Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2021 03 22 - 08:30

SEB aptauja: Latvijas jauniešu finanšu pratība uzlabojas, tomēr trešdaļa joprojām neveido uzkrājumus

Apmēram piektā daļa jauniešu vecumā no 18 līdz 25 gadiem uzkrājumam novirza 20 līdz 50 eiro mēnesī, 17% - summu virs 100 eiro mēnesī, 16% - līdz 20 eiro mēnesī, bet 13% - 50 līdz 100 eiro mēnesī. Savukārt 34% jauno cilvēku atzīst, ka viņi vispār neveido uzkrājumus, secināts SEB bankas veiktajā aptaujā*.

Vairāk nekā puse no tiem, kuri veido uzkrājumus, krāj konkrētiem mērķiem. Visbiežāk jaunieši krāj naudu pirmajai iemaksai par mājokli (40% gadījumu), ceļojumiem (40% gadījumu), kā arī automašīnas vai cita spēkrata iegādei (30% gadījumu). Vēl populāri mērķi ir mācības, viedierīču iegāde, biznesa uzsākšana un kāzas. Zīmīgi, ka 4% aptaujāto šajā vecumā sākuši veidot arī uzkrājumus pensijai.

“Jau vairākus gadus veicot jauniešu aptaujas un vienlaicīgi strādājot ar jaunās paaudzes izglītošanu finanšu jautājumos, redzam, ka uzlabojas gan izpratne par nepieciešamību veidot uzkrājumus, gan spēja plānot savas finanses. Piemēram, 2017. gadā uzkrājumus vispār neveidoja 46% jauniešu, bet 2019. gadā – 38%. Tādejādi nekrājēju skaits samazinās, vienlaicīgi pieaugot to jauno cilvēku skaitam, kuri plāno savas finanses”, – aptaujas rezultātus komentē SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Pēdējos gados apmēram 70% jauniešu atzīst, ka viņi pilnīgi vai daļēji plāno savus ikmēneša tēriņus. Turklāt ar katru gadu pieaug to jauniešu īpatsvars, kuri seko tēriņiem regulāri un mērķtiecīgi.
“Skaidrs, ka spēja veidot uzkrājumus ir atkarīga arī no ienākumu līmeņa un saprotams, ka jauniešiem, sākot savas gaitas darba tirgū, ienākumi vēl nav lieli. Tāpēc redzam, ka no jauniešiem, kas tikko sasnieguši pilngadību, uzkrājumus neveido līdz pat 41% aptaujāto. Savukārt grupā no 23 līdz 25 gadiem nekrājēju īpatsvars samazinās līdz 27%. Vienlaicīgi 36% aptaujāto atbild, ka viņi regulāri seko saviem tēriņiem. Zinot, kā pareizi plānot savas finanses, uzkrājumu veidošana kļūst par veselīgu ieradumu. Un tāpēc šai tēmai pievēršamies arī šī gada Finanšu pratības nedēļas ietvaros”, turpina Dainis Gaspuitis.

Sākoties Finanšu pratības nedēļai, SEB banka pirmdien, 22. martā, plkst. 16.00 aicina pievienoties tiešsaistes diskusijai “50-30-20: vienkāršs rīks, kā veiksmīgi plānot savu budžetu”, kuras laikā SEB bankas Inovāciju centra vadītājs Kārlis Karolis un SEB Youth LAB 2020 absolvente, RGSL studente un podkāsta “The Chat Chamber” vadītāja Marta Viļuma runās par budžeta plānošanas jautājumiem un dalīsies savā pieredzē. Diskusija notiks SEB bankas Facebook lapā.

Tāpat SEB banka turpina attālinātas finanšu pratības lekcijas arī skolās visā Latvijā – skolas aicinātas pieteikties SEB bankas mājaslapā.

*Aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma veica uzņēmums Norstat 2020. gada septembrī un tajā piedalījās 666 jaunieši vecumā no 18 līdz 25 gadiem.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.