Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 10.02.2015
finanšu plānošana | neparedzēti gadījumi | uzkrājumi

Ģimeniskā X paaudze – vai atpazīstat sevi?

Ģimeniskā X paaudze – vai atpazīstat sevi?

Bērni, par kuriem jūs rūpējaties, darbs, kurā tiek novērtēta jūsu pieredze, cilvēka cienīga novecošana – ja jūs raksturo šīs lietas vai jūs tiecaties tās sasniegt, jūs, iespējams, esat no X paaudzes. X paaudzes cilvēkiem ir laba pozīcija darba tirgū un spoža karjera.

Bērni, par kuriem jūs rūpējaties, darbs, kurā tiek novērtēta jūsu pieredze, cilvēka cienīga novecošana – ja jūs raksturo šīs lietas vai jūs tiecaties tās sasniegt, jūs, iespējams, esat no X paaudzes.

X paaudzes cilvēkiem ir laba pozīcija darba tirgū un spoža karjera. Viņiem jau ir dažādas saistības vai drīz tādas būs – viņi īrē vai maksā hipotekāro kredītu par ērtu mājokli, audzina bērnus un maksā par viņu mācībām, labiekārto dzīvesvietu un nodrošina sev ērtus apstākļus.

Taču ir ļoti svarīgi izvērtēt ģimenes pašreizējās un nākotnes saistības un atbilstoši sagatavoties nākotnei. Neviens labāk par X paaudzi nezina, ka nākotne ir mūsu dzīves visneskaidrākā lieta, jo viņi to ir izbaudījuši uz savas ādas. Šīs paaudzes cilvēki redz, kādu pensiju patlaban saņem viņu vecāki, kas sūri grūti visu mūžu strādājuši, kādu dzīvi viņi var atļauties un ka viņiem nav nekādu iespēju to mainīt. X paaudze redz arī savus bērnus augam, domā par to, cik izmaksās viņu izglītošana un studijas, kā palīdzēt viņiem uzsākt patstāvīgu dzīvi. Dārgs mājoklis, bērnu vajadzības un vēl vairāk mājsaimniecības izdevumu liek labāk un gudrāk plānot savas personīgās finanses.

Ir svarīgi nodrošināties ar rezerves līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kā arī – izvērtēt, vai kredīta ņemšana ir tā vērta.

X paaudzes finansiālos ieradumus galvenokārt raksturo pieci principi.

Dzīvot šodienai

Galvenais ir pašreizējās vēlmes un iespējas. Viņu ienākumi ir pietiekami un stabili, un, ja nu kādreiz naudas pietrūkst, rokas stiepiena attālumā vienmēr ir kredītkarte vai aizņēmums. Izdevumi ir saskaņoti ar ienākumiem. Pastāvīga nepieciešamība uzlabot savu dzīves vidi, nopirkt labāku automašīnu, jaunāku telefonu, doties eksotiskā ceļojumā vai iegādāties kādu modernu apģērbu. Kad tad, ja ne tagad?

Plašas saistības

Šobrīd X paaudzei ir vienas no plašākajām saistībām – viņi dzīvo ērtā mājoklī, audzina bērnus, maksā par viņu studijām, maksā komunālos maksājumus utt. Pievienojiet vēl interesantu vaļasprieku un jūs iegūsiet situāciju, kurā pat ģimenēm ar diezgan lieliem ienākumiem neiznāk atlikt kādu summiņu nākotnes uzkrājumam.

Krīzes ietekmes

Finanšu burbuļi, krīze, bankroti un novājinātā ekonomika vissāpīgāk trāpīja tieši trīsdesmitgadniekiem. Daži zaudēja darbu vai viņiem tika būtiski samazinātas algas. Hipotekārie kredīti, kas tika noformēti pašā “karstākajā” laikā pirms krīzes, pēkšņi kļuva par nastu daudziem kredītņēmējiem, kuri sarežģītajā ekonomiskajā situācijā saskārās ar grūtībām atmaksāt kredītus.

Negūs labumu no pašreizējās pensiju sistēmas

Ir skaidrs, ka pašreizējā valsts pensiju sistēma nevar nodrošināt cilvēka cienīgu novecošanu X paaudzei, sasniedzot pensijas vecumu, tomēr viņi nevar samierināties ar faktu, ka vecumdienas būs jāpavada trūkumā. Tāpēc ir būtiski sākt par savu nākotni rūpēties jau tagad.

Nav neviena, no kā mācīties

Viņu vecāki tik tikko zina par kredītu un investīciju iespējām un izvēlēm, tikai daži no viņiem var dot padomus jauniem uzņēmējiem. Vienīgais uzkrājumu veids, ko viņi pazīst, ir bankas uzkrājums, un vienīgais vērtīgais ieguldījumu veids – nekustamais īpašums. Lielākā daļa cilvēku joprojām veido uzkrājumus tieši šajos divos veidos.

Visiem zināms, ka, pieaugot ienākumiem, pieaug arī izdevumi. Tieši tādēļ cilvēki arī ar pietiekami lieliem ienākumiem nespēj veidot uzkrājumus nākotnei. Tomēr – kādēļ nemēģināt sākt jau šodien? Nekad nav par vēlu ieviest finanšu plānošanu un sākt krāt naudu nākotnei. Vienkārši vajag sākt!


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.