Switch to mobile version. Augšup

Māja - 13.11.2015
izdevumi | ģimenes budžets

Ja ierastais mājoklis kļuvis par lielu

Ja ierastais mājoklis kļuvis par lielu

Agrāk vai vēlāk katrā ģimenē pienāk brīdis, kad bērni izaug, dodas savās studentu gaitās, apprecas un pārceļas uz savu dzīvesvietu. Tad mamma un paps paliek dzīvoklī vai namā, kas nu ir kļuvis pārāk liels. Kā uzturēt šo teritoriju?

Parasti tie, kas meklē mājokli tāpēc, ka tikko nodibinājuši ģimeni vai tajā ienācis bērniņš, lūkojas pēc plašāka mājokļa ar lielākām un gaišākām istabām un pietiekami plašu teritoriju ārpus tām, kur pulcēties visai ģimenei. Savām atvasēm par prieku tiek ierīkotas šūpoles un slidkalniņi. Izdabājot māsas un brāļa vēlmei, katram jāparedz sava istaba utt. Kad bērni sāk dzīvot atsevišķi, vecākiem bieži vien ir jāatrod atbilde uz jautājumu: “Ko ar to visu darīt?”

Nebaidieties no pārmaiņām

Liels un plašs dzīvoklis ir laba lieta, bet ne vienam vai diviem cilvēkiem. Īpaši, ja katrs kvadrātmetrs ik mēnesi prasa ievērojamu daļu no algas, pensijas vai pat ietaupījumiem. Taču var būt tā, ka vēl neesat gatavi to pamest vai uzskatāt, ka pārcelšanās būtu pārāk liels slogs. Tad, iespējams, ir vērts padomāt par brīvo istabu izīrēšanu. Tas palīdzēs samazināt uzturēšanas izmaksas.

Ja nu tomēr esat nolēmuši plašo dzīvokli vai māju pamest, tā pārdošanai būtu jāvelta liela uzmanība un plānošana. Jūsu interesēs ir to pārdot pēc iespējas izdevīgāk, lai ne tikai iegādātos mazākas telpas, bet varētu segt arī pārcelšanās izmaksas un, iespējams, arī jaunā mājokļa iekārtošanas izdevumus. Pavisam ideāli, ja pēc visa tā jums paliktu vēl brīvi līdzekļi, ko ieguldīt uzkrājumā vecumdienām.

Izmantojiet iespēju ieguldīt

Laika trūkums visu iespēju izpētīšanai ir viens no biežākajiem attaisnojumiem, ko cilvēki min kā iemeslu, kāpēc viņi neuzkrāj naudu vai neiegulda to savā nākotnē. Ja arī jums līdz šim vienmēr bijušas daudzas citas svarīgākas prioritātes, tad šis dzīves posms, kad bērni devušies savās pieauguša cilvēka gaitās, ir īstais brīdis, lai apsvērtu iespēju ieguldīt. Īpaši, ja pēc lielā dzīvokļa maiņas uz mazāku jums ir parādījušies nosacīti brīvie līdzekļi.

Protams, lai sāktu ieguldīt, sākumā nepieciešams izpētīt, kur un kā to var darīt? Visvienkāršāk un saprotamāk ir ieguldīt privātās pensijas uzkrājumā jeb pensiju 3. līmenī. Tāpat var izvērtēt arī uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, kas ne tikai palīdzēs jums sakrāt kapitālu vecumdienām papildus valsts pensijai, bet arī nodrošinās materiālo aizsardzību jūsu tuviniekiem negaidītu situāciju gadījumā.

Izmantojiet iespējas konsultācijām

Jebkurā gadījumā – pirms pieņemt lēmumus, kas saistīti ar jūsu naudu un īpašumu, izmantojiet finanšu konsultācijas iespējas. Tas ļaus rast atbildes uz daudziem jautājumiem. Vērsieties savā bankā, lai kopā pārrunātu jūsu finanšu nākotnes scenārijus, iespējamos draudus, kā arī veidus, kā sasniegt personīgos mērķus.

Ir vērts saņemt šādas konsultācijas regulāri – vismaz reizi gadā, lai sekotu līdzi tam, kā tiek īstenots plāns, un uzzinātu, kas būtu jāmaina, lai jūs sasniegtu savus mērķus un būtu apmierināti ar savu finansiālo stāvokli.

Katrā ziņā – svarīgi ir nebaidīties un uzdrošināties, vienlaikus apzinoties savu lēmumu sekas un tiecoties uz izvirzītajiem mērķiem, bet nedarīt to bez padoma un pārgalvīgi.

Jānis Meistars,
žurnālists

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.