Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 29.03.2018
apdrošināšana | uzkrājumi | pensijas mantošana

Kā gudri izmantot uzkrāto pensiju?

Kā gudri izmantot uzkrāto pensiju?

Pensiju 3. līmeņa uzkrājumu, kas tiek veidots brīvprātīgi, ir iespējams atstāt bērniem vai mazbērniem. Taču ne visi zina, ka arī pensiju 2. līmeņa uzkrājums var būt mantojams.

Pensiju 2. līmeņa uzkrājums daudziem ir lielākā summa, kas mūža laikā sakrāta.

Kad sasniegts pensionēšanās vecums, parasti uzkrātais pensiju 2. līmeņa kapitāls tiek pieskaitīts valsts garantētajai 1. līmeņa pensijai un tad aprēķināta viena kopēja vecuma pensija, kuru cilvēks vecumdienās saņem ik mēnesi.

Pensionāra nāves gadījumā, viņam neizmaksātais 2. līmeņa kapitāls tiek automātiski ieskaitīts valsts budžetā. Savukārt Mūža pensija ir alternatīvs šīs pensijas daļas saņemšanas veids, kas iegūstams, noslēdzot apdrošināšanas līgumu – tas nosaka, ka aizgājējam neizmaksātais 2. līmeņa uzkrājums tiks jebkurai viņa izvēlētai personai.

Mūža pensijas priekšrocības

Izvēloties Mūža pensiju, iespējams ne tikai atstāt savu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu kādam no tuviniekiem, bet arī brīvi noteikt veidu, kā to saņemt. Pensionārs var izvēlēties, cik biežas būs uzkrātā kapitāla izmaksas – reizi mēnesī, reizi ceturksnī vai pusgadā. 

Ar Mūža pensijas apdrošināšanu:

 • iespējams izvēlēties vairākus pensijas izmaksas posmus, kuru laikā būs dažāds pensijas apmērs – maksimālais posmu skaits ir trīs;
 • apdrošināšanas līgumā var norādīt brīvi izvēlētu labuma guvēju, kurš apdrošinātā nāves gadījumā turpina saņemt apdrošinātajam paredzēto pensiju līdz apdrošinātās personas izvēlētā garantētā izmaksas posma beigām;
 • var atlikt pensijas saņemšanas uzsākšanu uz laiku līdz 10 gadiem;
 • iespējams brīvi izvēlēties pensijas saņemšanas datumu no 1. līdz 14. datumam.

Kā pieteikties Mūža pensijai

Pieteikties Mūža pensijai iespējams tad, kad pienācis valsts noteiktais pensionēšanās vecums – svarīgi izdarīt savu izvēli sešu mēnešu laikā no šī brīža, pretējā gadījumā jūsu 2. līmeņa kapitāls tiks automātiski pieskaitīts 1. līmenim un izmaksāts ik mēnesi kā vienota valsts garantētā pensija.

Lai pieteiktos Mūža pensijai:

 1. Jādodas uz VSAA, kur jāaizpilda iesniegums par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu un jāizvēlas valsts fondēto pensiju shēmā uzkrāto kapitālu izmantot Mūža pensijas polises iegādei. Ar šo topošais pensionārs gan vēl neuzņemas saistības noslēgt Mūža pensijas apdrošināšanas līgumu.
 2. Jāizvēlas kāda no Latvijas apdrošināšanas kompānijām, kas šādu pakalpojumu piedāvā. 10 darba dienu laikā pēc iesnieguma aizpildīšanas VSAA jums būs nosūtījusi informāciju par apdrošināšanas sabiedrībām, kas piedāvā Mūža pensijas apdrošināšanu. Atcerieties - apdrošinātāja izvēle ir nopietns lēmums, jo pēc tam vairs nebūs iespēja mainīt izvēlēto apdrošināšanas sabiedrību vai pārcelt kapitālu izmaksai kopā ar valsts vecuma pensiju. Tāpēc svarīgi ir rūpīgi izpētīt visu kompāniju piedāvājumus un nosacījumus.
 3.  Jāslēdz ar izvēlēto apdrošinātāju līgums. Tam nav nepieciešami papildu līdzekļi – jūsu uzkrājums pensiju 2. līmenī tiks izmantots, lai segtu visas apdrošināšanas prēmijas. Ja sešu mēnešu laikā no iesnieguma reģistrēšanas VSAA nebūs saņēmusi informāciju, ka esat noslēdzis Mūža pensijas apdrošināšanas līgumu, tad pensiju 2. līmeņa kapitāls tiks apvienots ar pensiju 1. līmeņa kapitālu un tiks izmaksāts kā valsts vecuma pensija.

Jāņem vērā!
Apdrošināšanas sabiedrībām ir noteikts minimālais uzkrājuma apmērs, kas nepieciešams, lai pieteiktos Mūža pensijai – piemēram, SEB Life and Pension Baltic SE gadījumā tie ir 3000 eiro. Ja jūsu uzkrātais kapitāls būs mazāks par apdrošināšanas sabiedrību noteikto minimālo apmēru, lai iegādātos Mūža pensijas polisi, tad VSAA to izmantos valsts vecuma pensijas aprēķināšanā.

Lai aprēķinātu, cik liela būs jūsu Mūža pensija, var izmantot Mūža pensijas apdrošināšanas kalkulatoru.

Jānis Meistars

Jūsu pensija, Jūsu nosacījumi

Ar Mūža pensiju Jums ir iespēja izvēlēties savas pensijas izmaksas apjomu, regularitāti un potenciālo uzkrājuma mantinieku.


 • Pensija - 20.03.2018

  Kā atstāt savu pensiju mantojumā?

  Kā atstāt savu pensiju mantojumā?

  Mūža pensijas apdrošināšanas programma pastāv jau vairākus gadus, un tā kļūst arvien populārāka topošo senioru vidū. Viens no iemesliem tam ir iespēja saņemt pensiju 2. līmenī uzkrāto sev visērtākajā veidā un atstāt uzkrāto mantojumā.

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 14.09.2018

  Aprēķināt apdrošināšanas izmaksas var arī datorā

  Cilvēkus, kas nekad nav izmantojuši apdrošināšanas pakalpojumus, esam dzirdējuši sakām, ka ar viņiem līdz šim nekas nelāgs nav atgadījies un arī turpmāk viss būs kārtībā, tomēr ne mazums ir arī tādu, kuri ir piedzīvojuši sāpīgus zaudējumus. 

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.