Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 31.10.2017
maksājumi | rēķini | internetbanka

Norēķini sasnieguši zibenīgu ātrumu

Norēķini sasnieguši zibenīgu ātrumu

Novembra beigās Eiropā gaidāmas pārmaiņas banku darbībā – eiro maksājumus no vienas finanšu iestādes uz citu varēs veikt vien pāris sekunžu laikā.

Šobrīd ap 60% maksājumu notiek vienas bankas ietvaros, liecina SEB bankas statistika. Šādi maksājumi tiek izpildīti nekavējoties – nauda no konta uz kontu tiek pārskaitīta pāris sekunžu laikā.
Savukārt naudas pārvedumi eiro valūtā uz citu banku (SEPA maksājumi) šobrīd tiek izpildīti tikai noteiktos laikos, turklāt tos nav iespējams veikt brīvdienās un svētku dienās. Tādējādi saņēmējam nauda jāgaida dažas stundas vai pat dienas. Piemēram, ja klients vēlas, lai nauda tiktu ieskaitīta kontā citā bankā tajā pašā darba dienā, viņam jāveic maksājums dienas pirmajā pusē. Ja nauda pārskaitīta tuvāk darba dienas beigām, visticamāk, tā tiks saņemta tikai nākamajā rītā, savukārt piektdienas vakarā pārskaitīta nauda jāgaida līdz pirmdienas rītam. Tas viss rada neērtības klientiem un neatbilst straujajam mūsdienu ritmam. Bet jau novembrī viss mainīsies.

Pārmaiņas visā Eiropā

Ar 21. novembri eirozonā sāks darboties jauna ātro maksājumu klīringa sistēma, kuru pārvalda uzņēmums EBA Clearing, kas ir atbildīgs par maksājumu sistēmas organizēšanu un uzturēšanu Eiropā. Jaunā sistēma dos iespēju pārskaitīt naudu starp bankām tikpat ātri kā vienas bankas ietvaros – nauda uz kontu citā bankā nonāks dažu sekundu laikā un uzreiz būs izmantojama.

Pakāpeniski ātro maksājumu sistēmai pievienosies vairākas finanšu iestādes, taču SEB bankas Latvijā un Igaunijā būs vienas no pirmajām, kas saviem klientiem piedāvās zibmaksājumus jau šajā rudenī.

Zibmaksājumi – ar ko tie atšķiras

Zibmaksājumi no parastiem SEPA maksājumiem atšķiras vien ar izpildīšanas ātrumu, taču ir kāda nianse – viena šāda maksājuma summa nevar būt lielāka par 15 000 eiro. Tas saistīts ar drošības aspektiem. Ja ir nepieciešamība pārskaitīt lielāku summu, maksājums tiks izpildīts kā parastais SEPA maksājums. Toties, ņemot vērā SEB bankas statistiku, var teikt, ka ar jaunās sistēmas ieviešanu, pēc tam, kad to ieviesīs vairums Eiropas banku, ap 98% no visiem SEB bankas klientu maksājumiem notiks zibenīgi.

Banku klienti zibmaksājumus varēs veikt līdzīgi kā parastos maksājumus šobrīd – iesniedzot attiecīgo maksājuma rīkojumu internetbankā vai mobilajā aplikācijā vai izmantojot citus risinājumus, ko bankas piedāvās nākotnē. Sākotnēji SEB klientiem zibmaksājumi būs pieejami tikai internetbankā. Tai sekos mobilā aplikācija un citas maksājumu iespējas, ko tuvākajā nākotnē piedāvās bankas un to sadarbības partneri.

Svarīgākie jautājumi un atbildes par zibmaksājumiem

1. Kas ir zibmaksājumi?

Zibmaksājumi jeb ātrie maksājumi ir naudas pārskaitījumi no vienas finanšu iestādes uz citu 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, 365 dienas gadā, ieskaitot svētku dienas. Nauda tiek pārskaitīta dažu sekunžu laikā, dodot iespēju saņemto naudu izmantot uzreiz. Banku klienti zibmaksājumus varēs veikt līdzīgi kā parastos maksājumus šobrīd – iesniedzot attiecīgo maksājuma rīkojumu internetbankā, mobilajā aplikācijā, un arī izmantojot citus risinājumus, ko bankas un to sadarbības partneri piedāvās.

2. Kad zibmaksājumi būs pieejami SEB bankas klientiem?

Eiropas ātro maksājumu sistēma, kurai pievienosies SEB banka, sāks strādāt no 21. novembra. Plānots, ka SEB bankas klientiem zibmaksājumi būs pieejami novembra beigās. Tomēr jāsaprot, lai zibmaksājumi būtu iespējami, šis pakalpojums jānodrošina arī naudas saņēmēja bankai.

