Switch to mobile version. Augšup

Māja - 27.06.2018
mājokļa kredīts | hipotēka | dzīvoklis

Kāpēc šobrīd pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

Kāpēc šobrīd pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

Ikmēneša kredīta maksājums var izmaksāt mazāk nekā identiskas dzīvesvietas īre. Pateicoties valsts atbalsta programmai ALTUM, ģimenēm ar bērniem un jaunajiem profesionāļiem savs mājoklis kļuvis daudz sasniedzamāks.

Ja dodaties prom uz ilgāku laiku, sev piederošu īpašumu iespējams izīrēt, tā nodrošinot papildu ienākumus.

Nu jau kādu laiku, raugoties no finansiālā viedokļa, iegādāties mājokli šķiet izdevīgāk, nekā to īrēt, jo īres cenas daudzos gadījumos ir augstākas nekā ikmēneša kredīta maksājums par savu mājokli.

Kā piemēru varam ņemt 50-60 m2 lielu divistabu dzīvokli ar remontu Rīgas centrā. Papētot sludinājumus, redzam, ka šādus dzīvokļus var īrēt sākot no 350-400 eiro mēnesī. Turpretī iegādāties šādu dzīvokli iespējams par 60 000-70 000 eiro. Tas nozīmē, ka ņemot hipotekāro kredītu uz 30 gadiem, ikmēneša maksājums būtu apmēram 260 eiro. Tātad, būtiski mazāks par īres cenu. 

Ja šaubāties, vai šobrīd ir īstais laiks iegādāties savu īpašumu, vērts tuvāk papētīt vairākus aspektus.

Īrējot nauda aiziet kā caurā maisā

Ja jau tagad zināt, ka vēlaties iegādāties savu mājokli, kāpēc vēl vairākus gadus maksāt par īri cita dzīvokļa īpašniekam (būtībā – tiek bērta kā caurā maisā), ja tādu pašu vai pat mazāku summu varat novirzīt sava mājokļa ikmēneša maksājumam? Protams, pirkums ir nopietni pārdomājama lieta, tomēr, ja reiz esat izšķīries par šādu soli, to atlikt var nebūt finansiāli gudrākais lēmums.

Dzīvokļu cenas aug

Lai gan neviens nākotni nevar paredzēt, skaidrs ir viens - pēdējos gadus dzīvokļu cenas Rīgā un arī citviet lēni, bet stabili aug. To veicina dažādi faktori, piemēram, labu piedāvājumu trūkums vidējā cenu sektorā, kas pavelk līdzi arī pārējo tirgu, kā arī šobrīd daudz lielākai potenciālo pircēju daļai parādījusies iespēja segt pirmo iemaksu, pateicoties valsts garantiju programmai ALTUM ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem.

Ja nogaidāt cerībā, ka īpašumu cenas samazināsies, var nākties gaidīt vēl ilgi.

Vai savs īpašums nozīmē mazāku brīvību?

Bieži kā mīnuss savas dzīves vietas iegādei tiek minēts mobilitātes trūkums. Proti, ja vēlēsieties pēkšņi pārcelties uz citu pilsētu vai valsti, vai vienkārši ilgāku laiku paceļot pa pasauli, iegādātais īpašums var kļūt par apgrūtinājumu.

Tai pat laikā iespējams paskatīties uz šo situāciju no citas puses. Dzīvoklis ir paliekoša vērtība, ko nepieciešamības gadījumā iespējams gan izīrēt, gan arī pārdot. Protams, tas prasīs zināmu laiku un pūles. Taču tādā veidā iespējams gūt arī peļņu.

Vēl plašāk par mājokļa iegādes un īres plusiem un mīnusiem varat lasīt rakstā Dzīvesvietas maiņa. Pirkt vai īrēt?

Kad labāk tomēr īrēt?

Ja pagaidām nevēlaties uzņemties ilgtermiņa finansiālas saistības, neesat drošs par savu ienākumu stabilitāti vai gluži vienkārši neesat izlēmis, cik lielu īpašumu un kurā vietā vēlaties, noteikti nevajag lietas sasteigt. Īre var būt labs veids, kā izmēģināt dažāda rakstura dzīvesvietas, lai saprastu, ko īsti gribās. Tāpat īre ir lieliska iespēja studentiem, kuri var apvienoties un izīrēt vienu dzīvokli uz visiem, tā ievērojami ietaupot līdzekļus. Jāuzmanās gan no situācijām, kad dzīvoklis tiek piedāvāts īrei par neatbilstoši zemu cenu, jo var gadīties saskarties ar zemūdens akmeņiem, piemēram, nesamērīgi augstiem maksājumiem par komunālajiem pakalpojumiem un apsaimniekošanu.

Protams, jārēķinās, ka īrējot nekad nevari būt drošs, vai kādā brīdī saimnieks nepalūgs izvākties, vai nepaaugstinās īres maksu. Tāpēc, pirms parakstīt īres līgumu, būtiski ir līdz sīkākajai detaļai izpētīt tā nosacījumus.

Uzzināt provizorisko kredītmaksājumu noskatītajam īpašumam jūs varat, izmantojot SEB mājokļa kredīta kalkulatoru.

Linda Ezerkalna

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


 • Māja - 06.06.2018

  Seši soļi līdz jaunai mājai

  Seši soļi līdz jaunai mājai

  Ja reiz pieņemts tik nopietns lēmums kā savas mājas vai dzīvokļa iegāde, katram no mums gribētos ieguldīt laiku un naudu tikai tādā miteklī, ko droši varam saukt par savu sapņu pili. Kad pēc ilgiem meklējumiem tas izdodas, nereti nākas risināt dažādus iepriekš neparedzētus jautājumus.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 16.08.2017

  Jauna dzīvesvieta – pirkt vai īrēt?

  Jauna dzīvesvieta – pirkt vai īrēt?

  Pieņemot, ka pirkt dzīvokli ir pārāk dārgi, cilvēki bieži vien izvēlas to īrēt, taču patiesībā vidējais kredīta ikmēneša maksājums – 236 eiro – šobrīd ir mazāks par vidējo īres summu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.