritērijs – mājai bija jābūt 50 kilometru attālumā no Rīgas, jo darbs un ikdiena ir galvaspilsētā. Oksana strādā loģistikas nozarē, un viņas darba vieta atrodas Pļavniekos, savukārt Guntim, kas darbojas šajā pašā jomā, birojs ir Ķekavā.

“Māja ir celta pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, un tā tika būvēta kā kolhoza klubs. Vietējie tā arī šo māju dēvē – par klubu. Mums otrajā stāvā ir saglabājusies milzīga aktu zāle, nāciet, es jums parādīšu,” stāsta saimnieks.

Balles sajūta

Tik tiešām, viss ēkas otrais stāvs ir viena vienīga zāle ar četrus metrus augstiem griestiem, mazu skatuvīti un lielu kamīnu telpas galā. “Māja ir 250 kvadrātmetru liela, un šī zāle ir aptuveni puse no ēkas platības. Pagaidām šeit uzglabājam granulas, tomēr ar laiku nāksies aizdomāties, ko te darīt. Varbūt sadalīsim mazākās telpās vai arī atstāsim, kā ir. Te ir gaišs. Balkons ar pasakainu skatu. Viens ir skaidrs, par vietas trūkumu ballītēm mums galīgi nav jāsūdzas. Mums jau šeit vietējā pensionāru biedrība palūdza atļauju sarīkot zālē savu sanākšanu. Seniori grieza valšus un bija pārlaimīgi, atceroties jaunības dienas, kad te notika balles,” stāsta Guntis.

Viena no viešņām esot teikusi, ka vietējiem neesot kopā sanākšanas vietas, kur rīkot kāzas un citus godus, lai atjaunojot šeit klubu. SEB banka, kurā ņemts kredīts mājas iegādei, sākumā gan šaubījās, kāpēc trīs cilvēku ģimenei tik milzīga māja, turklāt vēl ar aktu zāli, tomēr beigās tas problēmas neesot radījis, galu galā, šāda telpa īpašumam dod būtisku pievienoto vērtību. Tomēr beigu beigās ģimenei kredītu piešķīra. “Šai mājai ir laba aura, te cilvēki ir priecājušies, skanējusi mūzika, pa stūriem ir bučojušies pārīši,” priecājas saimniece. “Pirmo reizi, kad es uzkāpu augšā un ieraudzīju skatuvi un kluba zāles dēļu grīdu, es sāku skaļi smieties. Mājas pārdevējs pat mazliet apvainojās.”

Nopirkt palīdz “Altum”

Māju ģimene iegādājusies, ņemot kredītu SEB bankā, bet samazināt pirmo iemaksu palīdzējusi valsts finanšu atbalsta programma “Altum”. “Vērsties pie “Altum” mums ieteica SEB kredītspeciāliste. Viņa mums ļoti palīdzēja ar mājās iegādi, izbīdīja cauri visām kredītu komisijām. Patiesībā esam viņai parādā milzīgu paldies. Ja raugās no finanšu puses, paši bijām iekrājuši aptuveni 20% no pirkuma summas pirmajai iemaksai. Krājām trīs gadus diezgan cītīgi – nebraucām ceļojumos un dzīvojām taupīgi. Motivācija bija liela, jo dzīvojām divistabu dzīvoklī, kur par 48 kvadrātmetriem maksājām tos pašus 360 eiro mēnesī – tikpat, cik patlaban ir ikmēneša maksājumos par hipotēku. Tā kā banka prasīja 25% pirmo iemaksu par šo īpašumu, 5% garantēja “Altum” jauno ģimeņu mājokļu atbalsta programmas ietvaros.

Ja ģimenē ir viens bērns, “Altum” garantē 10% no aizdevuma summas, ja divi, tad 15%, ja trīs vai vairāk, tad 20%. Tas gan nenozīmē, ka šī nauda tiek uzdāvināta, tā ir garantija, kas ļauj bankai samazināt pirmās iemaksas apjomu. Mēs bijām iekrājuši piektdaļu no īpašuma vērtības, bet atlikušie 80% tāpat būs jāsamaksā piecpadsmit gadu laikā,” stāsta Guntis Berķis. Kā ķīla kalpo pati māja, papildu nodrošinājums nav bijis nepieciešams. “Runājot par formalitātēm, mums pašiem gandrīz nekas nebija jādara, bankas speciāliste pat sagatavoja un iesniedza visus “Altum” nepieciešamos dokumentus, mums faktiski atlika vien parakstīties,” stāsta Oksana.