3. Kā veikt zibmaksājumu?

Ja zibmaksājums būs iespējams, klientiem tas tiks nodrošināts automātiski – nekādas papildu darbības, aizpildot maksājuma formu, nebūs nepieciešamas. Ja zibmaksājums nebūs iespējams tehnisku iemeslu dēļ, tas tiks veikts kā parastais SEPA maksājums. Parastie SEPA maksājumi, kas ir pārskaitījumi eiro valūtā uz kontiem citās bankās, nenotiek tiešsaistē, bet tiek izpildīti vairākas reizes dienā, vienlaikus tos nav iespējams veikt brīvdienās un svētku dienās. Svarīgi! Zibmaksājumu summas limits ir 15 000 eiro. Ja maksājuma summa būs lielāka par 15 000 eiro, tas tiks veikts kā parastais SEPA maksājums.

4. Cik maksā katrs zibmaksājums?

Komisijas maksa par zibmaksājumiem būs tāda pati kā par standarta SEPA maksājumiem. Attiecīgi uz zibmaksājumiem attiecas arī visi klienta komplektu nosacījumi.

5. Vai zibmaksājumi būs pieejami arī SEB bankas mobilas aplikācijas lietotājiem?

Zibmaksājumi kā pakalpojums ir iespējami tikai digitālajos kanālos. Sākumā tos būs iespējams veikt tikai internetbankā (datorā), taču tuvākajā laikā tie kļūs pieejami arī mobilajā aplikācijā.

6. Cik ātri saņēmējs saņems naudu?

Pateicoties jaunam risinājumam, nauda uz kontiem citās bankās tiks pārskaitīta tikpat ātri, kā savas bankas ietvaros. Parasti tas aizņem līdz 10 sekundēm.

7. Vai šādā veidā ir iespējams veikt maksājumus arī uz ārvalstīm?

Sākot ar 2017. gada novembri, Eiropas kredītiestādes varēs pievienoties ātro maksājumu sistēmai, tādējādi nodrošinot savu klientu sasniedzamību ātrajiem maksājumiem visā Eiropā.

8. Vai ar zibmaksājumu būs iespējams norēķināties arī par pirkumiem internetā?

Ja preces saņemšanai jāapmaksā rēķins, zibmaksājums nodrošinās naudas nodošanu tirgotājam uzreiz preces saņemšanas brīdī, un līdz ar to – tūlītēju preces vai pakalpojuma pieejamību pircējam. Zibmaksājumu varēs izmantot arī kā alternatīvu skaidrās naudas maksājumam pie preču saņemšanas. Zibmaksājumu izmantošana lielā mērā ir atkarīga no banku spējām šādus risinājumus izstrādāt un tirgotāju vēlmes tos izmantot, lai pieņemtu maksājumus no patērētājiem.

9. Vai zibmaksājumi nerada drošības risku, vai maksājumi joprojām tiks pārbaudīti ar pienācīgu uzmanību?

Zibmaksājumu sistēmas ieviešana noteikti nav saistīta ar drošības standartu samazināšanu. Pakalpojums kļuva iespējams, pateicoties jauniem tehniskiem risinājumiem, kā arī vispārējai tehnoloģiju attīstībai, kas tagad ļauj veikt vairākus aprēķinus un darbības ātrāk.

10. Kādi būs tipiskākie piemēri zibmaksājumu izmantošanai?

Zibmaksājumi pēc būtības ir izmantojami jebkurā jomā un nākotnē tie lielā mērā aizstās tradicionālos maksājumus. Kā tipiskākos piemērus var minēt šādus:

 • ātrs pārskatījums savam radiniekam vai draugam, kuram neplānoti nepieciešams norēķināties, bet skaidra nauda nav līdzi un kartes kontā naudas apjoms nav pietiekams;
 • vienkārši ātrs pārskatījums radiniekam vai draugam dažās sekundēs jebkurā dienā un diennakts laikā;
 • samaksa par pasūtītu preci vai pakalpojumu, tādejādi izvairoties no nepieciešamības veikt priekšapmaksu vai izmantot skaidru naudu;
 • samaksa par preci vai pakalpojumu, kurš tiek piegādāts Jūsu mājsaimniecībai Jums atrodoties ārvalstīs;
 • ātrs pārskatījums no Jūsu radinieka, kurš strādā ārvalstīs, piemēram, Vācijā vai Īrijā, t.sk., no viņa bankas konta attiecīgajā valstī.

Jeļena Riļejeva

 • Drošība - 05.06.2019

  Banka tavā viedtālrunī

  Banka tavā viedtālrunī

  Laiki, kad finanšu pakalpojumi bija pieejami tikai filiālēs vai izmantojot datoru, ir pagātnē. Tagad konta stāvokli pārbaudīt un maksājumus veikt var atrodoties meža vidū, ja vien līdzi ir viedtālrunis ar interneta pieslēgumu.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 07.03.2019

  Smart-ID – droša piekļuve internetbankai

  Smart-ID – droša piekļuve internetbankai

  Latvijas bankas piedāvā elektroniskos pakalpojumus jau 20 gadus, kopš klientiem sāka izsniegt pirmās kodu kartes darījumiem internetbankā. Jaunu autorizācijas līdzekļu saraksts nemitīgi tiek papildināts, un drīz vien kodu kartes kļūs par vēsturi, jo tiks aizstātas ar drošākiem un modernākiem risinājumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.