Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 15.01.2019
krāšana | nākotne

Man nav naudas uzkrājumam. Vai tiešām?

Man nav naudas uzkrājumam. Vai tiešām?

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju neveido uzkrājumus, visbiežāk aizbildinoties ar to, ka viņiem gluži vienkārši pietrūkst līdzekļu, lai to darītu. Tomēr nereti atklājas, ka nauda, ko varētu novirzīt uzkrājumam, aiziet mirkļa iegribu apmierināšanai un nevajadzīgos niekos.

Lai sāktu krāt, nav nepieciešamas lielas summas: pat 1 eiro dienā gadā laikā izveidos 365 eiro, bet trīs gados – vairāk nekā 1000 eiro lielu uzkrājumu.

Mēs visi saprotam, ka uzkrājums ir dzīves nepieciešamība, kas neparedzētās situācijās ļauj justies finansiāli droši un neatkarīgi, tomēr daudzi cilvēki uzskata, ka viņiem uzkrāšana vienkārši nepadodas vai tai nekad neatliek pietiekami daudz līdzekļu. Vai uzkrājuma veidošana patiešām ir kāda īpaša prasme, kas vieniem piemīt, bet citiem ne? Aplūkosim populārākās atrunas, ar kurām parasti aizbildinās cilvēki, kas neveido uzkrājumus.

“Man nepietiek naudas uzkrājumu veidošanai”

Šī ir populārākā atbilde, ko sniedz iedzīvotāji, kas neveido uzkrājumus. Tas ir paradoksāli, jo tieši cilvēki, kas pelna maz, ir visvairāk pakļauti riskam – ja kādu iemeslu dēļ regulārie ienākumi apsīks un viņiem nebūs  finanšu “drošības spilvena”, viņi acumirklī nonāks sarežģītā situācijā. Turklāt aptaujas liecina, ka cilvēku, kuri zaudējot pamatienākumus, paliktu bez iztikas līdzekļiem, Latvijā ir vairāk nekā puse.

Patiesība ir diezgan vienkārša – ikviens spēj kaut pavisam nelielu daļu savas algas atlicināt uzkrājumam. Taču, ja mēneša beigās paskatīsimies uz savu finansiālo situāciju, ļoti iespējams, ka kontā būs atlikuši vien daži eiro. Secinājums – nav ko uzkrāt. Pareizi? Nē!

Tā nu esam iekārtoti, ka mums ir vieglāk samierināties ar ierasto situācijai, nekā dienu no dienas domāt par to, ka jāietaupa nauda arī uzkrājumam. Tāpēc, ja ik mēnesi, saņemot algu, jūs, piemēram, 5% no tās uzreiz novirzīsiet uzkrājumam, uzkrāšana padosies daudz vieglāk, turklāt tai novirzītās naudas trūkumu jūs mēneša beigās diez vai izjutīsiet, jo ne vien būsiet pielāgojies situācijai, bet arī pārējo naudu būsiet iztērējis lietderīgāk. Cik būtu 5% no jūsu algas? Iedomājieties, cik patīkams uzkrājums izveidotos gada laikā!

“Diez vai man pietiks pacietības ilgstoši krāt”

Ir dažādi uzkrāšanas veidi. Viens no ierastākajiem ir krājkonts, kurā var iemaksāt jebkādas summas un, kad nepieciešams, uzkrājumu izņemt. Šādi noteiktā laika posmā var uzkrāt kādam konkrētam pirkumam, piemēram, jaunai veļas mašīnai, taču, ja jūsu mērķis ir uzkrāt lielāku kapitālu nākotnei, jāpadomā par ilgtermiņa uzkrājuma veidošanas iespēju. Ir vairāki iemesli, kāpēc ilgtermiņa krāšana atmaksājas, un būtiskākais ir tas, ka  tā pat ar nelielām iemaksām var izdoties uzkrāt patiešām pieklājīgu kapitālu.

Izvēloties uzkrāt pensiju 3. līmenī vai veidot uzkrājumu ar dzīvības apdrošināšanu, jūs noslēgsiet līgumu uz vairākiem gadiem, tātad apņemsieties ik mēnesi vairāku gadu garumā novirzīt uzkrājumam noteiktu naudas summu. Daudzus tas biedē – ja nu pēkšņi kaut kas dzīvē mainās un nauda būs nepieciešama kādam citam nolūkam?

