Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 12.01.2016
finanšu plānošana | uzkrājums

Vai pieklājīgai pensijai ir alternatīvas?

Vai pieklājīgai pensijai ir alternatīvas?

Par pietiekamiem un laicīgiem uzkrājumiem vecumdienām – pensijas laikā joprojām domāt izvairās lielākā daļa latviešu.

Liela daļa iedzīvotāju, protams, rēķinās ar to, ka mūža laikā sastrādātais vecumdienās atgriezīsies kā pieklājīga valsts pensija katru mēnesi un beidzot būs iespēja atpūsties ar labi padarīta darba sajūtu. Tomēr pensija nav vairs gluži tas pats, kas iepriekš ikmēneša alga, un ikviens var saskarties ar to, ka, iespējams, būs jāatsakās no daudzām ierastām lietām.

Alternatīvas kā glābiņš

Par pensijas laiku domāt nevēlas ne tikai tie, kam tas patiesi vēl ir tālas nākotnes jautājums. Nereti par pensiju domāt nevēlas arī tie, kam līdz pelnītajai atpūtai atlicis vien mazāk nekā 10 gadi. Tie pirmie aizbildinās, ka pašlaik svarīgāka ir bērnu skološana vai ģimenes mājokļa iekārtošana. Savukārt otrie, apzinoties, ka pensijā var piedzīvot būtisku ienākumu kritumu, mēdz aizbildināties ar dažādām alternatīvām, kas tiem būšot pieejamas. SEB veiktā aptaujā noskaidrots, ka 65% Latvijas iedzīvotāju cer uz šādām alternatīvām.

Bērnu atbalsts

Bērni ir dzīves lielākā vērtība – šajā teicienā ir daudz patiesības. Pavadot savus dēlus un meitas pieaugušo dzīvē, ikvienam no vecākiem ir tiesības cerēt, ka jaunā paaudze atgriezīsies, kad vajadzēs atbalstīt tēvu un māti vecumdienās. Un tā tam tiešām būtu arī jānotiek. Tajā pašā laikā bērniem arī pietiek savu raižu, ir savi bērni, kas jāuztur. Vai tas, ko viņi varēs atļauties atvēlēt vecākiem, būs pietiekami, lai nodrošinātu ievērojamu atbalstu papildus pensijai? SEB aptauja liecina, ka 18% no ekonomiski aktīvajiem Latvijas iedzīvotājiem savu vecāku finansiālajam atbalstam ik mēnesi atvēl 138 eiro. Turklāt dzīve var sarūpēt negaidītus pavērsienus ikvienam, un arī bērni var nonākt gan īslaicīgās, gan arī ilgākās finansiālās grūtībās.

Dzimtas īpašumi

Nekustamais īpašums patiesi ir viens no izplatītākajiem investīciju veidiem. Par to pārliecināta arī viena trešdaļa SEB aptaujāto. Teorētiski īpašumu tiešām var pārdot, iegūstot pienācīgu summu, ko izlietot nebēdnīgām vecumdienām, vai ilgstoši izīrēt, saņemot regulārus ikmēneša papildienākumus. Tiesa, diezgan izplatīta parādība nekustamo īpašumu vidē ir arī tā dēvētie tukšie periodi, kad īres ienākumu plūsma apsīkst. Turklāt šajā tirgū mēdz būt gan kāpumi, gan kritumi, un jūs nekādi nevarat būt pārliecināti, ka tieši brīdī, kad jums papildu līdzekļi būs nepieciešami, konkrētā īpašuma cena būs adekvāta.

Vērtīgā zeķe

Naudas vai zelta glabāšana zeķē, iespējams, nav raksturīgākais 21. gadsimta investīciju risinājums, tomēr pārsteidzošā kārtā tas joprojām ir diezgan populārs. Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas ieguldīt vērtslietās, nav tālu jāmeklē – atšķirībā no akcijām tās nemēdz zaudēt savu tirgus vērtību un vēsturiski ir kalpojušas kā sava veida statusa apliecinātāji. Tiesa, dārglietas ir arī visai pievilcīgs mērķis garnadžiem, un, neparūpējoties par to drošību, jūs tās pakļaujat lielam riskam. Lai sakrātu pensijas laikam lielu summu šādi, ikdiena jāpavada zināmā stresā, bet jo cilvēks vecāks, jo tas kļūst nevēlamāks veselībai.

Darbs līdz pēdējam elpas vilcienam

SEB veiktajā aptaujā noskaidrots – 37% Latvijas iedzīvotāju cer, ka strādās arī pensijas laikā, tādējādi nodrošinot sev papildu ienākumus. Protams, laimīgs ir tas, kuram darbs ir vaļasprieks un kurš gatavs darīt to līdz pēdējam elpas vilcienam. Tomēr darba tirgus mēdz būt diezgan nežēlīgs un vienmēr jāatceras skarbā patiesība, ka neviens nav neaizstājams. Ja cilvēkam gados jāsāk konkurēt  ar jaunāku paaudžu speciālistiem, jācenšas dzīvot līdzi inovācijām un tehnoloģiju attīstībai, tas viss var radīt zināmu stresu un nevajadzīgus pārdzīvojumus. Un galu galā – pensijas laiks taču tieši tam ir domāts, lai beidzot atpūstos un izbaudītu brīvību! Tas jāpavada ar mazbērniem, sen lolotos ceļojumos un iemīļotā mazdārziņa dobēs.

Jānis Meistars,
žurnālists

Uzkrājums pensiju 2. un 3. līmenī

Vai Jums pietiks ar pensiju?

Piedāvājam risinājumus, kā pietuvināt Jūsu pensiju šī brīža ienākumiem un saņemt nodokļa atvieglojumus par iemaksām privātajā pensijā.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.