Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 22.07.2015
internetbanka | internets

Kā iemācīt opim strādāt ar datoru?

Kā iemācīt opim strādāt ar datoru?

Esat domājis par to, kā ievest savu opi datora un interneta gudrību pasaulē? Noskaņojieties uz pozitīvas nots – iemācīties rīkoties ar datoru un internetu var arī astoņdesmit gadu vecumā. Viss kas vajadzīgs, ir vēlme mācīties no paša seniora puses.

Vai esat kādreiz no savas vecmāmiņas vai onkuļa dzirdējis, ka viņi jau labprāt izmantotu datoru, taču esot jau par vecu, lai apgūtu „visas tās gudrības”? Neskatoties uz to, ka ikdienā viņi lieliski tiek galā ar mobilo telefonu, televizora pulti utml. Tas, protams, ir mīts! Bieži vien paši seniori vēlāk ir pārsteigti, cik viegli ir izmantot internetu, un Latvijā ir vismaz 28 000 pensijas vecuma cilvēku, kas ir tam pierādījums – viņi izmantojuši iespēju apgūt interneta prasmes Lattelecom rīkotajās bezmaksas apmācībās „Pieslēdzies, Latvija!”. Šī iniciatīva turpinās, un šogad jau gandrīz 1600 Latvijas senioru pieteikušies šiem datorkursiem.

Taču arī mājās seniors var ar lieliskiem panākumiem iemācīties visu par datora un interneta lietošanu, ja ir vismaz viens cilvēks, kas gatavs viņu mācīt. Lūk, divas būtiskākās lietas, kuras jums vajadzētu paturēt prātā, ja vēlaties kļūt par sava opja skolotāju:

 • Pacietība – atcerieties, ka pat tādi jums pašsaprotami „sīkumi” kā pele vai klaviatūra, opim ir jaunums, tāpēc pacietība būs neaizstājama brīžos, kad viņš uzreiz nespēs ātri noorientēties burtu jūklī vai peles bultiņa haotiski šaudīsies pa visu ekrānu. Atsauciet atmiņā, kā jums pašam sākumā gāja!
 • Darīšana pašam – tā kā ar datoru grib iemācīties strādāt opis nevis jūs, ļaujiet viņam iekārtoties ērti tā priekšā un visu darīt pašam. Protams, jūs varat viņam demonstrēt, kā kas ir darāms, taču noteikti ļaujiet viņam pašam rakstīt gan mājas lapu adreses, gan izveidot e-pasta kontu, jo tikai skatoties, opis neiemācīsies darīt.

Ko opim mācīt?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, vispirms jāsaprot, ko tieši opis gribēs darīt ar datoru. Varbūt viņam tas nepieciešams tikai tādēļ, lai sarunātos ar savu ārzemēs dzīvojošo dēlu caur Skype. Varbūt viņu visvairāk interesē iespēja saņemt rēķinus e-pastā. Tomēr, lai kāda arī būtu primārā vajadzība, visdrošāk sākt ar pašiem pamatiem: kā darbojas pele un klaviatūra, kas ir internets, kur datorā to var atrast un vai labāk izmantot ikonu ar „e” burtiņu vai lapsiņu. Sākumā senioram varbūt būs grūti saprast, ar ko atšķiras, piemēram, mājas lapa no e-pasta un kas tas interneta pārlūks tāds vispār ir, taču, pastāvīgi atkārtojot, šī informācija ar laiku kļūs pašsaprotama.

Ja seniors nepārvalda angļu valodu, pārliecinieties, vai pārlūkprogramma ir iestatīta viņam saprotamā valodā. Mācot opi gan atcerieties, ka nav vēlams noslogot viņa galvu ar pārlieku daudz informāciju, vismaz sākumā – jo vienkāršāk, jo labāk!

Ko darīt, ja nesanāk?

Mēģināt vēl un vēl. Tā patiesībā ir galvenā lieta, kas jums opim jāatgādina – ja viņš grib patstāvīgi lietot internetu, lai mēģina un eksperimentē, kamēr sanāk. Izstāstiet, ka nekas slikts nevar notikt – nepareizi uzrakstīta mājas lapas adrese vai izdzēsts e-pasts ir nieks, par kuru nav vērts satraukties. Senioriem nereti ir bažas, ka viņi izdarīs „kaut ko ne tā” un salauzīs datoru. Mierīgi parunājieties ar viņiem, izskaidrojiet, kādas darbības var nodarīt pāri datoram, piemēram, pēkšņi no rozetes izrauta kontaktdakša, kad dators darbojas. Iedrošiniet viņus nebaidīties.

Ko dators var sniegt?

Dators senioram var atklāt jaunu pasauli, par kuru viņš pat iepriekš nebija nojautis!

 • Viena no svarīgākajām funkcijām, ir iespēja daudz vieglāk un ērtāk pārvaldīt savu naudu. Latvijas bankas piedāvā mūsdienīgas internetbankas, ar kuru palīdzību var ne tikai nokārtot ikdienas maksājumus, bet arī sekot līdzi saviem noguldījumiem vai paņemtajiem kredītiem, kā arī daudz ko citu. Vecāka gadagājuma cilvēki nereti uztraucas par sava konta atlikumu, tāpēc ik pa laikam dodas to pārbaudīt uz bankomātu, bet mājās rūpīgi glabā visus maksājumu uzdevumus, lai būtu pārliecināti, ka nekas nav piemirsies. Internets, tiklīdz tas ir apgūts, var sniegt sirdsmieru, jo vienmēr ir iespēja, neizejot no mājām, pārliecināties par savu kontu stāvokli.
 • Iemācoties darboties ar internetu, zūd nepieciešamība saņemt rēķinus pa pastu, kas visbiežāk ir maksas pakalpojums. Tā vietā var pieteikt opciju saņemt rēķinu e-pastā, ietaupīt naudu un atbrīvoties no papīru kalniem.
 • Protams, internetā var atrast milzumu daudz informācijas par jebkuru tēmu, sākot no tā, kad labāk stādīt dālijas, un beidzot ar dažādu iestāžu darba laiku. Tik ērta piekļuve vajadzīgajai informācijai var krietni atvieglot seniora ikdienu.
 • Ja seniors dzīvo viens, internets var kļūt arī par lielisku vientulības kliedēšanas palīgu. Pateicoties sociālajiem tīkliem, ko arī seniori sāk izmantot aizvien biežāk, ir iespēja sekot līdzi savas ģimenes un draugu gaitām, dalīties ar savu viedokli domubiedru grupās un varbūt arī, gluži negaidot, uziet kādu sen nesatiktu, mīļu paziņu.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.