Pensija -
18.02.2019
uzkrājumi | finanšu plānošana
Pašnodarbinātas personas statuss nozīmē ne tikai lielāku rīcības brīvību, bet arī atbildību – ja par algoto darbu strādājošo nodokļu samaksu rūpējas darba devējs, tad pašnodarbinātajam par to jādomā pašam.
No sociālo iemaksu apmēra ir atkarīga jūsu nākotnes pensija. Pat ja šobrīd šķiet izdevīgi veikt mazas sociālās iemaksas vai neveikt tās nemaz (likumā noteiktajā kārtībā), ilgtermiņā šāda pieeja var nozīmēt vecumdienas uz nabadzības sliekšņa.
Noskaidrot, kāds šobrīd ir jūsu prognozētais pensijas apmērs, jūs varat portālā Latvija.lv, izmantojot savas internetbankas piekļuves datus. Iespējams, jums nāksies secināt, ka ar tādu pensiju jūs vecumdienas ne tikai nevarēsiet pilnvērtīgi izbaudīt, bet dzīvosiet no rokas mutē.
Kā saprast, kādi nodokļi un kādā apmērā ir jāmaksā? Kas notiks ar sociālajām garantijām, un vai kaut kas ies arī pensijai? Šie ir tikai daži jautājumi, kas kļūst aktuāli pirms reģistrēšanās kā pašnodarbinātai personai, lai saprastu, kādu no valsts piedāvātajiem nodokļu maksāšanas modeļiem labāk izvēlēties. Arī tad, ja jūs jau esat pašnodarbinātais, bet līdz šim neesat īpaši iedziļinājies, cik un kādus nodokļus īsti maksājat, vērts paanalizēt, vai esat izvēlējies savai darbībai atbilstošāko modeli.
Tā kā pašnodarbinātais pats atbildīgs par visu likumā noteikto nodokļu samaksu, viņam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā arī mainīt savu darbības formu jeb citiem vārdiem – nodokļu maksāšanas veidu. Uz pašnodarbinātu personu attiecas divi nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), kas jāmaksā pilnīgi visiem saimnieciskās darbības veicējiem, un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) jeb sociālais nodoklis – par to pēc mirkļa.
Lai sapratu, kura no darbības formām jums būs piemērotākā, vēlams veikt iepriekšēju aprēķinu, pamatojoties uz prognozētajiem ikmēneša ieņēmumiem un izdevumiem. Tad arī secināsiet, kurā modelī jums būs nodokļos jāsamaksā mazāk un kurā vairāk.
Lūk, daži darbības modeļi, ko varat izvēlēties, ja esat pašnodarbināta persona:
Parasti ar izdevīgumu saprotam pēc iespējas mazāku nodokļos maksājamo summu. Nav šaubu – jo lielāks nodokļu slogs, jo mazāk naudas paliek makā. Tomēr ne viss ir tā, kā pirmajā brīdī šķiet. Piemēram, no sociālo iemaksu apmēra ir atkarīga jūsu nākotnes pensija. Pat ja šobrīd šķiet izdevīgi veikt mazas sociālās iemaksas vai neveikt tās nemaz (likumā noteiktajā kārtībā), ilgtermiņā šāda pieeja var nozīmēt vecumdienas uz nabadzības sliekšņa.
Pavisam vienkāršoti – VSAOI ir jūsu drošības garants gadījumos, kad iestājas darba nespēja vai pienāk pensionēšanās vecums. Jo lielākas iemaksas veiktas, jo lielāka būs arī jūsu pensija.
Sociālais nodoklis nav papildus jāmaksā MUN un patentmaksas maksātājiem, jo šajos modeļos tas jau ir ietverts, taču, izvēloties maksāt pilno IIN vai saņemot autoratlīdzības, tas jāmaksā tad, kad mēneša peļņa pārsniedz 430 eiro. Tātad – pašam ir rūpīgi jāseko līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem.
Realitātē pašnodarbināto veiktās VSAOI mēdz būt ļoti niecīgas, neatkarīgi no darbības formas kādu viņš izvēlējies. Salīdzinājumam, ja par algotu darbinieku veiktās sociālās iemaksas ir 35,09% no viņa bruto algas, tad pašnodarbinātā obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi, bet ne mazāk kā valstī noteiktās minimālās algas (gadā 12 mēnešu minimālās algas apmērs) sociālās iemaksas MUN gadījumā veido vien daļu no 12% no ienākumiem – starpība ir ievērojama. Tas nozīmē, ka pašnodarbinātajam neveidojas pienācīgs pensijas kapitāls, un bieži viņš pat to neapzinās.
Noskaidrot, kāds šobrīd ir jūsu prognozētais pensijas apmērs, jūs varat portālā Latvija.lv, izmantojot savas internetbankas piekļuves datus. Iespējams, jums nāksies secināt, ka ar tādu pensiju jūs vecumdienas ne tikai nevarēsiet pilnvērtīgi izbaudīt, bet dzīvosiet no rokas mutē.
Kā rīkoties, lai situāciju uzlabotu?
o uzkrājuma veidošana – piemēram, fondi vai dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu ir interesanti ilgtermiņa rīki, kas dod iespēju ne tikai veidot uzkrājumu, bet arī potenciāli labi nopelnīt. Šī var būt laba alternatīva, ja uzkrājumu sākat veidot pietiekami ilgu laiku pirms pensionēšanās vecuma un esat pārliecināts, ka naudu neizņemsiet un neiztērēsiet ātrāk.
o dividendes no uzņēmējdarbības – tā ir laba doma, bet tikai gadījumā, ja jūs patiešām nodarbojaties ar uzņēmējdarbību. Ja tikai vēl plānojat uzņēmumu dibināt, uzdodiet sev jautājumu – vai jūsu ideja ir dzīvotspējīga, vai varat būt pārliecināts, ka jūsu uzņēmums būs veiksmīgs, un jūs vecumdienās varēsiet pārtikt no dividendēm?
o nekustamais īpašums – lielisks risinājums! Tikai ar vienu noteiktumu – ja jums tāds ir un pašam tas nebūs vajadzīgs dzīvošanai. Pretējā gadījumā šī nav nopietni apsverama alternatīva.
Pats būtiskākais, ko paturēt prātā – kad vecumdienas būs jau ap stūri, domāt par to materiālo nodrošinājumu būs par vēlu. Jo agrāk pieņemsiet lēmumu un sāksiet rīkoties, jo labākas būs jūsu izredzes izbaudīt vecumdienas neknapinoties.
Linda Ezerkalna
Uzstādiet uzkrājuma mērķi, sekojiet līdzi progresam un brīvi papildiniet uzkrājumu mobilajā lietotnē.
Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.