Switch to mobile version. Augšup

Māja - 03.07.2017
nekustāmais īpašums | hipotekārais kredīts

Kas nosaka nekustamā īpašuma vērtību?

Kas nosaka nekustamā īpašuma vērtību?

Galvenais, kas ietekmē nekustamā īpašuma vērtību, ir tā atrašanās vieta – cenu līmenis dažādos reģionos, pilsētās un rajonos ievērojami atšķiras. Vienlaikus ir arī virkne citu iemeslu, kāpēc viens īpašums ir dārgāks par otru, kaut atrodas turpat līdzās.

Kā notiek vērtēšanas process?

Parasti vērtējums nepieciešams, lai saņemtu hipotekāro kredītu, taču ir noderīgs arī tad, ja plānojat iegādāties īpašumu par saviem līdzekļiem –  tas ļaus saprast, vai pārdevēja prasītā cena ir adekvāta, kā arī vērsīs uzmanību uz objekta plusiem un mīnusiem, ko pašam ne vienmēr var izdoties pamanīt.

Lai pasūtītu vērtējumu, vispirms jāsazinās ar vērtēšanas kompāniju. Iepriekš vienojoties par abpusēji izdevīgu laiku, vērtētājs ieradīsies objektā, lai to apskatītu, nofotografētu un izpētītu tā dokumentāciju.

Cik ātri vērtējums būs gatavs?

Apskates ilgums atkarīgs no objekta sarežģītības – tipveida dzīvokļa gadījumā vērtētājam var pietikt pat ar 10 minūtēm, bet plašas privātmājas vērtēšana var aizņemt krietni ilgāku laiku.

Lielākais darbs sākas pēc objekta apskates, kad vērtētājam jāanalizē nekustamā īpašuma piedāvājumi attiecīgajā reģionā un jāapkopo dati par notikušajiem darījumiem. No kopējā darījumu skaita tiek atlasīti vismaz trīs, kas līdzīgi vērtējamajam objektam pēc vairākiem nosacījumiem: nekustamā īpašuma atrašanās vieta, platība un stāvoklis.

Parasti vērtējums ir gatavs nedēļas laikā. To iespējams pasūtīt arī dažu dienu laikā, bet tad jārēķinās ar lielākām izmaksām. Rezultātā jūs uz apmēram 25-35 lappusēm saņemsiet eksperta slēdzienu, kurā būs atspoguļota Zemesgrāmatā, Būvvaldē vai Valsts zemes dienestā iegūtā informācija, noteikti objekta vērtību pozitīvi un negatīvi ietekmējošie faktori, veikta tirgus situācijas analīze, aprakstīti salīdzinošie objekti, kas izmantoti vērtējuma noteikšanai, kā arī paskaidrots, kādi aprēķini veikti vērtēšanas laikā.

Kas ietekmē īpašuma vērtību?

Būtiska nozīme ir īpašuma stāvoklim – apdarē izmantotajiem materiāliem un to nolietojumam. Iegādājoties īpašumu tehniski vidējā stāvoklī, jārēķinās ar papildu finansiāliem ieguldījumiem tā labiekārtošanai. Svarīgas ir ērtības – krāsns apkure vai labierīcības, kas atrodas koplietošanas telpās, īpašuma vērtību ietekmēs negatīvi.

Tirgus vērtības noteikšanu ietekmē ne tikai dzīvokļa, bet arī visas mājas stāvoklis – piemēram, ja iedzīvotāji izvēlējušies savu tipveida daudzdzīvokļu ēku siltināt, dzīvokļu vērtība šajā mājā pieaug. Vērtētājs izpētīs mājas celtniecībā izmantotos materiālus, kā arī noskaidros, vai pēdējo desmit gadu laikā tajā veikti nopietni remontdarbi.

Būtiska ir infrastruktūra – ja plašs un labi uzturēts īpašums atrodas meža vidū, kur iespējams nokļūt tikai pa zemes ceļu, vērtības ziņā tas var tikt pielīdzināts daudz necilākam īpašumam, kas atrodas ar auto un sabiedrisko transportu viegli un ērti sasniedzamā vietā.

Stāvam ir nozīme

Ir pircēji, kuri vēlas dzīvot tieši pirmajā stāvā, tomēr daudzdzīvokļu nama pirmā stāva mājokļa cenas parasti ir ievērojami zemākas, nekā dzīvokļiem augstākos stāvos. Tomēr dažreiz lētāki var būt arī dzīvokļi, kas atrodas pēdējā stāvā ēkā bez lifta.

Vanna, duša vai sauna?

Vērtējumā netiek ņemts vērā, vai vannas istabā uzstādīts dušas stūrītis vai vanna, tā drīzāk ir pircēja gaumes lieta (tiesa gan – pircējam pašam jāpārliecinās, vai telpa ir pietiekami liela, lai vannu tajā vispār būtu iespējams ievietot). Taču saunas esamība, neapšaubāmi, palielina dzīvokļa cenu: jaunajos dzīvokļos cilvēki pie šīs ērtības jau ir pieraduši, bet vecajās mājās tas drīzāk ir izņēmums, nekā ierasta lieta.

Kur likt auto un mantas?

Noteikta autostāvvieta vienmēr ir liels pluss un var visai ievērojami ietekmēt dzīvokļa cenu, sevišķi tad, ja tas atrodas rajonā, kur auto novietošana ir apgrūtināta. Papildu vērtību īpašumam dod arī noliktavas telpas, piemēram, pazemes autostāvvietā vai pagrabā.

Saules gaisma un zaļš aiz loga

Dzīvoklī nozīme ir tam, kā tas izvietots attiecībā pret gaismu – īpaši tāpēc, ka dzīvojam ziemeļu zemē, kur dabiskās saules gaismas bieži trūkst. Protams, pircēji dod priekšroku gaišiem dzīvokļiem un skatam uz parku vai zaļiem apstādījumiem, nevis uz ielu vai citām mājām. Tiesa, vērtējumā šis aspekts spēlē nelielu lomu – vienā un tai pašā namā dzīvokļu cenas būtiski neatšķirsies, ja vienā no tiem visu dienu spīd saule, bet otrs ir ēnains. Tas drīzāk ir faktors, kas jāņem vērā, ejot dzīvokli apskatīt – labāk to darīt pa dienu, nevis vakarā, kad jau ir satumsis un grūti izvērtēt, vai dzīvoklis tiešām ir tik saulains, kā to sola pārdevējs.

Emocionālā vērtība netiek ņemta vērā

Bieži cilvēki ir neizpratnē, kāpēc eksperts tomēr novērtējis īpašumu zemāk, nekā viņi gaidījuši. Vērtētāji neņem vērā subjektīvo emocionālo vērtību, ko bieži saredz vērtējuma pasūtītājs (piemēram, labi kaimiņi ). Tāpat par mērauklu īsti nevar kalpot cenas sludinājumu portālos – bieži īpašums  tiek reāli pārdots par mazāku summu, nekā pārdevējs sākotnēji norādījis sludinājumā.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.


 

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.