Switch to mobile version. Augšup

EKSPERTU VIEDOKĻI - 2017 10 09 - 14:15

Dainis Gašpuitis: SEB banka Inflācija septembrī nedaudz atslābst

Septembrī vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0.3%. Savukārt gada inflācija noslīdēja līdz 2.9%. Lielākā ietekme uz inflācijas pieaugumu gada laikā bija degvielas, auto apdrošināšanas, piena un tā produktu, gaļas, sviesta, siltumenerģijas, tabakas un dārzeņu sadārdzinājumam. 
Inflācijas straujais kāpums, kas bija vērojams martā un aprīlī ir nedaudz pierimis. Gada atlikušajos mēnešos inflācijas līmenis svārstīsies 2.5%-2.8% robežās. Savukārt līdz ar gadu miju būs vērojams cenu lēciens, ko ietekmēs nodokļu izmaiņas, galvenokārt akcīzes nodokļa palielināšanas dēļ.
Pārtikas, jo īpaši piena produktu, cenas šogad ir uzrādījušas krasāku kāpumu, nekā tika gaidīts. To noteica pieprasījuma atdzīvošanās apstākļos, kad piedāvājums bija pielāgojies jaunam līdzsvaram un nespēja reaģēt uz izmaiņām tirgū. Tuvākā perspektīvā situācija normalizēsies. Taču ekonomiskās perspektīvas pasaulē sola labvēlīgu pieprasījuma pieauguma turpināšanos. Tajā pašā laikā tam sekos arī piedāvājums, kas kāpumu ierobežos.
Inflācijas izmaiņas atspoguļo arī naftas cenas atgūšanos, kam seko arī siltumenerģijas cenas. Patlaban skatījums uz tirgu ir, ka tirgū turpinās valdīt pietiekams daudzums naftas, kas nozīmē, ka cenu turpināsies īstermiņa svārstības, ko noteiks sezonālās izmaiņas pieprasījumā, piemēram, naftas pārstrādes rūpnīcu apkopes periods, kā arī OPEC lēmumi, bet ne fundamentālas izmaiņas tirgū. Šā gada inflācijas prognoze ir 3%. Nākamgad nodokļu reformas ietekmē inflācija turēsies šā gada līmenī.

Dainis Gašpuitis

SEB bankas ekonomists

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.