Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 28.04.2017
nodokļi | vecumdienas

Kā radīt ne tikai ilgtspējīgu, bet arī cieņpilnu pensiju sistēmu

Kā radīt ne tikai ilgtspējīgu, bet arī cieņpilnu pensiju sistēmu SEB Dzīvības apdrošināšanas vadītāja Kristīne Lomanovska

Latvijas pensiju sistēma atzīta par vienu no ilgtspējīgākajām pasaulē. Tai pašā laikā iedzīvotājiem ir pārliecība, ka pensijas apmērs, ko saņems pensionējoties, nebūs pārāk liels, lielākā daļa atsaucas uz 50% no darba algas. Vai pat mazāk…

Individuālā atbildība par savu pensiju, vai tā nav pārāk liela atbildība?

Latvijas Banka komentē, ka nākotnē varētu būt grūti pateikt konkrētu pensionēšanās vecumu. Cilvēki var strādāt arī 70 un 80 gadu vecumā. Pie nosacījuma, ka cilvēks turpina būt aktīvs un turpina apgūt jaunas prasmes un pat profesijas. Šobrīd ir grūti iedomāties, kāda būs mana kā indivīda dzīve 80 gadu vecumā. Tomēr gribētu teikt, ka līdzšinējā cilvēces pieredze rāda, ka pienāk tāds brīdis, kad cilvēkam vairs nav enerģijas vai fiziskā spēka turpināt darbu. Vienam 60, citam 80 gados. Teorētiski katrs pats var aprēķināt savu pensiju un izrēķināt, kā un cik jāuzkrāj, lai sevi nodrošinātu.

Tomēr daļa nav spējīga patstāvīgi veikt šādus aprēķinus zināšanu trūkuma dēļ. Šeit zināšanu nodošanas un izglītošanas lomu saņēmušas bankas.

Piekrītu Latvijas Bankas viedoklim, ka cilvēkam būtu jābūt iespējai izvēlēties, kad pensionēties. Kamēr vēl nav pensionējies, turpinās atbildība pašam regulēt savus uzkrājumus. Vai tā nav pārāk liela atbildība? Ne visi ir spējīgi pielāgoties nākotnes situācijai. Minimālās algas, zema kvalifikācija turpat 30% iedzīvotāju rada reālu sociālo risku Latvijai pēc 20-30 gadiem.

Vecumdienas paliks tikai dārgākas

Šobrīd nav skaidra situācija ar veselības aprūpi. Tomēr viens ir skaidrs – tai tērēsim vairāk un vairāk. Un vai visu spēs apmaksāt valsts?

Jāpalīdz pašiem cilvēkiem sevi disciplinēt un sadalīt savus ienākumus gan ikdienas tēriņiem, gan arī nebaltai situācijai, piemēram, veselībai. Ja valdība šobrīd neizmantos iespēju pēc būtības pārstrukturēt nodokļus arī veselības virzienā, tad vēlāk kā papildu nodokli to būs grūti ieviest.

Savukārt medicīnas attīstība nodrošinās arvien kvalitatīvākas vecumdienas, ja vien varam tās atļauties. Kas nākotnē prevalēs vecumdienu nodrošināšanā – privātie uzkrājumi, sociālā vai privātā apdrošināšana, bērni kā uzturētāji? Domas dalās. Droši vien vajag no visa pa druskai.

Kad ir pareizais brīdis domāt par nākotni? Šobrīd.

Šobrīd pensiju 2. līmenim tiek novirzīti 6%. Igauņu pieredze rāda, ka ar pareizu sistēmu var vēl vairāk un ātrāk uzkrāt...

Tomēr ar to vien nebūs pietiekami. Rietumvalstis domā par “autoenrolment” – lielāku darba devēju un darbinieku iesaisti, plānojot, cik no esošajiem ienākumiem jau pie ienākuma saņemšanas novirzīt uzkrājumam. Cilvēki jāpasargā paši no sevis.

Samazinot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no 23% līdz 20%, izmantojot šo samazinājumu prātīgi, būtu vieta arī iedzīvotāju motivēšanai veidot individuālos uzkrājumus. Protams, ne kā papildu nodokli darba devējam, bet pārstrukturējot darba samaksu, līdzīgi kā tas jau veikts virknē valstu.

2% no samazinātā IIN būtu lieliska iespēja veidot “autoenrolment” – ja cilvēki galīgi nevēlas to novirzīt pensijas uzkrājumiem, viņi var atteikties, bet, kā liecina Anglijas pieredze, lielākā daļa tomēr uzkrāj. Liekas, ko gan var ar 2%, bet tas ir gana daudz ilgtermiņā.

Turklāt 55 gadu vecums pensiju fondā tieši atbilst Latvijas Bankas ieteikumam atstāt pensionēšanās vecuma izvēli paša cilvēka ziņā.

Pensijas ir mirušas, lai dzīvo pensijas

Protams, paliek jautājums par uzticību pensiju sistēmai kā tādai...

Visi strādāsim ilgāk un līdz ar to arī maksāsim ilgāk. Nevajadzētu bažīties, ka nebūs pensijas vispār, tomēr par tās apjomu īsti pārliecības nav.

Pensiju 2. līmenī novirzītie 6% ir privātīpašums un ļoti būtiska pensijas sastāvdaļa. Savukārt pensiju 1. līmenis ir pilnīgi atkarīgs no demogrāfijas.

Vajadzētu modeli, kas prognozē sociālās iemaksas, balstoties uz demogrāfiju. Ja visi maksātu nodokļus, nebūtu nekādu problēmu nodrošināt arī šodien cilvēciskas pensijas, bet, ja 1/3 maksā nodokļus no minimālās algas, tad tur arī nekas nesanāk. Neticība valstij dominē pār vēlmi izprast nodokļu sistēmu.

Ja nodokļi būtu pārskatāmāki, tostarp, ja pensiju 1. līmeni varētu redzēt savā internetbankā vai kā reālu naudu bankas kontā, tad ticība stipri pieaugtu. Cilvēki to uzskatītu par savu naudu, nevis iemaksātu melnā caurumā.

Kristīne Lomanovska
SEB Dzīvības apdrošināšanas vadītāja

Uzkrājums pensiju 2. un 3. līmenī

Vai Jums pietiks ar pensiju?

Piedāvājam risinājumus, kā pietuvināt Jūsu pensiju šī brīža ienākumiem un saņemt nodokļa atvieglojumus par iemaksām privātajā pensijā.


 • Pensija - 15.02.2019

  Pašnodarbinātie un sociālās garantijas

  Pašnodarbinātie un sociālās garantijas

  Lielākā daļa strādājošo Latvijā ir darba ņēmēji – darbojas kādā privātā, valsts vai pašvaldības uzņēmumā. Taču mūsdienās daudzas jomas, tostarp darba attiecības, zaudē savas striktās robežas un daļa speciālistu izvēlas strādāt sev izdevīgā vietā un laikā un pēc paša noteiktiem kvalitātes standartiem, reģistrējoties kā pašnodarbinātas personas.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 17.01.2017

  Uzziniet visu par savu pensiju, neatejot no datora!

  Uzziniet visu par savu pensiju, neatejot no datora!

  Par laimi, mūsdienās viss kļūst aizvien vienkāršāk un ērtāk – daudz svarīgu lietu iespējams izdarīt, nemaz neizejot no mājas. Tai skaitā, noskaidrot, cik liela pensija jums tiek prognozēta vecumdienās, un kā rīkoties, lai tā būtu lielāka.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.