Jā, iespējas iztērēt naudu, būs vienmēr – gan par vajadzīgām lietām, gan mirkļa iegribām. Tāpēc ilgtermiņa uzkrājums 10 vai pat vairāk gadu garumā ir lielisks līdzeklis, kā sevi disciplinēt un, iespējams, izvairīties no liekiem pirkumiem. Ja tomēr dzīvē pienāk brīdis, kad nauda ir vajadzīga tūlīt un tagad, savu uzkrājumu ar dzīvības apdrošināšanu ir iespējams izņemt arī pirms līguma termiņa beigām.

Turklāt šāda disciplīna atmaksājas, jo ikviens, kurš maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un ir izvēlējies uzkrāt pensiju 3. līmenī vai veidot uzkrājumu ar dzīvības apdrošināšanu, ik gadu var atgūt daļu no valstij samaksātā IIN, tādējādi  gūstot papildu ienākumus.

Uzkrājums - pamats Jūsu finansiālajai neatkarībai

Krāšana ir sens cilvēku paradums, kas sniedz drošības un stabilitātes sajūtu. Sāciet veidot uzkrājumu SEB, izmantojot nodokļu atvieglojumu sniegtās iespējas. Jums atliek vien izvēlēties - veidot uzkrājumu vecumdienām vai tuvākai nākotnei.

“Es taču neniekošos ar mazām summām”

Te nonākam pie vēl viena izplatīta maldīga uzskata, proti, – daļai cilvēku šķiet, ka uzkrājumu ir vērts veidot vien tad, ja tam ir iespējams atlicināt vismaz 50 vai 100 eiro mēnesī, jo citādi jau neko lielu neizdosies uzkrāt.

Protams, atliekot lielākas summas, uzkrājums veidosies straujāk. Tomēr šis ir tieši tas gadījums, kad mazais cinītis gāž lielo vezumu, jo runa ir par krāšanu daudzu gadu garumā. Atliek vien nedaudz parēķināt: atliekot 1 eiro dienā (summa, ko tik vienkārši var iztērēt par kādu lieku našķi), 3 gadu laikā ir iespējams sakrāt vismaz 1095 eiro. Pat tad, ja spējat atlicināt mazāk, piemēram, 20 eiro mēnesī, 3 gadu laikā būsiet uzkrājis jau 720 eiro. Atcerieties: ja uzkrājums tiek veidots, izmantojot kādu bankas ilgtermiņa uzkrājuma produktu, jūs varat saņemt atpakaļ daļu samaksātā IIN – ja šo atgūto summu neiztērēsiet, bet pievienosiet uzkrājumam, tas augs vēl straujāk.

Jebkurā gadījumā summai ir krietni mazāka nozīme nekā attieksmei – lai cik neliela ir summa, kuru jūs varētu atlicināt, tā tomēr ir nesalīdzināmi lielāka par uzkrājuma neveidošanu vispār.

“Esmu pārāk aizmāršīgs, lai atcerētos par krāšanu ”

Uzkrājums tiešām visu laiku nestāv acu priekšā kā, piemēram, nesamaksāts telefona rēķins, tā papildināšana var viegli piemirsties. Tieši tāpēc banka ir radījusi rīkus, kas ļauj par uzkrājuma veidošanu nedomāt – tie ir regulārie maksājumi.

Ja jūsu alga bankas kontā tiek ieskaitīta, piemēram, līdz katra mēneša 5. datumam, jūs kaut tūdaļ pat savā internetbankā varat pieslēgt regulāro maksājumu, kas turpmāk šajā datumā ik mēnesi ieskaitīs jūsu izvēlēto summu uzkrājuma kontā. Tieši tā – jums pašam nekas nebūs jādara, bet uzkrājums ar katru mēnesi pieaugs.

Linda Ezerkalna

 • Uzkrājumi - 08.01.2018

  Kā gada laikā uzkrāt 1400 eiro?

  Kā gada laikā uzkrāt 1400 eiro?

  Pērn, ievērojot SEB bankas finanšu ekspertu ieteikumus, SEB bankas Lietuvā kliente Simona nolēma gada laikā uzkrāt gandrīz 1400 eiro. Vēlējāmies uzzināt, kā viņai veicās.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 26.07.2018

  Cik liela ir pienācīga pensija?

  Cik liela ir pienācīga pensija?

  Tiek lēsts, ka cilvēkam vecumdienās izdzīvošanai mēnesī nepieciešami vismaz 70% no līdzšinējās mēnešalgas, lai saglabātu esošo dzīves līmeni.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.