Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 28.07.2015
uzkrājumi | ģimenes budžets | ekonomija

Veselīgs dzīvesveids un motivācija uzkrāt

Veselīgs dzīvesveids un motivācija uzkrāt

Konkrētam mērķim sakrāt ir vieglāk. Ja no sirds kaut ko vēlamies, motivācija krāt ir spēcīgāka. Taču šo motivāciju vēl lielāku var veidot papildu iemesls – krāšana uz veselības rēķina jeb, pareizāk būtu teikt, – uz slikto ieradumu rēķina par labu savai veselībai.

Teju katram no mums ir kāds melnais caurums, kurā regulāri pazūd nauda. Diemžēl nereti tā tiek iztērēta pagalam neveselīgām lietām – cigarešu paciņai, vīna pudelei, it kā nevainīgiem gardumiem un tamlīdzīgi. Teiksiet – tā jau tāda ikdiena? Domājat, ka tās nemaz nav tik lielas summas, kas tiek tērētas šīm nosacītajām dzīves baudām? Un tomēr. Ja rūpīgi pierakstīsiet savus izdevumus vismaz mēneša (vēlams – triju) garumā, tieši šīs pozīcijas jūsu izdevumu tabulā var pārsteigt.

Iedvesmai piedāvājam trīs iemeslus sākt uzkrāšanu veselības dēļ.

Nesmēķējot aizbraukt ceļojumā

Lai gan smēķēšana vairs sen nav modes lieta, kā tas bija pagājušā gadsimta vidū, pirms kļuva zināma tās graujošā ietekme uz cilvēka organismu, arī mūsdienās smēķētāju joprojām ir daudz. Aptaujas gan liecina, ka krietni vairāk nekā puse no viņiem vēlētos šo netikumu atmest. Ja veselība kādam tomēr šķiet pārāk abstrakts jēdziens, lai sevi motivētu atteikties no šī ieraduma, varbūt konkrēts ieguvums var būt labāks iemesls. Jūs, iespējams, pārsteigs fakts, ka arī nebūt ne viskaislīgākais smēķētājs, atsakoties no šī ieraduma, gada laikā var sakrāt līdzekļus pat ceļojumam.

Ņemot vērā, ka paciņa cigarešu vidēji maksā ap 5 eiro, un pieņemot, ka tā tiek izsmēķēta divās dienās, varam rēķināt, ka mēnesī tie ir 75 eiro. Tātad gada laikā – 900 eiro. Tas ir pieklājīgs ceļojuma budžets vienam cilvēkam, bet, apmeklējot kādu tuvāku zemi, var paņemt līdzi arī savu mīļoto.

Pavisam ērti ir izmantot kādu no mobilajām aplikācijām, kas automātiski aprēķina ietaupījumu, piemēram, ja esat nolēmis atmest smēķēšanu – “Smoke Free”.

Savukārt iedvesmai var noderēt kāda bijušā smēķētāja stāsts tepat no Latvijas. Viņš izdomāja atjautīgu veidu, kā atalgot sevi par atteikšanos no smēķēšanas. Nauda, ko viņš līdz šim ik dienas bija tērējis cigarešu paciņas iegādei – 5,30 eiro, tagad automātiski katru dienu no viņa konta tiek pārskaitīta pensijas uzkrājumam. Tātad mēnesī viņš pensijai novirza vismaz 150 eiro, bet gada garumā tie jau būs 1800 eiro veselīgākām un pārtikušākām vecumdienām!

Nospraust un nepārkāpt robežu

Ja jums šķiet, ka dzīvojat veselīgi un acīmredzami netikumi jums nepiemīt, rūpīga izdevumu pierakstīšana dažkārt var likt situāciju pārvērtēt. Piemēram, ir taču tik jauki vakarā, īpaši tagad – siltā vasarā, pasēdēt pie laba vīna glāzes ar draugiem vai divatā ar mīļoto. Protams, nav jau runa par lieliem vīna daudzumiem, tikai pāris glāzēm. Taču mēneša griezumā šīs pāris vīna glāzes vienu dienu, pāris glāzes atkal citā vakarā galu galā izrādās lielāks apjoms, nekā pašam šķitis. Un katra no tām maksā naudu. Turklāt būsim godīgi – frāzes par to, ka nedaudz vīna veselībai dara labu, tomēr ir tikai mierinājuma aizbildinājums.

Pavisam atsacīties no šādām lietām, protams, nav nepieciešams, ja to nevēlaties darīt. Taču lieliska metode var būt robežu nospraušana – piemēram, nosakot, cik mēnesī tērēsiet vīnam un citiem alkoholiskajiem dzērieniem. Šāda pieeja varbūt nozīmēs, ka kāds piektdienas vakars būs jāpavada bārā, malkojot svaigi spiestu sulu, taču no tā ieguvējs būs ne tikai jūsu maciņš, bet arī organisms.

Veselīga alternatīva ir vienmēr

Pieņemsim, ka nekas no iepriekšminētā neattiecas uz jums, jo jūs nesmēķējat un alkoholu nelietojat. Jā, un arī ēst cenšaties veselīgi. Taču paradums našķēties piemīt daudz lielākam skaitam cilvēku, nekā mēs paši to atzīstam. Un bieži vien neatzīstam ne jau tāpēc, ka mānītos, bet gan tāpēc, ka paši neesam to pamanījuši.

Našķi var izrādīties vieni no lielākajiem naudas zagļiem, un arī tos atklāt vislabāk palīdzēs rūpīga pirkumu uzskaite, piemēram, čeku krāšana un analīze mēneša beigās. Tajos vislabāk redzams, ka tik veselīgajiem burkāniem un zaļumiem līdzi paķēries arī šokolādes batoniņš vai kartupeļu salmiņi.

Jaunu divriteni izgudrot nav vērts – ir jāpierod neveselīgos našķus ar augstu tauku un cukura saturu aizstāt ar veselīgiem un tikpat gardiem kārumiem. Piemēram, saldināto brokastu pārslu vietā izvēlēties pilngraudu auzu putru ar žāvētiem augļiem. Tā būs ne tikai veselīgāka, bet arī sātīgāka un turklāt izmaksās lētāk.

Neveselīgam našķim vienmēr var piemeklēt gardu un vērtīgu alternatīvu. Arī pusdienu ņemšana līdzi no mājām palīdzēs ietaupīt, krājot kādam sen kārotam un dārgam pirkumam.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.