Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 21.01.2015
pensija | pensijas kalkulators | pensijas aprēķins | uzkrājumi

Kā aprēķināt savu nākotnes pensiju

Kā aprēķināt savu nākotnes pensiju

Ja jums kāds pajautātu – kāda būs jūsu nākotnes pensija, vai jūs varētu uzreiz atbildēt?

Pensiju līmeņi, darba stāžs un sociālās iemaksas – neiedziļinoties, tas viss var šķist sarežģīti, tomēr savu potenciālo nākotnes pensiju iespējams aprēķināt diezgan vienkārši, neatejot no datora.

Īsumā – Latvijā šobrīd pastāv trīs pensiju līmeņi. 1. un 2. līmenis ir valsts garantētā pensija, kuru saņemsiet, sasniedzot valsts noteikto pensionēšanās vecumu. Iemaksas pensiju 1. un 2. līmenī tiek veiktas automātiski par visiem strādājošajiem, kuri veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, vienkāršiem vārdiem sakot – maksā sociālo nodokli.

Pensiju 1. līmenis

Pensiju 1. līmenī veiktās iemaksas tiek izmantotas, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajai pensionāru paaudzei. Principā 1. līmeņa pamatā ir paaudžu solidaritāte, kad šībrīža strādājošie atbalsta vecāku paaudzi, tāpat kā mūsu bērni rūpēsies par mūsu nākotnes pensijām.

Pensiju 2. līmenis

Savukārt pensiju 2. līmenī iemaksas uzkrājas tieši jums un netiek dalītas starp esošajiem pensionāriem. Ja esat dzimis no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam, tad pensiju 2. līmenim varat pievienoties brīvprātīgi. Visiem, kuri dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, dalība tajā ir obligāta. Atšķirībā no 1. līmeņa savu pensiju 2. līmeņa kapitāla pārvaldītāju jūs varat izvēlēties pats.

Pensiju 3. līmenis

Pensiju 3. līmenis ir privātās pensijas uzkrājums, kurā iesaistīties ir katra strādājošā paša brīva izvēle – tas ir veids, kā, veicot regulāras iemaksas pensiju fondā, palielināt savas nākotnes pensijas apmēru. Turklāt, veicot iemaksas privātās pensijas uzkrājumā par summu, kas nepārsniedz 10 % no jūsu gada bruto ienākumiem, jūs varat saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus 23 % apmērā.

Kā uzzināt prognozējamās pensijas apmēru?

Portālā www.manapensija.lv šim nolūkam izveidots ērts kalkulators – pēc iespējas precīzāka rezultāta iegūšanai jums tikai jānoskaidro savs esošais uzkrājums pensijai.

Lai noskaidrotu savu šā brīža pensijas 1. līmeņa uzkrājuma apmēru, jums jādodas uz portālu Latvija.lv, jāmeklē izvēlne “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru” zem sadaļas “Pensijas kapitāls” – “Kopā”. Tam jāpieskaita klāt pensijas 1. līmeņa kapitāls par darba stāžu līdz 1996. gadam, kas pieejams izvēlnē “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru” zem sadaļas “Pensijas sākuma kapitāls” – “Sākuma kapitāls”.

Informācija par pensijas 2. līmeņa uzkrājumu  pieejama portāla Latvija.lv atskaitē “Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) dalībnieka konta izraksts” zem sadaļas “Fondētās pensijas kapitāls perioda beigās” – “Uzkrātais kapitāls”.

Savukārt, lai noskaidrotu šā brīža pensijas 3. līmeņa kapitālu, jāsazinās ar savu privātās pensijas fondu, vai arī jāaplūko informācija internetbankā, ja jūsu banka nodrošina šādu iespēju.

Pensijas kalkulatorā ievadīsiet datus, un tas aprēķinās jūsu prognozējamo nākotnes pensiju:

Izmantojot pensiju kalkulatoru, jūs varat arī uzskatāmi redzēt, kāds būtu optimālais ikmēneša iemaksu lielums pensiju 3. līmenī, lai sasniegtu sev vēlamo pensiju nākotnē.

Protams, jāņem vērā, ka nākotnes pensijas aprēķiniem ir informatīvs raksturs – ja mainīsies darba alga vai citi rādītāji, mainīsies arī pensijas apmērs.

Jāņem vērā arī tas, ka dzīves ilgums pagarinās, un pensijas vecuma sasniegšana ir tikai viena no pieturām dzīves ceļā. Piemēram, 2045. gadā, kad pensionēsies tagadējie trīsdesmitgadnieki, dzīves ilgums tiek prognozēts ap 78 gadiem vīriešiem un 85 gadiem sievietēm – tas nozīmē, ka pensijā būs jāaizvada vēl ilgi gadi. Tieši tāpēc nākotnes pensijas apmērs ir ļoti būtisks nosacījums, lai jūsu vecumdienas būtu pārtikušas un kvalitatīvas.

Ja šobrīd prognozējamais pensijas apmērs nešķiet pietiekams, ir jāsāk rīkoties, izlīdzinot ienākumus starp aktīvo darba laiku un atpūtu, lai daļu nopelnītā novirzītu vēlākiem gadiem.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Saistītie raksti

„Aplokšņu alga” šodien – mazāka pensija nākotnē

Pensija kā mantojums. Kas ir Mūža pensijas apdrošināšana?

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.