Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 06.12.2017
apdrošināšana | pensija

Kā nodokļu reforma ietekmēs tos, kas veido uzkrājumus

Kā nodokļu reforma ietekmēs tos, kas veido uzkrājumus

2018. gada 1. janvārī stāsies spēkā virkne nodokļu izmaiņu, daļa no kurām skars iedzīvotājus, kuri veido dažāda veida uzkrājumus, tai skaitā izmanto dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu, kā arī iegulda līdzekļus privātajos pensiju fondos.

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 20%

Svarīgākā izmaiņa, kas ietekmēs iedzīvotāju ienākumus, ir diferencētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieviešana.

Ja strādājošā bruto ienākumi kalendārā gada laikā nepārsniedz 20 000 eiro, tad nodokļa likme no nākamā gada būs mazāka nekā šobrīd – 20% (tagad tie ir 23%).

Ja gada ienākumi ir lielāki par 20 000 eiro, tad ienākumu daļai no 20 līdz 55 tūkstošiem eiro, tiks piemērota nodokļu likme 23%, bet daļai virs 55 000 eiro gadā būs visaugstākā nodokļu likme – 31,4%.

IIN likmes 2018 Avots: LR Finanšu ministrija

Nodokļu atvieglojumi

No iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes šobrīd ir atkarīga summa, ko ir iespējams saņemt kā pārmaksāto nodokli (nodokļu atvieglojumi) gadījumos, ja tiek veiktas iemaksas privātajos pensiju fondos vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu. Ir noteikts, ka summa, kas tiek novirzīta privātajos pensiju fondos vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu, netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Līdz ar to katru gadu iedzīvotājiem ir iespēja atgūt pārmaksāto nodokli. Ar nākamo gadu, samazinoties IIN likmei, mainīsies arī nodokļu atvieglojumu saņemšanas apmērs, proti, par iemaksām uzkrājumos, kas tiks veiktas sākot ar nākamo gadu, būs iespējams saņemt atpakaļ 20%, neatkarīgi no ienākumu un samaksāto nodokļu apjoma.

Par iemaksām, kas tiks veiktas uzkrājumos vēl šogad, nākamajā gadā būs iespēja saņemt nodokļu atvieglojumus 23% apmērā.

Otra izmaiņa – ja šobrīd atvieglojumus iespējams saņemt par iemaksām, kuru apmērs nepārsniedz 10% no bruto ienākumiem gan pensiju fondos, gan dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu (kopā 20%), tad ar nākamo gadu atvieglojumi būs iespējami par 10% no apliekamā ienākuma kopumā. Turklāt tiks ieviesti kopējo iemaksu griesti, par kuriem varēs saņemt nodokļu atvieglojumus – 4000 eiro gadā.

Avots: LR Finanšu ministrija

Dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu – līguma termiņš

Trešā izmaiņa skar dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu līguma termiņu. Šobrīd nodokļu atvieglojumus ir iespējams saņemt, ja apdrošināšanas līgums noslēgts uz pieciem gadiem. Sākot ar 2018. gadu, nodokļu atvieglojumi ir paredzēti gadījumos, ja jauns apdrošināšanas līgums ir noslēgts uz 10 gadiem. Tas nozīmē, ka noslēdzot apdrošināšanas līgumu vēl šogad, tā minimālais termiņš, nodokļu atvieglojumu saņemšanai saglabājas 5 gadi. Savukārt, līgumiem, kas tiks noslēgti ar 2018. gadu, termiņam būs jābūt 10 gadi, lai varētu saņemt nodokļa atvieglojumus.

Nodokļi no kapitāla un kapitāla pieauguma

Nodokļu reforma arī paredz, ka no nākamā gada tiks palielināts arī nodoklis par ienākumiem no kapitāla, kas ir dividendes, procenti, ienākums no dzīvības apdrošināšanas līgumiem, ienākums no privātajos pensiju fondos veikto iemaksu ieguldīšanas, ienākums no mūža pensijas apdrošināšanas līgumiem, ienākums no finanšu instrumentu individuālas pārvaldīšanas.

Tas nozīmē, ka, ja šobrīd, saņemot termiņnoguldījuma uzkrāto summu, ir jāmaksā 10% no summas, kas nopelnīta procentos, tad no nākamā gada būs jāmaksā 20%. Svarīgi, ka nodokļi jāmaksā ne par visu ieguldīto summu, bet tikai par nopelnīto daļu.

Līdz 20% no nākamā gada tiks palielināts arī nodoklis par kapitāla pieaugumu (šobrīd 15%) – tas ir nodoklis ienākumiem no kapitāla aktīvu pārdošanas (nekustamais īpašums, akcijas, kapitāla daļas, pajas, ieguldījumu fondu apliecības, parāda instrumenti, zelts un dārgmetāli, kā arī citi instrumenti).

 • Uzkrājumi - 12.07.2017

  Ja nu tomēr Tu būsi pensionārs, ko tad?

  Ja nu tomēr Tu būsi pensionārs, ko tad?

  Nedaudz provokatīvs jautājums, bet tomēr. Tieši tādu mēs, ilgtermiņa uzkrājumu nozarē strādājošie mēdzam jautāt Latvijas iedzīvotājiem, kad sarunās par ilgtermiņa uzkrājumiem savām vecumdienām cilvēki mums saka “bet es jau nenodzīvošu līdz tam laikam, kad būs jāsaņem”.

  Lasīt vairāk

 • Personīgās finanses - 19.08.2017

  Kā nodokļu reforma mainīs iedzīvotāju ienākumus?

  Kā nodokļu reforma mainīs iedzīvotāju ienākumus?

  Šī gada augustā izsludināta nodokļu reformas likumu pakete – tas nozīmē, ka jau nākamgad iedzīvotāji pamanīs izmaiņas savos ienākumos. SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis apkopojis tās topošās reformas izmaiņas, kas skars cilvēku finanses visvairāk.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.