Šonedēļ SEB banka apstiprinājusi jau 300. aizdevumu ar valsts galvojumu mājokļa iegādei, kas veido ceturto daļu no kopējā “Altum” izsniegtā galvojumu skaita ģimenēm. Kopš SEB banka pievienojusies “Altum” programmai, tās ietvaros apstiprināti aizdevumi ģimenēm jau 14,3 miljona eiro apmērā.

Laukos, un tomēr nē

Par ikdienas loģistiku ģimene lieki neuztraucas. Jaunākais ģimenes loceklis Miķelis apmeklē bērnudārzu Ķekavā – braukt uz Iecavu būtu liels līkums. Iespējams, turpat tiks izvēlēta arī atvases skola, jo sanāk pa ceļam. Tomēr sākumskola ir tepat blakus Dzimtmisā. “Tur ir maza, forša eko skoliņa. Patiesībā, iespaids par to, ka esam dziļos laukos, ir mānīgs, Rīgas robeža ir tikai 30 kilometru attālumā. Kādreiz dzīvojām Iļģuciemā un uz darbu Pļavniekos braucām stundu un desmit minūtes, ar diviem transportlīdzekļiem. Tagad ar auto līdz darbam aizbraucu pusstundā, bet vīrs pat vēl ātrāk,” skaidro Oksana.

Viņa stāsta, ka visa vasara pavadīta šeit laukos un šāda dzīve pat ļoti patīkot. “Varbūt veikals gluži nav tepat aiz stūra, toties mums ir savi lauku piena un olu “piegādāji”, gan arī savs vietējais dravnieks, no kā pērkam medu. Jā, dzīvojot šādā vidē, cilvēciskie kontakti ir ļoti svarīgi. Ar visiem kaimiņiem vairāk vai mazāk esam iepazinušies, ir arī kam bērnu atstāt, ja kaut kur steidzami jādodas. Te dzīvo dažādi ļaudis, gan veci, gan jauni. Mēs Ziemeļu ciemā neesam vienīgie jaunpienācēji, tepat netālu tiek celta viena jaunbūve. Mājas pārdevējs bija vietējais, bijušais kolhoza priekšsēdētājs, arī viņš mums daudz palīdzēja ar mājas iegādi, cenšoties paātrināt šādus tādus birokrātiskus procesus vietējā pašvaldībā.”

Kad tad, ja ne tagad?

Viens no Berķu ģimenes nosacījumiem, meklējot jauno mājvietu, bija iespēja tajā dzīvot uzreiz – lai ietaupītu naudu, kas būtu jāturpina tērēt par īri jaunbūves gadījumā. Līdz ar to ievākties bija iespējams uzreiz pēc pirkuma izdarīšanas. Tomēr izdevumi ar jaunās mājas iegādi nebeidzās. “Vispirms bija jāuzlabo apkures sistēma,” stāsta Guntis. “Esošajā apkures katlā par kurināmo tika izmantota dīzeļdegviela, tomēr tas mūsdienās ir ļoti dārgs prieks. Pagalmā ir ierakta seštonnīga tvertne degvielas glabāšanai, parēķiniet, cik izmaksā to uzpildīt. Skaidrs, ka padomju laikos ar “soļarku” problēmu nebija, tomēr mūsdienās ir citādāk. Paveicās, ka katlu izdevās samērā vienkārši pielāgot granulu kurināšanai. Mans priekšnieks izpalīdzēja, sagādājot kontaktus kādam vietējam uzņēmumam, kas šādus granulu degļus ražo. Tomēr arī šajā gadījumā pārbūves izmaksas ir nepilns tūkstotis. Tāpat būs jādomā par ēkas siltināšanu, jo kurināmā patēriņš, ņemot vērā mājas kvadratūru, ir liels. Augšstāvā esošo zāli mēs nekurinām, tomēr vienalga saskrien. Nācās arī nopirkt zāles pļāvēju un trimmeri, tie gan tādi patīkamie pirkumi. Tāpat būs jādomā par šķūnīti, jo patlaban visas saimniecībā nepieciešamās lietas glabājas vienā no istabām – gan pļāvējs, gan velosipēdi. Māja tomēr nav dzīvoklis, un te tas iedzīvošanās process ir dārgāks, grozi, kā gribi.”

Tomēr Oksana stāsta, ka ģimenes māja ir viņas dzīves lielais sapnis: “Jā, mēs sākumā apsvērām domu par dzīvokļa iegādi, tomēr izlēmām par labu mājai. Jo, galu galā, ja ne tagad, tad – kad?”

Mārtiņš Šmits,
žurnālists

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.